علامه حلی روزانه 70 صفحه علمی نوشته است
33 بازدید
تاریخ ارائه : 9/5/2014 5:44:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

  علامه حلی روزانه 70 صفحه علمی نوشته است

عضو شورای عالی حوزه

  علامه حلی روزانه 70 صفحه علمی نوشته است 

  عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: علامه حلی در طول عمر 70 ساله خودبه نسبت هر روز 70 صفحه کتاب نوشتند و 14 دوره فقه را به رشته تحریر درآوردند که در تاریخ بی‌نظیر است.  

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله سید احمد خاتمی عصر امروز در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره علامه حلی استان قم  گفت: حوزه‌های علمیه در طول تاریخ، افتخارات زیادی را در پرونده ضبط و ثبت کرده اند و تجلی گاه علوم و معارف قرآن و معارف اهل‌بیت(ع) هستند.

وی افزود: تلاش هزار ساله علمای حوزه بوده که امروز توان اسلام را در پاسخ‌گویی به همه نیازهای بشر به اثبات رسانده است، از جمله این بزرگان می‌توان به علامه حلی اشاره کرد که ایشان در طول عمر 70 ساله خودبه نسبت در هر روز 70 صفحه کتاب نوشتند 14 دوره فقه را به رشته تحریر درآوردند که در تاریخ بی‌نظیر است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به 14 دوره فقه ایشان بیان داشت: آیت‌الله العظمی مرعشی گفتند:کسی که بتواند« الامنتهی» را بگذراند و آن را درک کند من به او اجازه اجتهاد می‌دهم، از دیگر دوره‌های ایشان می‌توان به دوره  10 جلدی مختلف‌»الشیعه 4 جلدی نهایةالاحکام» «دوره 3 جلدی قوائد الاحکام» « دوره ارشادالاذهان» اشاره کرد.

آیت‌الله خاتمی گفت: ایشان یک رجالی اصولی بزرگ بود که در این رابطه 10 کتاب اصولی را به رشته تحریر درآورند، ولی متاسفانه کتاب بزرگ رجالی ایشان در دسترس نیست و امروز خلاصه آن موجود است.

حوزه از نظر علمی بر روی قله نشسته است

وی تصریح کرد: دو نظر در خصوص حوزه‌های علمیه مطرح است یکی آن که حوزه از نظر علمی بر روی قله نشسته است و  دیگر آن که پسرفت داشته است که به اعتقاد من هر دو نظر افراط است؛ حوزه ما در زمان بزرگانی چون آیت‌الله العظمی بروجردی و حائری‌ به دنبال ساماندهی بودند؛ ولی این نظم پس از انقلاب بی‌نظیر بود.

آیت‌الله خاتمی با بیان این که  رشد حوزه‌های پس از انقلاب بی‌نظیر و خیره‌کننده بوده است و گام‌های زیادی برای توسعه حوزه برداشته شده است عنوان کرد: امروز نظام جامعی بر حوزه‌های علمیه ما حاکم است و حوزه‌های علمیه خراسان و اصفهان نیز با حوزه علمیه قم و مرکز مدیریت کاملاً همگام هستند.

توجه حوزه به قرآن فوق العاده است

عضو هیات رئیسه خبرگان رهبری تصریح کرد: امروز حوزه‌های علمیه ما محل درس و بحث علوم قرآنی فقهی و ... هستند؛ اصلاً قبول ندارم که کسی بگوید حوزه‌ به قرآن بی‌توجه است، این توجه قبل از انقلاب هم بود و درس تفسیر آیت‌الله العظمی  جوادی و آیات خزعلی و مشکینی معروف بود؛ اما امروز روزانه 200 درس تفسیر برگزار می‌شود که یک آمار فوق‌العاده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه  گفت: پایان‌نامه‌های سطح سه و چهار حوزه‌های علمیه ما به قدری متنوع است که انسان را به حیرت باز می‌دارد، یکی از آن عرصه‌ها، پژوهش های  قرآنی است که در حوزه‌های علمیه ما رواج گسترده‌ای دارد.

آیت الله خاتمی یادآورشد: حضور هزار طلبه جوان در جشنواره علامه حلی استان قم چند پیام دارد؛ یعنی هزار پژوهش و تحقیق جدید در حوزه چیزی که در گذشته در حوزه‌های علمیه ما نبود، یعنی حوزه‌های پژوهش می‌کردند نه به این شدت.

وی افزود: هزار اثر یعنی آمدن به عرصه هزار قم و هزار چهره علمی در حالی که اگر قبل از انقلاب می‌خواستیم نویسندگان حوزه را بشماریم تعداد کمی بودند.

شکوفایی حوزه مطالبه رهبری

امام جمعه موقت تهران بیان داشت:امروز شکوفایی حوزه از مهمترین خواسته‌‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری است که جشنواره علامه حلی در همین مسیر حرکت می‌کند.

وی گفت: امروز حوزه‌های علمیه با شکوفایی فوق‌العاده‌ای روبرو هستند ضرورت نیز همین بود؛ طلاب نویسنده ما در عرصه‌‌های مختلف دست به قلم می‌شوند که باید این مسیر را توسعه دهند، البته آنها باید بدانند که پژوهششان در عرصه نیازها باشد و از رونویسی پرهیز کنند اگر چه که رونویسی برای پژوهشگر تازه‌کار اولین پله باشد.

حوزه های خواهران به شکوفایی رسیده

آیت‌الله خاتمی بیان کرد: از ثمرات بزرگ این جشنواره‌ها، نشان دادن ظرفیت بالای حوزه‌های علمیه خواهران است ،حوزه‌های خواهران در سال‌های اولیه پس از انقلاب با کوشش بزرگانی از جمله شهید قدوسی شکل گرفت و امروز به شکوفایی رسیده‌ به طوری که رصد بالایی از پژوهش‌های علمی متعلق به طلاب خواهر است که مایه افتخار حوزه‌های علمیه است و امیداواریم که این روند در آینده ادامه داشته باشد.

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1906/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما