مدرک گرایی برای حوزه آفت است( آیت الله حائری)
47 بازدید
تاریخ ارائه : 9/8/2014 9:11:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

  آیت‌الله حائری‌

  مدرک‌گرایی برای حوزه آفت است 

  عضو خبرگان رهبری گفت: شهید مطهری به عنوان پل ارتباطی بین حوزه و دانشگاه بود که در حوزه علمیه بزرگ شده بود و کمالات حوزه را به دانشگاه منتقل کرد. 

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله حایری شیرازی در مراسم تجلیل از اساتید مدرسه علمیه امام صادق‌(ع) قم که در سالن اجتماعات این مدرسه برگزار شد، به تبیین نقش محوری استاد در تربیت شاگردان پرداخت.

وی با اشاره به شخصیت شهید مطهری گفت: شهید مطهری به عنوان پل ارتباطی بین حوزه و دانشگاه بود که در حوزه علمیه بزرگ شده بود و کمالات حوزه را به دانشگاه منتقل کرد.

وی گفت: یکی از آفت‌های نظام درسی حوزه بحث حضور و غیاب امتحان و مدرک‌گرایی است که باید هر چه زودتر به این مسئله توجه شود تا شاگرد و طلبه بتواند خود را نظارت و ارزیابی کند.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: اصل حضور و غیاب امتحان و مدرک در جای خود خوب است؛ چرا که باید افرادی که سهل‌انگاری می‌کنند از افراد کوشا و تلاش‌گر جدا شوند؛ اما این موارد همانند دارو می‌ماند، بنابراین  باید در شرایط ویژه استفاده شود نه این‌که همیشگی باشد.

آیت‌الله حایری شیرازی با اشاره به آفت‌های درس خواندن برای نمره گفت: این کار باعث می‌شود، مطالب در ذهن باقی نماند، چرا که شاگرد تنها از حافظه خود برای گرفتن نمره استفاده می‌کند و بعد‌ها مطالب را فراموش می‌کند، باید طلبه برای فهم عمیق درس بخواند.

وی افزود: شهید مطهری که الگوی بسیار مناسبی برای طلاب از حیث معنوی و علمی است به کمال انقطاع در درس خواندن دست یافته بود، به گونه‌ای که تنها به آن رشته و درس می‌پرداخت و اگر کسی برایش این حالت پیدا شود تنها برای درس حواسش را جمع می‌کند و برای کارهای دیگر حوصله ندارد.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: طلاب و فضلا از عناوین دنیوی و حب پست و مقام به جد بپرهیزند و تنها برای رضایت الهی و نشر معارف اسلام به درس و بحث بپردازند.

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1686/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما