خدمات و برکات حضور امام رضا ( ع ) در ایران
43 بازدید
تاریخ ارائه : 9/7/2014 6:04:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

خدمات و برکات حضور امام رضا ( ع ) در ایران

ای مهربانترین مهربانان ، لحظه ای رهایم مکن ، دمی مرا به خود وا مگذار و آنی از یادت غافلم مدار
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر آقای غریبی که مقربترین و آشناترین است در بزم ملائک
او که فرشتگان بال در بال گرد حرم محبتش می چرخند
السلام علیک یا غریب الغربا السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
حضور امام رضا ( ع ) در ایران مخصوصاً در مقام ولایتعهدی موجب شد که مردم بیاموزند دین باید در کنار سیاست قرار بگیرد و حکومتی که وجه دینی ندارد مشروعیت هم ندارد لذا نمی تواند مقبول مردم باشد . از آن پس دوام و قوام حکومت ها بسته به مشروعیت آنها بود لذا حکومت های غاصب و غیر مشروع در تلاش بودند که به شکلی حاکمیت خود را با نوعی از مشروعیت ولو کاذب بیارایند . تمام سلسله های ایرانی که به عنوان حاکم و پادشاه به روی کار آمدند تلاش می کردند دین و دولت را در پیوند تنگاتنگی با یکدیگر قرار دهند .

از جمله خدمات مهم امام رضا ( ع ) به جهان اسلام ایجاد اتحاد و برادری بین مسلمانان در ایران بود . تشریف فرمایی امام رضا ( ع ) به ایران موجب شد که اختلاف بین شیعه و سنی فراموش شود و شیعیان و سنیان همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند . ازدواج بین زنان و مردان شیعه و سنی صورت گرفت و با یکدیگر به معامله و تجارت و آمد و شد پرداختند و همسایه و همجوار یکدیگر شدند .

به کوی رضا جان صفا می پذیرد
در اینجا فروغ خدا می پذیرد
تو ای بینوا رو بسوی رضا کن
که این پادشه خوش گدا می پذیرد
به پابوس او رو که زوار خود را
سر خوان جود و عطا می پذیرد
امید دل من به من کن نگاهی
که جان از نگاهت صفا می پذیرد

کارشناس - حجة الاسلام عزیزی :

وجود مقدس و نازنین امام رضا ( ع ) در ایران و خراسان برکات فراوانی را برای جامعه اسلامی در پی داشت . یکی از آن آثار و برکات مهمی را که امام رضا ( ع ) در ایران پایه گذاری کردند بحث آزادی بیان و اندیشه بود. با حضور امام رضا ( ع ) در خراسان آن زمان و خراسان رضوی امروز بستر گسترش علم و فرهنگ و اندیشه را در جامعه ما به ارمغان گذاشتند و شاید یکی از دلایلی که آقا امام صادق ( ع ) ، امام رضا ( ع ) را عالم آل محمد ( ص ) نامیدند دلیلش همین باشد که با وجود و حضور امام رضا ( ع ) در ایران سیر سفرهای علمی اندیشمندان امروز به خراسان فراهم شد و بستری فراهم شد که جلسات گفت و گو با رهبران ادیان را امام رضا ( ع ) در خراسان پایه گذاری کردند ، پاسخ به شبهات را امام رضا ( ع ) در آن زمان در خراسان پایه گذاری کردند . حضور امام رضا ( ع ) باعث شد که چهره های علمی دنیای آن روز رو به خراسان بیاورند و نهضت علمی ای را در دنیای آن روز پایه گذاری کنند که هنوز که هنوز هست آن آثار با برکت امام رضا ( ع ) در جهان اسلام از مشهد مقدس و کنار مرقد مطهر امام رضا ( ع ) به دنیا در حال گسترش و صدور است به گونه ای که امروز از سراسر دنیا ما کسانی را داریم که توجه شان به حرم مطهر امام رضا ( ع ) جلب می شود و کتابخانه و حوزه علمیه و دانشگاه ها و ارتباط های علمی ای که امروز از مشهد الرضا به سراسر دنیا صادر می شود و این یکی از آثار مهم حضور آقا علی بن موسی الرضا ( ع ) در مشهد مقدس ، ایران اسلامی و خراسان رضوی است . امام رضا ( ع ) می فرماید : عبادت به زیادی نماز و روزه نیست بلکه عبادت به تفکر در امر خداوند تبارک و تعالی است . این تفکر و تعقل جامعه بشری است که مسیر سعادت را فراروی انسان ها قرار می دهد . "

با آمدن امام رضا ( ع ) به ایران و مهاجرت علویان و سادات و علما ، مرکز تجمع و تبلیغات شیعیان از کوفه و نجف به قم و خراسان تغییر کرد . بدین ترتیب مراکز تشیع از فشار متمادی و خفقان در طول قرن ها نجات یافت و سرانجام توانست پیروزمندانه در سراسر ایران انتشار یابد . قم و خراسان در رشد تشیع هم به لحاظ پناهگاه اصلی دانشمندان محدث و هم به دلیل پیروی بی شائبه از ائمه اطهار ( ع ) موثر بوده است .

عطر دل انگیز امام رضا ( ع ) چه در زمان حیات و چه در زمان ممات آن حضرت ( ع ) بستر مناسبی برای رشد علم و پرورش عالم در ایران فراهم آورد . دانشمندان نامداری از عراق و لبنان به ایران مهاجرت کردند .

دوستان ! یکی دیگر از خدمات امام رضا ( ع ) تربیت شاگردان است که خانه حضرت امام رضا ( ع ) در توس مرکز اجتماع علما و محضر علم و دانش بود . شاگردان زبده و اهل علم و صاحبنظری بودند که مرتب و مستمر در محضر درس امام رضا ( ع ) حاضر شده و تلمذ می کردند . آنچه قابل توجه است این است که درمیان شاگردان خاص امام رضا ( ع ) که از جمله اصحاب نزدیک آن حضرت نیز محسوب می شدند نام 46 نفر ایرانی ذکر شده است.

آدمی عابد نباشد مگر آنکه بردبار باشد. از فرمایشات امام رضا (ع)

http://dari.irib.ir/component/k2/item/24874-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%DA%A9%D8%A7

http://nasimemarefat.parsiblog.com/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما