آیا برای اعمال مان حجتی برگرفته از هدایت ولایت داریم؟
199 بازدید
تاریخ ارائه : 9/4/2014 8:49:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

آیا برای اعمال مان حجتی برگرفته از هدایت ولایت داریم؟/ جواد شفیعی ثابت

شفیعی-جواد14[1]

 • یکی از موضوعاتی که در ایام ما توجه به آن لازم است این است که ببینیم بهترین نوع اتحاد، چه نوع اتحاد و وحدتی است و بدترین نوع اختلاف، چه نوع اختلاف و تفرقه‌ای است؟ 

  در بررسی انواع وحدت،وحدت براساس «درد مشترک» و «درک مشترک» به عنوان دو عامل وحدت مطرح میشود؛مثلا اگر مسأل? گرانی و تحریم همه را اذیت کند، همه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که این مشکل باید حل بشود. این خودش یک عامل وحدت‌آفرین است و البته عاملی که از درد مشترک بالاتر است، «درک مشترک» است.

  اما به همه دوستان استانی و کشوری باید گفت: «وحدت ناشی از «درد» و «درک» مشترک شکننده و ناپایدار است. زیرا گروه‌های مختلف ممکن است برای برطرف شدن این درد راه‌های مختلفی بیان کنند که گاها اختلاف برانگیزتر باشد.»

  در بررسی «انواع اختلافات» سه نوع اختلاف را میتوان برشمرد،اختلاف بین حق و باطل؛اختلاف بین دو گروه که هردو حقند و «اختلاف بین دو باطل حق‌نما» لکن با ذکرمثالی میتوان گفت «بدترین و سهمگین‌ترین نوع اختلاف که می‌تواند یک جامعه را تا مرز تباهی پیش ببرد، اختلاف بین دو جریان باطل در متن یک جامعة سالم است. این اختلاف می‌تواند تمام سلامت آن جامعه را به مخاطره بیاندازد»؛همان داستان معروف یک فرزند و ادعای دو نفر، بر مادری او؛ اگر آن دو نفر که هیچ کدام مادر حقیقیِ یک نوزاد نباشند، ادعای مادری نمایند، چه نتیجه‌ای پیش می‌آید؟در چنین موقعیتهایی اگر موضوع خیلی جدی شود و به لجبازی کشیده شود، هر دو مدّعی، برای اینکه کم نیاورند حاضرند این بچه نصف بشود، ولی از اختلاف خودشان دست بر ندارند! و اینجاست که جامعه قربانی میشود؛و این همان جائیست که این روزها جبهه دلسوزان حقیقی نظام را به صبوری عاقلانه و عامدانه کشانده است.

  نکته جالب این روزهای کشور ما و استان ما این است که شما اگر بخواهید علیه هر کدام از این دو گروهِ باطل سخنی بگویید شما را به «آن‌طرفی بودن» و وابستگی به گروه باطل مقابل متهم می‌کنند و می‌گویند: «تو داری به نفع فلانی حرف میزنی» اگر شما علیه هر کدام از دو جبه? باطل که با هم اختلاف دارند بخواهید کاری بکنید، طبعاً به نفع دیگری کار کرده‌اید و این اجتناب ناپذیر است. لذا این شکننده‌ترین نوع اختلاف است. در تاریخ اسلام هم نمون? این اختلاف شکننده و مهلک وجود داشته است. هم طلحه و زبیر و هم خوارج دشمنان معاویه بودند، لذا طبیعتاً جنگ امام علی, امیرالمؤمنین(ع) با این دو، به نفع معاویه تمام شد. وقتی امیرالمؤمنین شرّ اینها را از سر جامعة اسلامی کم کرد، در عین حال شرّشان را از سر معاویه هم کم کرد. و این به نفع معاویه بود ولی چرا حضرت چنین فرموند؟ چاره‌ای جز این نبود و سختی کار حضرت نیز در همین بود.

  سوال مهم و قابل تامل اینجاست چرا اول امام سراغ خوارج میرودکه هم قاری قرآنند و هم جای مهر و سجود برپیشانی دارند؟! «پیچیدگی فتنة خوارج برای چه بود؟» «پیچیدگی‌اش به خاطر این بود که خوارج دشمنان خونی معاویه بودند. در واقع امام علی(ع) چهارهزار نفر از یاران خودش را که می‌توانستند با معاویه بجنگند از میان برداشت! در واقع حضرت با چهار هزار نفر آدمِ مقدسِ نمای انقلابی که دشمن معاویه بودند جنگید. قبل از این که برود سراغ معاویه، اول این‌ها را کشت.»

  این روزها در جبهه خودی نظام عده ای دائم میگویند ما حق هستیم اما«چگونه می‌توان از این نوع اختلاف‌ها عبور کرد؟» پاسخ به همه گروهها یک جمله بیش نیست«فقط با بهترین نوع وحدت -یعنی وحدت حول ولایت – می‌توان بدترین نوع اختلافات را از بین برد.»

  ابتدا به خود میگویم و بعد به فعالان سیاسی و فرهنگی و مدیریتی که خط ماندگاری و همراهی و همیاری و وحدت و دوستی ما فقط تا زمانی پابرجاست که برای هر رفتار و کردار و گفتار و اعمالمان حجتی برگرفته از هدایت ولایت داشته باشیم ؛لذا کسانیکه رفتارهای غیرمنطبق با فرامین امام و رهبری داشته و دارند و تا مادامی که در مسیر ولایت قرار نگیرند قابل پذیرش نیستند و اساسا ادعاهایشان پیشرفت و عدالت و اعتدالی به همراه نخواهد داشت.

  آن عاملی که به صورت قابل اتکاء در حیات بشری وحدت‌آفرین است «ولایت» است لذا بهترین نوع وحدت، تمسک به حبل الله است. خداوند می‌فرماید: «و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید، و پراکنده و گروه گروه نشوید؛ وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا»(آل‌عمران/103) وحدت هم نتیجة اعتصام به عامل مشترک، یعنی حبل الله المتین است. و ما شیعیان می‌دانیم که حبل الله المتین علی بن ابیطالب(ع) است و تسلیم بودن به ولایت، زیباترین نوع وحدت را ایجاد می‌کند. …الهی توفیق و بصیرت و شجاعتش را عطا فرما

  * بابهره گیری از سخنرانیهای اساتید

یک نظر برای “ آیا برای اعمال مان حجتی برگرفته از هدایت ولایت داریم؟/ جواد شفیعی ثابت ” ارسال شده است.

 1. سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجانی   خرداد 9, 1393 در 6:14 ق.ظ | پاسخ دادن

  محور های سخنرانی مقام معظم رهبری در نماز جمعه 14خرداد 1389

  رخداد عظیم و شیرین و مبارک انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران در تاریخ 22خرداد سال88با حضور باشکوه بیش از 85درصدی مردم ،اعجاب و شگفتی همه را برانگیخته بود،دوستداران نظام از این واقعه خجسته بسیار خوشحال و دشمنان خارجی و داخلی از این ماجرا خشمگین و عصبانی شدند.دشمنان اسلام و نظام جمهوری اسلامی با برنامه های از پیش طراحی شده و با استفاده از عناصر خارجی وداخلی و بسیج همه توانایی ها و امکانات و نقشه ها و نفرات و گروه ها،تمام سعی و تلاششان را به کار گرفتند تا انتخابات موفق و زیبای22خرداد سال88را بر کام ملت ایران تلخ نمایند.متاسفانه عده ای که خودشان را پیروان خط امام و انقلاب میخواندند با زمینه سازی های گسترده و ریشه ای،میدان های تاخت و تاز وفتنه و آشوب را برای دشمنان قسم خورده نظام اسلامی بوجود آوردند تا جایی که همه گروه های منحرف و آشوب گر وارد صحنه شدند و کار به جایی رسید که چندین ماه،آشوبگران و مخالفین نظام باپشتیبانی های وسیع استکبارجهانی(امریکاو اروپا واسرائیل…)با استفاده از جهالت و نادانی های سران فتنه،آرامش و امنیت کشور و ملت را بهم زدند و انتخابات آزاد و شیرین 22خرداد 88را برکام و ذائقه همه تلخ کردند و حوادث تلخ و ناگوار بعد از انتخابات که توسط سران فتنه بوجود آمد،ابعاد وسیعی به خود گرفت تاجایی که عده ای که پیوسته ادعای پیروی ازخط امام راداشتند بافاصله گرفتن و انحراف و عدول از اهداف و آرمانها وخطوط محوری و اصلی حضرت امام خمینی(ره)عملا در خط دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی قرار گرفتند و با این حال خود رااز پیروان خط امام (ره)میدانستند و میدانند غافل از اینکه تمام برنامه ها و کارهای آنها بعد از انتخابات دقیقا برخلاف راه وخط امام بوده است و متاسفانه هنوز هم این عده از خواب غفلت بیدار نشدند و نقشه های شوم در سر میپرورانند.
  مقام معظم رهبری در سالهای طولانی بویژه قبل و بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری88پیوسته در سخنرانی های مختلف نسبت به انحراف عده ای که خودشان را مدعیان خط امام میدانستند،تذکر و هشدار دادند و فرمودند که اینها از مسیر انقلاب و راه و خط امام(ره)فاصله گرفته و میگیرند.به جهت اهمیت این مساله و مسائل جاری در کشور که ناخواسته و یا خواسته بعد از انتخابات بوجود آمده و برای روشنگری افکار عمومی،مقام معظم رهبری در نماز جمعه 14خرداد سال89مهمترین سخنرانی را درباره توضیح و تبیین خط امام و اهداف و آرمان های انقلاب و نظام اسلامی بیان فرمودند.
  مقام معظم رهبری دراجتماع عظیم مردم در حرم مطهر امام خمینی(ره)،امام راحل را برجسته ترین شاخص انقلاب معرفی فرمودند.ایشان فرمودند وجود شاخص در انقلاب ها به منظور جلوگیری از هرگونه انحراف بسیار ضروری است و مهمترین و اصلی ترین شاخص،امام و خط امام است که در رفتار و گفتار و وصیت نامه امام بزرگوار تجلی یافته است.ایشان با اشاره به ضرورت تبیین صریح شاخص های امام و عدم فراموشی یا پنهان ماندن آنها فرمودند:تبیین بد دیدگاه ها و نظریات امام(ره)یا فراموشی آنها همانند از کار افتادن قطب نمایی است که جهت صحیح را نشان نمیدهد.
  مقام معظم رهبری فرمودند:افراد یا جریانهایی که معمولا در پی تغییر هویت انقلاب ها هستند،با پرچم رسمی و تابلوی مشخص جلو نمی آیند بلکه حرکت آنها پنهان و غیر آشکار است.بنابر این وجود شاخص در انقلاب ها ضروری است و راه و خط اصلی حضرت امام خمینی(ره)برای جلوگیری از هر گونه انحراف میتواند بهترین شاخص باشد.مقام معظم رهبری معتقد است که مواضع و دیدگاه های امام خمینی باید کاملا صریح وروشن بیان شود.روی این جهت فرمودند:شخصیت و هویت امام به همین مواضع صریح و قاطعانه ایشان است که دنیا را به لرزه در آورد و ملت ها را بیدار کرد و امام منهای خط امام و منهای مواضع اصلی و صریح امام،امامی بی هویت است و سلب هویت از امام(ره)،خدمت به امام خمینی نخواهد بود.ایشان فرمودند:تکیه همیشگی بر اسلام ناب محمدی(ص)و جاذبه و دافعه در دایره مکتب اسلام و یقین به وعده های الهی و محاسبات معنوی وتقوا ونگاه جهانی به انقلاب اسلامی و تکیه بر مردم و توجه به حال فعلی افراد به هنگام هرگونه قضاوت درباره آنها،از جمله شاخص های اصلی خط امام است که باید به طور صحیح تبیین شود و مورد توجه همیشگی قرارگیرد و نیز فرمودند:نباید به خاطر خوش آمد برخی افراد یا جریانها،مواضع امام را پنهان یا کمرنگ کنیم. مقام معظم رهبری با انتقاد شدید از برخی افراد که بخش هایی از مبانی اندیشه امام را انکار یا پنهان میکنند فرمودند:متاسفانه این کج اندیشی را کسانی انجام میدهند که زمانی خودشان یا مروج افکار امام و یا پیرو ایشان بودند.ایشان جوانان و مردم را به قرائت و تفکر در وصیتنامه امام خمینی توصیه اکید کردند و فرمودند:خلاصه اندیشه امام و مبانی ایشان در این وصیتنامه منعکس است.

  والسلام
  1389/3/21
  سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی.

 2. سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجانی   خرداد 9, 1393 در 7:44 ق.ظ | پاسخ دادن

  به نام خدا: باسلام وتشکراز جناب آقای جواد شفیعی ثابت. نکته ای را به محضر شریف ایشان عرض می کنم:…اختلاف بین حق وباطل ،اختلاف در باورها وعقیده های ریشه ای وبنیانی می باشد مثل اختلاف بین علی ع ومعاویه واختلاف بین  دوگروهی که هردو حق هستند ،اختلاف از جهت نظر ودیدگاه ونیز اختلاف در سلیقه دارند نه اختلاف در باورها وعقیده های دینی وبنیانی . مثلا دو فقیه عالی مقام باهم اختلاف نظر جدی وواقعی دارند ولی هردو خادم واقعی دین مبین اسلام هستند و.. واما اختلاف بین دو باطل حق نما،به 3 صورت قابل تصویر است:1-دوباطل حق نما از اساس پوچ وباطل وبی اساس وگمراه وفاسد و…باشند 2- دوباطل حق نما ،هردو از نظر اعتقاد به مکتب ودین برحق هستند وعقیده صحیح دارند ولی از جهت نظر ودیدگاه هردو تابع هوای نفس می باشند واز این جهت هردو باطل هستند ولی خود را حق ومحق جلوه می دهند. اختلاف این دو براساس هوای نفس وامیال نفسانی
  وشیطانی است.3- دوباطل حق نما هردو کج اندیش باشند که منشا اختلافشان کج اندیشی وتعصب خشک طرفین است ضمنا بدانیم که قسم چهارم اختلاف هم وجود دارد که اختلاف بین کج اندیش وخوش اندیش است .باتوجه به نکته های ذکرشده عرض می شود که اختلافات در داخل کشور بخش قابل توجهی ازآن براساس اختلاف بین دوباطل حق نما در دیدگاه ونظر که تابع امیال نفسانی هسنند می باشند وبخشی از آن بین حق وباطل می باشد وبخشی نیز بین دوگروه حق که اختلاف نظر واختلاف سلیقه دارند وتابع هوای نفس نیستند. وبخشی نیز اختلاف بین کج اندیش وخوش اندیش می باشد.عمده اختلافات بر اساس هوای نفس وخواسته های نفسانی وشیطانی است اگرچه نظر چنین افرادی ممکن صحیح هم باشدولی چون ریشه در هوای نفس دارد آفت زا ومخرب است ….(متن از سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجانی از شهر مقدس قم)

نظر بدهید

نام (ضروری)

نقل از لاهیجان نیوز

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1976/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما