انتقاد حضرت آیت الله صافی از رسانه ها
31 بازدید
تاریخ ارائه : 9/5/2014 6:10:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان


یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه اخلاق منتظران امام زمان(عج) باید الگو و نمونه برای دیگران باشد، گفت: متأسفانه مسئله مهدویت و انتظار که مهمترین مسئله اسلامی است جایگاه کمرنگی در نوشته‌ها و رسانه‌ها دارد. به گزارش جهان به نقل از مهر، آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی در دیدار سرپرست و اعضای پژوهشکده مهدویت، با تشکر و قدردانی از کسانی که در راه اعلای امر حضرت ولی عصر(عج) خدمت می‌کنند، گفت: مسئله امر حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه) و اعلای آن و توجه دادن مردم به مقام مقدس و ولایت عظمای آن حضرت بسیار با اهمیت است و کسانی که در این راه خدمت می‌کنند، کار بسیار با عظمتی انجام می‌دهند و انشاء‌الله مقبول درگاه آن حضرت قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به موضوع همایش امسال با عنوان مهدویت و اخلاق، بیان داشت: ابعاد مختلفی در مسئله مهدویت مطرح است که مهمترین و محور همه آنها، ‌اخلاق مهدوی و ولائی است یعنی مردمی که ادّعای انتظار حضرت را دارند و خود را منتظر ایشان می‌دانند باید به اخلاق آن حضرت متخلّق بوده و برای دیگران، الگو و نمونه باشند که هر چه اخلاق اسلامی در جامعه پر رنگ تر شود، اسباب ظهور بیشتر خواهد شد.

این مفسر قرآن کریم در ادامه با برشمردن برخی از ویژگی‌های مهم منتظران حضرت، افزود: از ویژگی‌های مهم منتظران واقعی حضرت، اهتمام به برپایی احکام مقدّس اسلام و امر به معروف و نهی از منکر است. اگر شخصی نسبت به خلاف شرع‌هایی که اتفاق می‌افتد بی‌تفاوت باشد نباید ادعای منتظر بودن داشته باشد.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) در باب انتظار و وظایف منتظران، گفت: در مسئله مهدویت و انتظار، حرف، مهم نیست بلکه آنچه که اهمیت دارد عمل است. انتظار به معنای واقعی، یعنی عمل به دستورات حضرت ولی عصر (ع) که باید در جامعه محقّق شود. کسانی که بیشتر به امر ترویج دین و امر به معروف و نهی از منکر اهتمام دارند منتظران واقعی آن حضرت هستند.

آیت الله صافی با انتقاد از کمرنگ بودن مسأله مهم مهدویت در رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های مکتوب، ضمن توصیه‌هایی به نویسندگان، اظهار داشت: باید از این ظرفیت بزرگ استفاده کرد و به موضوعات مختلف مهدویت بنا به اهمیت آن پرداخت. متأسفانه مسأله مهدویت و انتظار که مهمترین مسئله اسلامی است جایش در نوشته‌ها و رسانه‌ها کمتر است.

مردم هیچ‌گاه ذکر و نام امام زمان(عج) را فراموش نکنند

وی ادامه داد: مردم ما هیچ گاه ذکر و نام آن حضرت را فراموش نکنند که مرحوم آیت الله العظمی بروجردی اعلی الله مقامه در نصایح خودشان همیشه می‌فرمودند که در سخنرانی‌ها و مواقع مختلف همیشه نام حضرت را ببرید و هیچ گاه ذکر ایشان را فراموش نکنید.

استاد برجسته حوزه در پاسخ به اینکه آیا شبهات جدیدی در باب مهدویت وارد شده است که نیاز به تحقیق داشته باشد بیان داشت: اهل بیت (ع) و بعد بزرگان ما در مسئله مهدویت، چیزی را فروگذار نکرده‌اند و اگر شبهه‌ای هم باشد گر چه به لفظ و بیان جدیدی وارد شده ولی جواب آن را علما و بزرگان قبلاً داده‌اند. حقیر هم اگر می‌خواستم الان تحقیق یا کتابی بنویسم باز هم همان مطالب منتخب الأثر را می‌نوشتم. هر آنچه ما در باب انتظار و مهدویت می‌خواهیم همه را علمای ما بیان کرده‌اند.

وی با اشاره به اشعار مهدوی و قدرت تأثیرگذاری آن بر مردم، افزود: رشته‌های مختلف در مسئله مهدویت وارد شده‌اند که از آن جمله اشعاری است که در این باره سروده شده است. حقیر دیروز دو عدد کتاب را مطالعه می‌کردم که همه اشعار مهدوی از زمان ناصرالدین شاه بود و بسیار لذّت بردم. بزرگان ما اشعار بسیار زیادی در این باب دارند؛ از جمله مرحوم شیخ بهائی که قصیده بسیار زیبا و با اهمیتی دارند و بنده آرزو دارم که خداوند به حقیر توفیق دهد آن قصیده را از حفظ داشته باشم و تکرار کنم.

انتظار به اسم و لفظ نیست

آیت الله صافی گلپایگانی در پایان این دیدار ضمن قدردانی مجدد از حاضران جلسه، در توصیه به جوانان منتظر آن حضرت، گفت: همه بخصوص جوانان عزیز بدانند که انتظار به اسم و لفظ نیست بلکه باید به حقیقت منتظر باشند؛ ارتباط با آن حضرت را محکم کنند و هیچ گاه حضرت را فراموش ننمایند.

در ابتدای این دیدار که در آستانه فرارسیدن ماه معظم شعبان و برگزاری دهمین همایش دکترین مهدویت انجام شد، حجت الاسلام سید مسعود پور سید آقایی مسئول این همایش، برنامه‌های این کنگره بین المللی را تشریح کرد.


http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1885/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما