منظور از عبارت (والسر المستودع فیها) چیست؟
46 بازدید
تاریخ ارائه : 9/13/2014 7:21:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

منظور از عبارت (والسر المستودع فیها) چیست؟

جواب: عبارت «والسر المستودع فیها» در صلوات بر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها وارد شده است و ما آن صلوات را در کتاب«صحیفه مهدیه مترجم ص 408» (چاپ هفدهم) نقل کرده ایم و در آنجا گفته ایم که به نظر برخی از بزرگان، مقصود از «سر مستودع»، حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه می باشند . بنابراین امکان چنین معنایی وجود دارد.

جالب توجه است که نظیر چنین تعبیری در زیارت حضرت نرجس خاتون علیها السلام نیز آمده است و ما آن را در ص 644 «صحیفه مهدیه»  آورده ایم که بر تقویت احتمال مذکور می افزاید .

نقطه اشتراک میان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها ـ که این عبارات درباره آن دو بزرگوار وارد شده است ـ وجود مبارک امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد که آن حضرت از نسل آن دو بزرگوار می باشند.

در توضیح مطلب چنین می گوییم: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به دلیل حدیث «ولولا فاطمة لما خلقتکما» منشأ اصلی خلقت و ایجاد «سر مستودع» (یعنی امام عصر ارواحنا فداه) می باشند و حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها منشأ تولد «سر مستودع» هستند.

بنابراین همانگونه که در حدیث کساء ، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در میان پنج تن محور اصلی هستند ، در این صلوات نیز آن بزرگوار محور اصلی هستند و در این صلوات از حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه نیز ـ که آن حضرت پس از پنج تن آل عبا  طبق برخی از روایات (وتاسعهم قائمهم وهو افضلهم)  افضل از سایر ائمه علیهم السلام می باشند ـ یاد شده است .

زیرا آن حضرت، صاحب « الدولة الفاطمیة» هستند که در آن دولت، آن بزرگوار همه اسرار را آشکار ساخته و به «سر» بودن آنها پایان می بخشند. همان گونه که حضرت امیرالمومنین علیه السلام فرمودند:

مامن علم الا وانا افتحه وما من سر الا والقائم یختمه.

هیچ علمی نیست مگر آنکه من آن را افتتاح نمودم و هیچ سری نیست مگر اینکه قائم آن را پایان می بخشد.

انشاء الله هرچه زودتر با فرارسیدن دولت فاطمیه? حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه، آن «سر مستودع» و همه اسرار خلقت ، ظاهر و آشکار شود.


{پایگاه علمی المنجی}

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1046/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما