روایتی از حیات طیبه روح الله
38 بازدید
تاریخ ارائه : 9/4/2014 9:05:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

 روایتی از حیات طیبه روح اللهانتشار پنجمین افق پارسایی

  روایتی از حیات طیبه روح الله 

  خاطراتی از زندگی امام خمینی و یارانش، توصیه ها و سفارش های امام خمینی برای درک ماه مبارک رمضان، سیره و الگوهای رفتاری امام خمیمی در منزل و با خانواده و همراهانش در مقاطع مختلف،... 

خاطراتی از زندگی امام خمینی و یارانش، توصیه ها و سفارش های امام خمینی برای درک ماه مبارک رمضان، سیره و الگوهای رفتاری امام خمیمی در منزل و با خانواده و همراهانش در مقاطع مختلف، امام خمینی از منظر بزرگان و یاران، خاطرات خواندنی تنها محافظ زن امام خمینی، نیایش های عرفانی امام خمینی و... از جمله بخشهای خواندنی این شماره از ویژه نامه افق پارسایی اند.

خبرگزاری حوزه/ در این ویژه نامه که به مناسبت گرامی داشت سالگرد ارتحال بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی منتشر شده است می توان مجموعه ای ارزشمند و خواندنی از آموزه های اخلاقی و الگوهای رفتاری و اندیشگی حضرت امام خمینی را در بیان دیگر برجستگان عرصه اخلاق و حکمت و دین مطالعه نمود.

خاطراتی از زندگی امام خمینی و یارانش، توصیه ها و سفارش های امام خمینی برای درک ماه مبارک رمضان، سیره و الگوهای رفتاری امام خمیمی در منزل و با خانواده و همراهانش در مقاطع مختلف، امام خمینی از منظر بزرگان و یاران، توصیه امام به خواندن دعای عهد، خاطرات خواندنی تنها محافظ زن امام خمینی، بی اعتنایی امام به تملق گویان، رفتار امام درباره بیت المال، توجه امام به قران در ابعاد مختلف زندگی و بالاخره نیایش های عرفانی امام خمینی از جمله بخشهای متنوع و خواندنی این شماره از ویژه نامه افق پارسایی نشریه افق حوزه اند.

از جمله عناوین این ویژه نامه می توان به موراد ذیل اشاره نمود:

اسوه صالحان و مجاهدان در بیان مقام معظم رهبری، توصیه هایی به جوانان، سفارش های امام برای درک ماه مبارک رمضان، امام از منظر بزرگان و یاران.

یکی از عناوین جالب توجه و خواندنی این شماره نوشتاری است با عنوان:

آیت الله بهجت: اسراری از آقای خمینی می دانم که به کسی نگفته ام.

ارتباطات سری آیت الله بهجت با امام خمینی در این متن مورد توجه واقع شده است.

آیت الله بهجت در این ذکر خاطره به شخصی فرمودند :

اسراری از آقای خمینی می دانم که تاکنون به کسی نگفته ام و پس از این هم نخواهم گفت!

پیش از فوت حضرت امام چندین بار اقدام کردم که ملاقاتی میان آقا و امام صورت گیرد . یکبار خیلی اصرار کردم و گفتم : ایشان دوستتان بوده! خوب است همدیگر را ببینید.

ایشان فرمود :

 " تو چه می دانی که همین دیشب با هم چه گفتگوئی داشتیم !"

گفتم این را ایشان هم می دانند ؟ فرمود :

" بله ایشان هم می دانند! "

رویائی حاکی از پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی

آیت الله بهجت ، در یکی از دیدارهایم با ایشان ، به رویائی ازخود درباره پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی اشاره کردند.

ایشان فرمودند: "قبل از پیروزی انقلاب خواب دیدم که شاه به سید جوانی خیلی احترام می کرد . در عالم رویا فهمیدم که پس از شاه ، او خواهد بود. پس از پیروزی انقلاب ، دیدم که همانطور شد ؛ ولی قیافه آقای خمینی با آن جوان تطبیق نمی کرد ؛ اما وقتی عکس جوانی ایشان را آورند دیدم عینا همان است .

در عالم رویا آن جوان چیزی گفت که از آنچه می گویم ، معلوم میشود . پس از انقلاب آقای خمینی گفت : «هر کس در برابر انقلاب بایستد ،هلاک میشود » ؛ و بدین سان ، آنچه در خواب دیده بودم ، تعبیر شد "

در متن «اسوه صالحان...» از بیان رهبر معظم انقلاب درباره امام خمینی می خوانیم:

«حیات و شخصیت خمینی کبیر ، تجسم اسلام ناب محمدی (ص) و تبلور انقلاب اسلامی بوده و او خود و سخنش و انگشت اشاره اش خضر راه این حرکت الهی و روشنگر نقاط مبهم و برطرف کننده همه ی تردیدها بوده و همجنان خواهد بود . ملت ایران و از همه بیشتر مسئولان کشور باید این درس بزرک را هرگز از یاد نبرد ...»

در بخش توصیه های امام خمینی به جوانان هم فرازهایی از بیانات امام و نصایح ایشان درباره جوانان را می خوانیم و از آن جمله اینکه پیر جماران دربراه جوانان چنین فرمودند: "بر جوان‏ها حتم و لازم است که تا فرصت جوانی و صفای باطنی و فطرت الهی باقی و دست نخورده است، درصدد تصفیه و تزکیه برآیند و ریشه‏ های اخلاق فاسد و اوصاف ظلمانیه را از قلوب خود برکنند که با بودن یکی از اخلاق زشت و ناهنجار، سعادت انسان در خطر عظیم است.

و نیز در ایام جوانی اراده و تصمیم انسان، جوان است و محکم از این جهت نیز اصلاح برای انسان آسان‏تر است، ولی در پیری اراده سست و تصمیم، پیر است، چیره شدن بر قوا مشکل‏تر است.

پایان بخش این نوشتار را بخشی از نیایش های عرفانی امام خمینی قرار می دهیم که حسن ختام این ویژه نامه است:

خداوندا! آینه دل را به نور اخلاص روشنی بخش و زنگار شرک و دوبینی را از لوح دل پاک گردان و شاهراه سعادت را به این بیچارگان بیابان حیرت و ضلالت بنما و ما را به اخلاق کریمانه متخلق فرما و از نفحات و جلوه‌های خاص خود که مختص اولیای درگاه  است ما را نصیبی ‌ده و... ...و ما را با حب خود و خاصان درگاهت از این سرای درگذران و در وقت مرگ و بعد از آن با ما با رحمت خود رفتار فرما و عاقبت کار ما را با سعادت قرین کن. بحق محمد و آله الطاهرین-صلوات الله علیهم اجمعین

خداوندا! ما را از این خواب طولانی بیدار کن و از مستی و بی‌خودی هوشیار فرما و دل ما را به نور ایمان صفا بده و به حال ما ترحم فرما. ما مرد این میدان نیستیم. تو خود ما را دستگیری نما و از چنگال شیطان و هوای نفس نجات بده. بحق اولیائک محمد و آله الطاهرین-صلوات الله علیهم اجمعین.

خداوندا! سینه سوزناکی به ما عنایت فرما و از آتش ندامت، جذوه ندامت در قلب ما بیفکن .....و کدورت قلبیه ما را برطرف فرما و ما را از این عالم، بی‌تبعات معاصی ببر.

بارالها! ما معترف به تقصیر و مقر به گناهیم. نه یک قدمی ‌در راه رضای تو برداشتیم و نه یک عبادتی و اطاعتی از روی اخلاص بجا آوردیم. تو خود با لطف عمیم و رحمت واسعه با ما رفتار فرما و چنانچه در این دنیا ستر عیوب ما فرمودی، در آن عالم نیز بفرما که در آنجا نیازمندتریم  به ستر و غفران.

خداوندا! بارالها! ما دستمان از همه چیز کوتاه و خود می‌دانیم که ناقص و ناچیزیم و لایق درگاه تو و فراخور بارگاه قدس تو چیزی نداریم. سرتا پا نقص و عیب و ظاهر و باطن ما به لوث معاصی و مهلکات و موبقات آغشته است. ما چه هستیم که اظهار ثنای تو کنیم؟ جایی که اولیای تو گویند: «افبلسانی هذا الکال اشکرک؟» و عجز و ضعف و قصور خود را اعلان کنند، ما اهل معصیت و محجوبین از ساحت کبریا چه بگوییم؟ جز این که با لقلقه لسان عرض کنیم رجاء ما به مراحم تو است و امید و ثقه ما به فضل و مغفرت تو است و به جود و کرم آن ذات مقدس است. چنان چه در لسان اولیای تو وارد است.

خداوندا! تو خود ما را به نور هدایتت دستگیری فرما و از این خواب سنگین بیدار فرما و به عالم غیب و نور و دار بهجت و سرور و خلوت انس و محفل خاص دعوت کن.

*** امام سجاد علیه السلام در دعای ابوحمزه می فرماید: «افبلسانی هذا الکال اشکرک »[1]؛ «آیا با این زبان ناگویا  والکن تو را سپاس گوییم؟»

 http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1971/

وبگاه نسیم معرفت در خدمت شما

سید السجادین علیه‌السلام در آن ناله‌های سحرگاه ماه رمضان «افبلسانی هذا الکال اشکرک»، زین‌العابدین می‌گوید «آیا من با این زبان لالم، می‌توانم تو را شکر کنم؟!» - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900828000307#sthash.RWJADuiV.dpuf