هارون مونس کیست؟ (حادثه گروگانگیری سیدنی 2014
198 بازدید
تاریخ ارائه : 12/17/2014 10:40:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

هارون مونس کیست؟

به گزارش پارسینه، سرانجام حادثه گروگانگیری سیدنی استرالیا بعد از 16 ساعت پایان یافت، اما آنچه موجب شد تا بار دیگر این خبر به خصوص برای ایرانیان از درجه اهمیت زیادی برخوردار شود، نام گروگان‌گیر اصلی این ماجرا بود. هارون مونس که نام اصلی او محمدحسن منطقی است.

در سایت ویکی پدیا در همان ساعات اولیه صفحه ای مخصوص به وی راه اندازی شد. صفحه ای که در آن آمده بود: «هارون مونس (1343 بروجرد - 1393 سیدنی ) با نام قبلی محمدحسن منطقی بروجردی یک شیخ خودخوانده ایرانی بود که به استرالیا مهاجرت کرده و در شهر سیدنی زندگی می‌کرد. هارون مونس به عنوان عامل اصلی حادثه گروگان‌گیری سیدنی 2014 معرفی شد و در این گروگانگیری توسط پلیس کشته شد. او که قبلاً لباس روحانیت شیعه به تن می کرد، در وبسایتی که منسوب به اوست نوشته بود که دیگر شیعه نیست.»

اما نکته جالب اینکه 20 سال پیش به اتهام کلاهبرداری، حکم جلب این گروگانگیر در ایران صادر شده و با توجه به  اینکه حتی وی از طریق اینترپل هم تحت تعقیب بود، اما بازهم استرالیا به وی پناهندگی اعطا کرده است!

از کلاهبرداری تا تجاوز و تهدید

اما این پایان جنایات هارون مونس نیست. پایگاه اینترنتی مثلث در رابطه با تخلفات وی می نویسد: فردی که در سال 74 از ایران گریخته و به استرالیا پناهنده شده و در هنگام واقعه تروریستی با قید وثیقه آزاد بوده است. او متهم به دست داشتن در قتل همسر سابقش و همچنین تعرض جنسی به 40 زن در استرالیا بود. در 15 نوامبر 2013، هارون توسط پلیس «نیوساوث ولز» به مشارکت در قتل همسر سابقش به وسیله چاقو و آتش زدن وی متهم شد.

شیخ هارون پیش از این یک بار توسط پلیس استرالیا بازداشت شده بود، چرا که پیامهایی حاوی کلمات تند و خشونت‌آمیز به خانواده هفت سرباز استرالیایی که در افغانستان کشته شده‌اند ارسال کرده بود.  شیخ هارون در پیامی به خانواده یکی از کماندوهای کشته‌شده در افغانستان نوشته که «من متاسفم از اینکه شما فرزندتان را از دست دادید ولی متاسف نیستم که قاتل شهروندان بی گناه اکنون مرده است.»

شیعیان استرالیا 6 سال پیش هشدار دادند

گفتنی است اما هیچ گاه اقدامی جدی علیه شیخ هارون صورت نگرفت. تا جایی که در سال 2008 روحانی های شیعه سیدنی با اعلام اینکه وی فردی شیاد و کلاهبردار است، در این رابطه به پلیس استرالیا هشدار می دهند! (لینک خبر سال 2008)

همچنین در رابطه با شیخ هارون برخی رسانه ها نوشته اند: «وی مظنون به دست داشتن در قتل همسر سابقش بوده و در رابطه با این پرونده در زمان این گروگانگیری به قید وثیقه آزاد بوده است. به نوشته رسانه های استرالیا، مقامات به شریک زندگی شیخ هارون که امیره درودیس نام دارد و 34 ساله است، مظنون هستند که نولین هایسون پل، 30 ساله و مادر دو فرزند را کشته است. خانم پل در آوریل سال گذشته در آپارتمانش در سیدنی با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده بود و سپس جسدش به آتش کشیده شده بود. به گزارش رسانه‌ها، او که همسر پیشین شیخ هارون بود در آن زمان بر سر حضانت فرزندان با او دعوای سخت حقوقی داشت. شیخ هارون هم متهم شده بود که در قتل خانم پل دست داشته است. وکیل او به رسانه ها گفته بود که پرونده علیه این دو مظنون بسیار ضعیف است و هر دوی آنها شاهد داشته اند که در زمان قتل جای دیگری بوده اند. در زمان گروگانگیری این دو متهم با سپردن وثیقه آزاد بودند.»

حمایت شیخ هارون از ابوبکر البغدادی

هارون اگرچه پیش از این لباس روحانیت شیعه را به تن می‌کرده، اما در متنی که برای بیعت با ابوبکر البغدادی منتشر کرده است، خود را رافضی معرفی می‌کند.

نکته قابل توجه درباره او و سایر تروریست‌هایی که این روزها در عراق و در کنار داعش می جگند این است که اکثر آنها به بهانه‌های مختلف از کشورشان فرار کرده و در کشورهای اروپایی پناهندگی سیاسی دریافت کرده بودند.

هارون مونس نیز از این قاعده مستثنی نبود. او در سال 1374 به دلیل کلاهبرداری از ایران گریخت و دولت استرالیا او را به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفت و به رغم پیگیری پلیس ایران از طریق اینترپل او را تحویل تهران نداد. گفته می شود که وی در ایران دارای یک آژانس هواپیمایی بود.

او در بیانیه‌اش در پیوستن به داعش  با استناد به آیه «أطیعوا لله و أطیعوا الرسول و أولی الأمر منکم» خلیفه خودخوانده گروهک تکفیری داعش را امام زمان خود خواند و با او اعلام بیعت کرد. وی در این بیانیه اعلام کرد: «کسانی که با خلیفه مسلمین بیعت می کنند با خداوند و رسول وی بیعت می‌کنند».

استرالیا از شرایط روانی گروگان گیر اطلاع داشت!

نکته جالب اینکه به نوشته خبرگزاری رویترز، ابوت نخست وزیر استرالیا در نشستی خبری که ساعاتی پس از پایان گروگان‌گیری برگزار کرد، با بیان اینکه سوابق این فرد به خوبی برای مقامات استرالیایی روشن بوده، گفت: «او سابقه‌ای طولانی از جرایم خشن، گرایش به افراط‌گرایی و بی‌ثباتی روانی داشت.»

وزارت خارجه کشورمان نیز ساعتی پس از انتشار خبر ایرانی بودن گروگان گیر اعلام کرد که شرایط و سوابق روانی گروگان‌گیر به مقامات استرالیا اطلاع داده شده و وضعیت وی برای آنها روشن بود.

اعلام آمادگی پلیس ایران جهت کامل کردن تحقیقات حادثه سیدنی

فرمانده نیروی انتظامی از آمادگی پلیس ایران برای همکاری با پلیس استرالیا جهت تکمیل کردن تحقیقات حادثه گروگان گیری سیدنی و پرونده منطقی خبر داد.

سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه گردهمایی تجلیل از پژوهشگران دانشگاه علوم انتظامی در جمع خبرنگاران در واکنش به حادثه گروگان گیری روز گذشته سیدنی، اظهار داشت: منطقی سال 75 آژانس مسافربری داشته و کلاهبرداری کرده است که پس از آن به مالزی و سپس به استرالیا فرار کرد.

وی ادامه داد: جمع آوری مدارک این فرد تا سال 79 طول کشید و ما به پلیس استرالیا این موضوع را اعلام کردیم ولی چون استرالیا با ایران قرارداد استرداد مجرمان را ندارد، وی را به ایران تحویل نداد.

فرمانده ناجا گفت: پلیس استرالیا به این نتیجه رسید که بر اساس اطلاعات گذشته ما فرد گروگان گیر همان منطقی است و آنها اثر انگشت وی را برای ما فرستادند ولی ما اثر انگشتی از منطقی نداشتیم.

اسماعیل احمدی مقدم اظهار داشت: اینترپل ایران جهت همکاری مشترک با پلیس استرالیا در این زمینه آماده است، همچنین آمادگی داریم DNA این فرد را نیز بررسی کنیم.

http://www.parsine.com

http://nasimemarefat.parsiblog.com/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما