استادمحققی لاهیجی،مؤسس مسجدامام علی ع درهامبورگ آلمان
236 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

به نقل از لاهیجان نیوز

(لاهیجان نیوز)

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان :از برگزاری مراسم نکوداشت محققی‌لاهیجی به‌شدت استقبال کردیم

آیت‌الله رضا رمضانی  با اشاره به تاسیس مسجد امام علی (ع) شهر هامبورگ در آلمان توسط حجت‌الاسلام والمسلمین احمد محققی‌لاهیجی اظهار کرد: مرحوم استاد محققی‌لاهیجی جایگاه ویژه علمی داشت و عالم به‌روز بود. 

وی به آشنایی مرحوم محققی‌لاهیجی به زبان و علوم غیر دینی اشاره کرد و افزود: مرحوم محققی‌لاهیجی از هنر خطاطی و نقاشی برخوردار بود و شخصیت جامعی داشت.

رمضانی با بیان اینکه برخی از مؤمنان کشور آلمان و شهر هامبورگ از آیت‌الله العظمی بروجردی درخواست عالم دینی در سال 1955 میلادی کردند، تصریح کرد: آیت‌الله العظمی بروجردی پس از چند روز تا?مل حجت‌الاسلام والمسلمین احمد محققی‌لاهیجی را مناسب حضور در غرب تشخیص داد و معرفی کرد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری ورود مرحوم محققی‌لاهیجی را ابتدا در خانه دو طبقه‌ای در شهر هامبورگ خواند و بیان کرد: مرحوم محققی‌لاهیجی پس از مدتی برای ساخت مسجد در شهر هامبورگ اقدام کرد و در سال 1960 میلادی کلنگ مسجد امام علی (ع) به زمین زده شد.

وی با اشاره برخورد اخلاقی و معنوی مرحوم محققی‌لاهیجی با مردم، خاطرنشان کرد: حسن خلق مرحوم محققی‌لاهیجی از خاطرات به‌ یاد ماندنی مردم آلمان است.

*اهتمام ویژه محققی‌لاهیجی به جوانان

رمضانی به جامعیت تربیتی و اهتمام ویژه نسبت به جوانان توسط مرحوم محققی‌لاهیجی اشاره کرد و گفت: مرحوم محققی‌لاهیجی مسلط به زبان آلمانی بود و به‌راحتی می‌توانست با مردم ارتباط برقرار کند ضمن اینکه انسانی مبتکر محسوب می‌شد و در فعالیت‌های فرهنگی و حوزه‌های تربیتی استاد بود.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان با بیان اینکه مرحوم محققی‌لاهیجی دارای مخاطبان مختلفی بود، خاطرنشان کرد: اکنون تربیت‌یافتگان و دانش‌آموختگان حلقه درسی مرحوم محققی‌لاهیجی هر کدام دارای جایگاهی هستند و این موضوع یکی از نکته‌های مهم در حوزه تبلیغی است.

وی مرحوم محققی‌لاهیجی را مخاطب‌شناس و روان‌شناس تبلیغی و تربیتی توصیف کرد و یادآور شد: مرحوم محققی‌لاهیجی عالم و مخاطب‌شناس بود و مردم خواستار حضور او در آلمان بودند.

رمضانی با اشاره به احداث مسجد امام علی (ع) در شهر هامبورگ آلمان، اظهار کرد: سه نقطه برای احداث مسجد مذکور در محضر آیت‌الله العظمی بروجردی پیشنهاد شد و ایشان با دوراندیشی که در حوزه تبلیغ خارج از کشور داشت فرمود؛ بهترین مکان برای احداث مسجد در نظر گرفته شود.

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه به تامین منابع مالی احداث مسجد امام علی (ع) از طرف مردم اشاره کرد و افزود: بخش مهمی از منابع مالی احداث مسجد مذکور از طریق مرجعیت تامین شده است.

*مخالفت محققی‌لاهیجی در کمک شاه برای ساخت مسجد امام علی (ع)

وی با بیان اینکه شاه در رژیم گذشته پیشنهاد کمک برای ساخت مسجد امام علی (ع) در شهر هامبورگ را ارائه کرد، گفت: شاه شرط کمک مالی را حک کردن نام او بر سردر مسجد عنوان کرد و این موضوع با مخالفت شدید مرحوم محققی‌لاهیجی مواجه شد.

رمضانی ساخت مسجد امام علی (ع) را با پول پاک دانست و تصریح کرد: اخلاص آیت‌الله العظمی بروجردی در کمک به احداث مسجد امام علی (ع) در آلمان مثال‌زدنی است و این مسجد اکنون مانند نگینی در شهر هامبورگ می‌درخشد.

امام جماعت مسجد امام علی (ع) هامبورگ آلمان با اشاره به فعالیت این مسجد در حوزه‌های مختلف، خاطرنشان کرد: مسجد امام علی (ع) در اروپا به مسجد آبی معروف شده است.

وی تکمیل مسجد امام علی (ع) را در زمان آیت‌الله دکتر بهشتی عنوان کرد و گفت: سال 2000 میلادی ساختمان آکادمی در مسجد امام علی (ع) تاسیس شده است.

رمضانی با بیان اینکه فعالیت‌های مرحوم محققی‌لاهیجی تنها منحصر به شهر هامبورگ نبود، یادآور شد: شهرهای دیگر آلمان متوجه حضور نماینده‌ای از طرف مرجعیت شدند و حتی پرسش‌هایی از دیگر کشورهای اروپایی از مرحوم محققی‌لاهیجی داشتند.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان به برگزاری مراسم نکوداشت مرحوم محققی‌لاهیجی در گیلان اشاره کرد و افزود: مرحوم محققی‌لاهیجی شخصیتی گیلانی محسوب می‌شود و از جایگاه ویژه‌ای در حوزه بین‌الملل برخوردار است و به این دلیل از برگزاری مراسم نکوداشت به‌شدت استقبال کردیم.

وی مرحوم محققی‌لاهیجی را پیک معرفی اسلام و تشیع در دنیای غرب خواند و اظهار کرد: مرحوم محققی‌لاهیجی شیعه را ابتدا در آلمان و پس از آن در دیگر کشورها گسترش داد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به رونمایی از ویژه‌نامه 200 صفحه‌ای مرحوم محققی‌لاهیجی در مراسم نکوداشت او، بیان کرد: حجت‌الاسلام دکتر ترابی مدیر آکادمی مسجد امام علی (ع) ویژه‌نامه وزین و سنگین مذکور را تهیه کرده است.

رمضانی متذکر شد: ویژه‌نامه مرحوم محققی‌لاهیجی با اسناد و مدارک در اختیار سید مهدی مصطفوی عضو شورای راهبردی روابط بین‌الملل گذاشته شد ضمن اینکه فیلم فعالیت‌های مرحوم محققی‌لاهیجی از بایگانی سیمای شهر هامبورگ در کشور آلمان تهیه شده است.

به گزارش فارس، مراسم نکوداشت حجت‌الاسلام والمسلمین احمد محققی‌لاهیجی دهم اردیبهشت ماه جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار شد.

http://lahijannews.com/?p=15002

http://nasimemarefat.parsiblog.com/
وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما