فضائل و کمالات حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
58 بازدید
تاریخ ارائه : 9/13/2014 7:40:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

بر اساس حدیث قدسی اشاره به مقام حضرت صدیقه طاهره (س) که خدا می فرماید :

ما اساس خلقت را بر پایه و اساس خلقت وجودی حضرت زهرا (س) قرار دادیم :

لو لاک لما خلقت الافلاک

و لولا علی لما خلقتک

و لو لا فاطمه لما خلقتکما

        از آموزه های اخلاقی و رفتاری حضرت زهرا (س) برای زن ها و دخترها این است که مکتب فاطمه (س) به دخترها و زن های ما می آموزد که مسئولیت شناس و مسئولیت پذیر باشند .

حضرت زهرا (س) به همه می آموزند که چگونه از یک زندگی طیبه و حیات پربار انسانی برخوردارگردند .

ازمهمترین و بارزترین حرکت حضرت زهرا (س) بحث دفاع از ولایت ایشان است .

ولایت مداری حضرت زهرا (س) و دفاع از حضرت علی (ع) به عنوان امری شخصی ، فردی نبوده است ، بلکه در واقع مساله امت و اصل اسلام بوده و به همین دلیل حرکت حضرت فاطمه(س) در این رابطه ، حرکتی در راستای حمایت از امت اسلامی و رسالت مکتبی به شمار می آید .

همچنین خطابه آتشین ایشان در مسجد و پاسداری از ولایت ، نشان دهنده این است که یک زن در سخت ترین شرایط همچون استوانه ای محکم ، محور یک حرکت اجتماعی و سیاسی قرار دارد که حضرت زهرا (س) محور تداوم مقاومت و حفظ ولایت بودند .

شخصیت حضرت زهرا (س) از جنبه فردی و خانوادگی :        

            به طور مختصر می توان گفت که در تفکر اسلامی آن طور که در قانون اساسی ما انعکاس دارد ، حفظ جایگاه خانواده و تحکیم آن ، محور توسعه است و هرگونه توسعه ای باید با تحکیم جایگاه خانواده صورت پذیرد . از مهمترین اصول حاکم بر زندگی حضرت زهرا (س) که به عنوان الگوی شایسته امروزی می توان نام برد عبارتند از :

-         اصل مشارکت در امور زندگی

-         اهمیت دادن به تربیت فرزندان

-         فرمان پذیری حضرت زهرا (س) از حضرت علی (ع)

-         آگاهی به اوضاع و شرایط اجتماعی و سیاسی

-         حاکمیت انضباط ، نظم و برنامه بر زندگی حضرت زهرا (س) و فرزندان او .

           حضور فعالانه حضرت زهرا (س) در عرصه های سیاسی و اجتماعی کاملا جدی و ایجابی بود نه سلبی و بی طرفانه .

حضرت امام خمینی (ره) حضور حضرت زهرا (س) در صحنه های سیاسی و اجتماعی را الگوی زنان ایرانی می داند و مشارکت زنان در شکل گیری انقلاب را تاثیر الگویی از زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) معرفی می کنند .

اینکه می گویند : زن یا در خانواده می تواند موفق باشد یا در اجتماع و در هر دو جناح نمی تواند موفق باشد ، مقام معظم رهبری می فرمایند :

حضرت زهرا (س) این تفکر غلط را باطل کردند و نشان دادند که زن می تواند هم در جامعه موفق باشد و هم در اجتماع . ما اگر از شخصیت جامع آن حضرت فقط بحث عفاف و حجاب را مطرح می کردیم و ابعاد فکری ، سیاسی ، اجتماعی و علمی را مطرح نمی کردیم شخصیت ایشان همچنان مهجور می ماند .

        از نکات بسیار مهم و ارزشمندی که باید به آنها اشاره نمود یکی نزول سوره مبارک کوثر و دیگری انتخاب نام حضرت زهرا (س) می باشد :

سوره شریف کوثر که به سوره حضرت زهرا (س) نام گرفته سوره منحصر به فردی است زیرا 6 کلمه : " اعطیناک ، کوثر ، فصل ، و انحر ، شانئک و  ا بتر " در هیچ جای قرآن تکرار نشده و فقط یک بار در قرآن آمده است .

                                                           گرد آورنده : م . موسی زاده

{نقل از سایت مهندسی فرهنگی}

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1021/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما