در محضر کلام دلنشین امام خمینی (ره)
44 بازدید
تاریخ ارائه : 10/22/2014 9:24:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

حکمت‌های ناب در کلام امام خمینی(ره) 

  در محضر کلام دلنشین امام خمینی (ره)

 پس ای عزیز! فکر کن و چاره‌جویی نما و راه نجاتی و وسیله خلاصی از برای خود پیدا کن و به خدای ارحم‌الراحمین پناه ببر و در شب‌های تاریک با تضرع و زاری از آن ذات مقدس تمنا کن که تو را اعانت کند در این جهاد نفس، تا ان‌شاء‌الله غالب شوی و مملکت وجودت را رحمانی گردانی.

آیا نیامده وقت آن که در صدد اصلاح نفس برآییم و برای علاج امراض آن قدمی برداریم؟ سرمایه جوانی را به رایگان از دست دادیم، جوانی را که باید با آن سعادت‌های دو جهان را تهیه کنیم، از کف نهادیم، اکنون نیز در صدد اصلاح برنمی‌آییم تا سرمایه حیات هم از دست برود و با خسران تام از این دنیا برویم.

 حبیب! لختی از خواب گران برخیز و راه و رسم عاشقان درگاه را برگیر و دست و رویی از این عالم ظلمت و کدورت شیطانت شست‌وشو کن و پا به کوی دوستان نه، بلکه به سوی کوی دوست حرکت کن.

هان ای عزیز! از خواب بیدار شو. از غفلت تنبه پیدا کن و دامن همت به کمر زن و تا وقت است فرصت را غنیمت شمار و تا عمر باقی است و قوای تو در تحت تصرف توست و جوانی برقرار و اخلاق فاسده بر تو غالب نشده و ملکات رذیله بر تو چیره نشده، چاره‌یی کن و دوایی برای رفع اخلاق فاسده و قبیحه پیدا کن و راهی برای اطفاء نائره شهوت و غضب پیدا نما.

 پس ای عزیز! برای یک خیال باطل، یک محبوبیت جزئی بندگان ضعیف، یک توجه قلبی مردم بیچاره، خود را مورد سخط و غضب الهی قرار مده و مفروش آن محبت‌های الهی و آن کثرت‌های غیرمتناهی، آن الطاف و مراحم ربوبیت را به یک محبوبیت پیش خلق که مورد هیچ اثری نیست.

 حال ای عزیز! فکری کن و چاره‌ای برای خود پیدا کن و بدان که شهرت پیش این مردم ناچیز، چیزی نیست و قلوب این مردم که اگر گنجشکی بخورد سیر نمی‌شود، قدر و قابلیتی ندارد و این مخلوق ضعیف را قدرتی نیست. قدرت فقط در دستگاه قدس ربوبیت پیدا می شود. اوست موثر در تمام موجودات.

 اگر درصدد اصلاح نفس برآمدی، طریق عملی آن نیز با قدری مواظبت، سهل و آسان است و در این طریق با همت مردانه و حریت فکر و بلندی نظر به هیچ مخاطره تصادف نمی‌کنی. تنها راه غلبه به نفس اماره و شیطان و راه نجات برخلاف میل آن‌ها رفتارکردن است، هیچ راهی بهتر برای سرکوبی نفس از اتصاف به صفت متواضعین و رفتار کردن مطابق رفتار و سیره آن‌ها نیست.

 پس ای برادر! تا عمر و جوانی و قوت و اختیار باقی است اصلاح نفس کن، اعتنا به این جاه و شرف‌ها مکن، این اعتبارات را زیر پا بگذار، تو آدم‌زاده‌ای، صفت شیطان را از خود دور کن.

 ای برادر من! این امور را تعویق نینداز که تعویق انداختنی نیست. چه‌قدر آدم‌های صحیح و سالم با موت ناگهانی از این دنیا رفتند و ندانیم عاقبت آن‌ها چیست؟ پس فرصت را از دست مده و یک دم را غنیمت شمار که کار خیلی اهمیت دارد و سفر خیلی خطرناک است، دستت از این عالم که مزرعه آخرت است، اگر کوتاه شد دیگر کار گذشته است و اصلاح مفاسد نفس را نتوانی کرد جز حسرت و عذاب و مذلت نتیجه نبری، اولیای خدا آنی راحت نبودند و از فکر این سفر پرخوف و خطر بیرون نمی‌رفتند. ناله‌های امیرالمومنین(ع) بهت‌آور است، چه شده است که ما این‌طور غافلیم؟!

 ای عزیز مدعی اسلام! در حدیث شریف کافی از حضرت رسول(ص) منقول است که «مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبان او در امان باشند» چه شده است که من و تو به اندازه‌ای که قدرت داشته باشیم و دستمان برسد آزار زیردستان را روا می‌داریم و از ظلم به آن‌ها مضایقه نداریم و اگر با دست نتوانستیم آزارشان کنیم با تیغ زبان در حضور آن‌ها وگرنه در غیاب اشتغال به کشف اسرار و هتک استار آن‌ها پیدا می‌کنیم و به تهمت و غیبتشان می‌پردازیم؟! پس ما که مسلمانان از دست و زبانمان سالم نیستند، دعوی اسلامیت‌مان مخالف با حقیقت است.

منبع: چهل حدیث ـ شرح حدیث جنود عقل و جهل

 http://nasimemarefat.parsiblog.com/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما