شرح حال شهید ابوالحسن کریمی(سردار گیلان)_شماره 1
306 بازدید
تاریخ ارائه : 9/17/2014 10:55:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

 شرح حال  شهید ابوالحسن کریمی(سردار گیلان)

{نقل از  وب سایت مفاخر لاهیجان  -از حسن عابدی}

ابوالحسن کریمی دردشتی (1327 - 1365) سیاستمدار و قاضی ایرانی بود. او به مدت بیش از سه سال دادستان کل دادگاههای انقلاب اسلامی استان گیلان و فرماندار لاهیجان بود.

کریمی در سال 1327 هجری شمسی در شهرستان لاهیجان متولد شد. او در کودکی لاغر و ضعیف الجثه و نسبت به همسالان خود ظاهر متفاوتی داشت.

در سال 1346 دیپلم ریاضی گرفت و در همان سال به دانشگاه تهران راه یافت و تحصیل در رشته اقتصاد را شروع کرد. وی در اواخر سال 1346 به علت شرکت در تظاهرات تشیع جنازه غلامرضا تختی دستگیر و چند ماه در زندان قزل قلعه زندانی شد. وی درسال 1350 به علت فعالیت علیه جشنهای 2500 ساله شاهنشاهی و پخش اعلامیه‌های آیت الله خمینی بین دانشجویان در خوابگاه امیر آباد تهران دستگیر و بار دیگر زندانی شد. او طی تحصیل در دانشگاه در جلسات تفسیر قرآن آیت الله سید محمود طالقانی در مسجد هدایت شرکت می‌کرد. بعدها مدتی در مدرسه علمیه حقانی قم زبان انگلیسی تدریس می‌کرد.


شهید کریمی در کنار آیت الله شیخ مهدی مهدوی لاهیجانی

در اردیبهشت سال 1357 به دلیل رهبری اعتراضات مردم گیلان دستگیر و در زندان رشت زندانی و در آبان ماه همان سال آزاد شد. او در نزد اساتید علمیه قم از علوم عربی و منطق، تا سطح رسایل و مکاسب تحصیل کرده بود. کریمی از سوی شورای انقلاب اسلامی شهرستان لاهیجان به عنوان فرماندار به استانداری گیلان پیشنهاد شد و پس از تصویب استانداری و وزارت کشور، مسئولیت فرمانداری شهرستان لاهیجان را با بخشهای تابعه سیاهکل و آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر عهده دار شد. با کنار رفتن دولت موقت و در دولت شورای انقلاب حبیب داوران استاندار گیلان بر کنار شد. سپس وزیر کشور وقت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی، علی انصاری به عنوان استاندار جدید استان منصوب کرد. کریمی در اسفند 1358 با تقاضا و پیشنهاد انصاری و تعدادی از مسئولین ارگان‌های انقلابی، با حفظ سمت فرمانداری از سوی آیت الله قدوسی به سمت دادستان کل انقلاب استان گیلان انتخاب شد. او در اسفند سال 60 از دادستانی گیلان و در پائیز 61 از دادستانی لاهیجان برکنار شد. کریمی اندکی در دانشگاه گیلان معارف اسلامی تدریس کرد تا اینکه در اواخر 1362 به حوزه علمیه قم رفت. وی با شکایت عده‌ای به اتهام مباشرت در تقسیم اراضی متروکه بزرگ مالکان از حوزه علیمه قم به دادسرای عمومی تهران احضار شد. به حکم دادسرا کریمی در زندان عمومی قصر بازداشت شد.

شهیدکریمی در غروب سیزدهم فروردین ماه سال 1365 ترور شد.


رئیس‌جمهور وقت  حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای در پیامی ترور او را تسلیت گفت.

اقامه نماز بر پیکر شهید توسط آیت الله امینیان امام جمعه شهرستان آستانه اشرفیه

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/758/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما