با مسائل فرهنگی وارزشی نمی توان شوخی کرد!
53 بازدید
تاریخ ارائه : 9/10/2014 3:08:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

حجت الاسلام والمسلمین سقای بی‌ریا مطرح نمودند: عده ای در حال شوخی کردن با مسائل ارزشی و فرهنگی هستند/ بودجه‌های فرهنگی نباید در اختیار دگر اندیشانی غرب زده قرار بگیردوی افزود: تشکیل شورای عالی فضای مجازی به دستور رهبر معظم انقلاب نشان از اهمیت این مسأله دارد که مسئولین نیز باید هم جهت با این شورا، فعالیت کنند. چرا که فعالیت های دشمنان در فضای مجازی می تواند مانند سیلی بنیان کن، نمود یابد و متأسفانه برخی مسئولین ما نسبت به این خطرات بی اعتنا هستند و حتی برخی بودجه ها در جهت توسعه فضاهای مجازی نیز بدون توجه به محتوا در نظر گرفته می شود.به گزارش سرویس فرهنگی پایگاه 598، حجت الاسلام والمسلمین ناصر سقای بی ریا معاون پژوهشی موسسه امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه مظلومیت فرهنگی در کشور، موضوع تازه ای نیست و از ابتدای انقلاب آنگونه که باید به مسائل فرهنگی پرداخته نشده، گفت: علیرغم اینکه حضرت امام(ره) و پس از آن مقام معظم رهبری ادم ظله بارها نسبت به فرهنگ اعلام خطر کردند و حتی با الفاظی چون تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی، مسئولین را متوجه خطرات فرهنگی کردند، اما تا کنون مسئولین دولتی رویکرد فرهنگی نداشته و حتی گاهی مانند زمان اصلاحات، رویکردی منحرفانه داشته اند.
 
حجت الاسلام سقای بی ریا در گفتگو با تبیین با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در خصوص نگرانی ایشان از وضع فرهنگ اظهار داشت: این در حالی است که هرگز رهبری چنین تعبیری نداشتند و این تعبیر ایشان مبنی بر اینکه نمی توان با مسائل فرهنگی شوخی کرد، بیانگر این مسأله است که عده ای در حال شوخی کردن با مسائل ارزشی و فرهنگی هستند و احساس می کنند که مسائل فرهنگی از اهمیت چندانی برخوردار نیست و می توان با آنها شوخی کرد و حتی آن را به سخره گرفت.

بی ریا با اشاره به برخی اقدامات انجام گرفته در زمینه فرهنگی اظهار داشت: برخی اقداماتی که در سطح مسئولین رده بالای فرهنگی رخ داده و چراغ سبزهایی که به افراد غیر ارزشی داده شده است، مصداق نادیده گرفتن مسائل فرهنگی است. از حضور برخی فیلم های مسأله دار و حامی فتنه در جشنواره فجر گرفته تا وادادگی در زمینه ممیزی آثار فرهنگی و برگزاری نمایشگاه آثار و کتب برخی نویسندگانی که در وادی کفر و الحاد قلم زده و به تمسخر دین و مقدسات می پردازند، نشان دهنده این است که مسائل فرهنگی از دید برخی مسئولین، اهمیت چندانی ندارد.

وی ادامه داد: اکران فیلم های حامی فتنه که تا کنون مجوز نمایش نگرفته بود و انتشار کتاب های صادق هدایت و تعلل در برخورد با روزنامه متخلف که قوه قضائیه مجبور به ورود به ماجرا شد، مصادیقی از بی توجهی به فرهنگ است و مسئولین باید پاسخگوی آن باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: صرف شعار تبعیت از رهبری کافی نیست و باید در عمل نشان داده شود که نسبت به احکام اسلامی حساسیت وجود دارد و تابع نظرات رهبری در این زمینه هستند و البته دغدغه مردم ما به عنوان امت مسلمان نیز همین احکام اسلامی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی از مسئولین، مبانی فرهنگی و ارزشی اسلام را قبول دارند، ولی در این زمینه سستی می کنند و یا در تاکتیک ها اختلاف نظر دارند، ادامه داد: اما گاهی برخی مسئولین در مبانی ارزشی اختلاف نظر دارند و به عنوان نمونه معتقد به تسامح و تساهل را هستند و گرایشات پلورالیستی دارند.

دکتر بی ریا وجود ارزش ها و خط قرمز ها را در نظام های مختلف امری طبیعی دانست و افزود: حتی در کشورهای داعیه دار دموکراسی نیز خطوط قرمزی وجود دارد که حتی اظهار نظر درباره آنها جایز نیست، لذا در نظام اسلامی هم ، تسامح نسبت به ارزشها و تساهل در این زمینه و میدان دادن به برخی افراد معاند که اقدام عملی برای براندازی نظام اسلامی داشته اند، پذیرفته نیست و باید با آنان برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه در آمریکا نیز برای مخالفت علنی با قانون اساسی آمریکا یا تهدید علیه مقامات آمریکایی، مجازات تعیین شده است، اظهار داشت: بر همین اساس در نظامی که اکثریت مردم آن معتقد به اسلام هستند، تحرکات عملی عده ای علیه معتقدات و باورهای جامعه، پذیرفته نیست و باید با آن برخورد شود.

حجت الاسلام بی ریا با بیان اینکه مردم کشور همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، همه ساله با شور و نشاط بیشتری سالگرد انقلاب خود را گرامی می دارند و این نشان دهنده شوق و محبت آنها به نظام اسلامی است، ادامه داد: در این شرایط اگر افراد محدودی بخواهند علیه نظام و با هدف براندازی نظام، به فتنه گری بپردازند، قطعا پذیرفته نیست و کنار آمدن با چنین افرادی با روح نظام، سازگار نمی باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص نحوه مقابله با تهاجم فرهنگی بیگانگان، با بیان اینکه باید راه های نفوذ دشمن، شناخته شود، ادامه داد: به عنوان نمونه اینترنت و شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک که خودشان نیز اذعان به دشمنی با نظام اسلامی کرده اند، یکی از کانال هایی است که دشمن برای آن برنامه ریزی کرده است.

وی افزود: تشکیل شورای عالی فضای مجازی به دستور رهبر معظم انقلاب نشان از اهمیت این مسأله دارد که مسئولین نیز باید هم جهت با این شورا، فعالیت کنند. چرا که فعالیت های دشمنان در فضای مجازی می تواند مانند سیلی بنیان کن، نمود یابد و متأسفانه برخی مسئولین ما نسبت به این خطرات بی اعتنا هستند و حتی برخی بودجه ها در جهت توسعه فضاهای مجازی نیز بدون توجه به محتوا در نظر گرفته می شود.

دکتر بی ریا ادامه داد: به عنوان نمونه افزایش سرعت اینترنت بدون توجه به اینترانت(شبکه داخلی) می تواند آثار سوئی را در پی داشته باشد. چنین تصمیمی بدون توجه به محتوا مانند این است که دشمن قصد دارد با تانک‌هایش به طرف مرزهای کشور حمله کند و نیاز به مسیر مناسب برای عبور از آن دارد. در این شرایط ما به جای اینکه مسیر را برای حرکت وی ناهموار و غیر مستحکم کنیم، به تسطیح و تحکیم مسیر برای عبور وی بپردازیم. لذا مسئولین باید توجه داشته باشند که انجام برخی از کارها بیش از اینکه که به نفع نظام باشد، به نفع دشمنان نظام اسلامی است.

این کارشناس مسائل فرهنگی خاطر نشان کرد: در شرایطی که دشمن به صورت حساب شده، علیه نظام اسلامی فعالیت می کند، باید به صورت حساب شده با او برخورد کرد و تقویت کسانیکه قصد مقابله با دشمن را دارند، در دستور کار قرار گیرد، نه اینکه بودجه ها در دست دگراندیشانی قرار بگیرد که چشم به ایده های غرب و دیگران دارند.

وی با اشاره به وظایف نخبگان در عرصه فرهنگی خاطر نشان کرد: نخبگان باید به هشدار رهبری توجه کرده و روحانیت وقشر فرهنگی جامعه نیز وظیفه دارند تا مسئولان را در برابر تخلفات ارشاد کنند تا نظام اسلامی در مسیر سالم، ادامه حرکت بدهد.

{نقل از پایگاه خبری تحلیلی 598}http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1291/وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما