شکرنعمت نعمتت افزون کند
36 بازدید
تاریخ ارائه : 9/8/2014 7:56:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

کفر وناسپاسی نسبت به نعمت ها ،سبب سلب نعمت ها است


جلال الدین رومی معروف به مولوی می گوید:شکر  نعمت نعمتت افزون کند       کفر ، نعمت از کفت بیرون کند چه عاملی باعث تغییر نعمتهای خداوند می‌شود؟

گفتاری از آیت‌الله العظمی جوادی‌ آملی

  خداوند چیزی را که استحقاق نداشتیم به ما عطا نمود بعد در مرحله بقا هم چیزی را که طلبکار نیستیم می‌دهد و هرگز پس نمی‌گیرد مگر اینکه ما خودمان پس بدهیم. 

خبرگزاری حوزه /استفاده صحیح از نعمت های الهی و شکرگزاری بر عنایت خداوند از ویژگی های مومنین می باشد، حفظ و صیانت از این ویژگی ها  برای ادامه حیات معنوی انسان بسیار ضروری است . حضرت آیت الله جوادی آملی در این باره لزوم بهره‌مندی از نعمت‌ها و شکرگزاری‌ بر آنها آورده اند:

در قرآن دو آیه وجود دارد که بیان می کندما هر چه به بندگان خود دادیم ، دیگر پس نمی‌گیریم، مگر اینکه شما خودتان پس بدهید ? إِنَّ اللَّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ? نه اموالشان  و نه اماکن آنها ونه زمین هایشان را پس نمی گیرد.

اگر انسانها ـ معاذ الله ـ به  بیراهه رفتند ،  نعمت‌های ما پس داده می شود.

خدا بیان می کند ما چیزی را که دادیم پس نمی‌گیریم ? ذلِکَ بِأَنَّ اللّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّراً نِعْمَةً أَنْعَمَهَا عَلَی قَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ ? سوره انفال آیه 53 و این دو آیه نشانهآن است که هرگز خدا چیزی را که داده پس نمی‌گیرد.

او از اول چیزی راکه استحقاق نداشتیم  به ما داد بعد در مرحله بقا هم چیزی را که طلبکار نیستیم می‌دهد و هرگز پس نمی‌گیرد مگر اینکه ما خودمان پس بدهیم.

 در برابر این خدا با این هم لطف با این صفا، جز عرض ارادت و بردگی و بندگی چیزی شایسته ما نیست.

نقل از حوزه نیوز

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1493/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما