خاطره جالب میرسپاه درباره علامه مصباح یزدی
69 بازدید
تاریخ ارائه : 9/6/2014 7:07:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

خاطره جالب میرسپاه درباره علامه مصباح یزدی

چندی پیش همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت روز معلم، از مقام علمی علامه مصباح یزدی توسط یکی از شاگردان ایشان تجلیل صورت پذیرفت.

به گزارش بی باک، حجت الاسلام والمسلمین دکتر میر سپاه با قرائت اشعاری اظهار داشت: در اوائل طلبگی سئوالات بسیاری برای ما پیش می آمد که در واقع پاسخ به آنها، راه را برای ما روشن می کرد از جمله اینکه ما که هستیم؟ چه هستیم؟ به کجا قرار است برویم ؟

وی ادامه داد: زمانی اعلام شد که آقای استاد مصباح قرار است کلاسی دایر کنند که در واقع درس جدیدی است که در حوزه تدریس نمی شود و ما هم شرکت کردیم.

دکتر میرسپاه ادامه داد: وقتی از علامه مصباح عنوان درس را پرسیدیم ایشان اظهار داشتند که بگذارید وارد بحث شویم و مطالب را آغاز کنیم تا معلوم شود. مدتی گذشت . از استاد پرسیدیم آیا عنوان این درس، اخلاق است؟ ایشان جواب دادند: نه. چند روز بعد گفتیم آیا موضوع درس روانشناسی است که باز هم ایشان پاسخ منفی دادند.


عضو هیئت علمی موسسه اموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه بحث هایی که سرکلاس مطرح می شد واقعا انسان را زنده می کرد و به همه سئوالات اساسی در زندگی انسان پاسخ می داد، ادامه داد: پس از گذشت مدتی ایشان اظهار داشتند که موضوع این درس خودشناسی است.

وی افزود: حتی اگر علامه مصباح یزدی هیچ کاری برای ما انجام نداده بودند و فقط همین درس را به ما آموخته بودند، باز هم شکر این نعمت را نمی توانستیم به جای بیاوریم و آن طوری که شایسته است نمی توانستیم از ایشان تشکر کنیم. چرا که اگر این کلاس نبود، معلوم نبود که سرنوشت ما چه می شد و ما الآن کجا بودیم.

دکتر میرسپاه افزود: بعدها، جزوه ای از آن درس منتشر شد و کم کم کامل شد و کتاب به سوی خودسازی منتشر شد که البته جای خالی این درس در موسسه بسیار محسوس است.


وی در پایان به نمایندگی از سایر شاگردان علامه مصباح یزدی، از ایشان تقدیر کرد.

بی باک


********************************************************************

رساله ی عملیه بهترین دستورالعمل


حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر میر سپاه :

رساله ی عملیه بهترین دستورالعمل برای خودسازی و رسیدن به کمال است.در کنار رساله ی عملیه ، نیاز به وجدان هم هست با این که همه  از این نعمت  برخوردارند ولی عده ای به جهت گناهان زیاد ، وجدانشان تعطیل می شود.

 حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر میرسپاه به نقل از  آیت الله مصباح یزدی در خصوص سختی آغاز راه کمال گفت :  این مشکل بزرگی نیست ،بلکه برای شروع ، رساله ی عملیه بهترین دستورالعمل برای خودسازی است .

حجت الاسلام و المسلیمن علی اکبر میرسپاه استاد فلسفه و اخلاق به نقل از آیت الله مصباح یزدی در جمع طلاب جامعه عملیه امیرالمومنین گفت :نباید افکار عامیانه و خام درباره ی رساله ی عملیه داشته باشیم و بگوییم : فلان آقا سخت گیر است . فلان آقا آسان می گیرد . هیچ کس سخت یا آسان نمی گیرد زیرا هیچ مرجعی حق ندارد سلایق شخصی خودش را وارد فتوا بکند. یک مرجع تقلید باید طبق روایت ، صائناً لنفسه ، حافظاً لدینه ، مخالفاً لهواه ، مطیعاً لأمر مولاه باشد .

او افزود :در کنار رساله ی عملیه ، نیاز به وجدان هم هست با این که همه  از این نعمت  برخوردارند ولی عده ای به جهت گناهان زیاد ، وجدانشان تعطیل می شود.

وی  ادامه داد :وجدان مثل دستگاه خاص در مواقع مشکوک چراغ می زند ولی گاهی اوقات ، جلوی چراغ وجدان را می گیریم . اگر انسان حقیقتا به رساله ی عملیه عمل کند و چراغ وجدانش هم فعال باشد ، خواهیم دید که استاد مناسب را می یابیم و وارد عالم انوار می شویم .

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر میرسپاه گفت :فطرت هر انسانی او را به سمت و سوی کمال سیر می دهد،وبرای کامل شدن باید راه کمال را  با راهنمایی یک استاد بپیماییم . در راه یافتن بهترین استاد  نیز دو مشکل کمی استاد خوب و  عدم شناخت درست  وجود دارد و شما همواره در معرض مدعیان دروغین  هستید .

او ادامه داد : پیمودن  راه کمال بدون استاد خطرناک است تا جایی که در روایات داریم : ((هلاک می شود کسی که استادی برای ارشاد خودش نداشته باشد))

 وی افزود: گاهی در مسیر کمال  عده ای به نام استاد اغراض شیطانی را  مد نظر می گیرند و  با نیت پاک جوانان بازی می کنند و آنان را در مسیر هوی و هوس خودشان به کار می گیرند.

استاد درس فلسفه و اخلاق تصریح کرد :اثرات و نتایجی که ریاضت های غیر شرعی دارند ، دلیل بر کمال نیست و ائمه علیهم السلام ، این مسائل را اصلا به حساب نمی آوردند .  بزرگان دین ، هنگام مواجهه با افرادی که چنین ادعایی داشتند و یا به دنبال کارهای خارق العاده بودند ، سکوت می کردند و یا در مواقع خاص ، تنها به نکته ای اشاره می کردند تا اینکه شخص مدعی ساکت شود .

 او ادامه داد:شخصی به آیت الله بهجت (قدس الله سره )گفته بود : حاج آقا شنیده ایم ذهن افراد را می خوانید درست است ؟ ایشان اصلا جواب ندادند . عملا می خواستند بگویند از این حرفها و کارها بیا بیرون ، کاری که وظیفه ات است را انجام بده .وی ادامه داد : ریاضت یعنی بر خلاف آن چیزی که نفست می خواهد عمل کنی . شخصی می گفت : نیمه ی شب بلند می شوم و می روم آب می خورم ولی حال نماز شب ندارم . یعنی رفتن به سمت نماز شب خودش ریاضت است.

وی خاطرنشان کرد : آیت الله احمدی میانجی می فرمودند : شخصی با زحمت فراوان به زیارت امام رضا(علیه السلام)رفت . غسل زیارت کرد و حرکت کرد به سمت حرم . هر کاری کرد نتوانست حال معنویش را به دست آورد ، در داخل جمعیت دید ، جوانی آمد و گفت : حال نداری ؟ صلوات بفرست . این شخص می گفت : بی اختیار صلوات فرستادم و یکدفعه ابرهای ضخیمی که روح مرا گرفته بودند کنار رفتند. اعوان و انصار امام زمان(عج)همه جا هستند ، فقط باید ما در خودمان ظرفیت و قابلیت ایجاد کنیم .

حجت الاسلام و المسلمین میرسپاه  گفت : در زمان جوانی علاقه ی شدیدی به دکتر شریعتی داشتم و در اکثر سخنرانی های ایشان شرکت می کردم و سعی داشتم ایشان را به بقیه معرفی کنم . یکبار خدمت آیت الله مصباح رسیدم و از سخنرانی های دکتر تعریف کردم . ایشان فرمودند : «نه ، این طور نیست دکتر شریعتی اشکالات بنیادی زیادی دارد» بعد از صحبت با آقای مصباح با وجدان خودم خلوت کردم ، دیدم وجدانم می گوید : احتیاط کن.

وی در انتها افزود : بنا به فرموده ی آیت الله مصباح یزدی، تا دیر نشده است باید به این باور برسیم که سرباز امام زمان (عج) هستیم و ایشان را حاضر و ناظر بر اعمالمان ببینیم .

نقل از سایت جامعه علمیه امیرالمؤمنین ع


http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1817/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما