میوه قرآن
129 بازدید
تاریخ ارائه : 9/4/2014 8:43:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

بسم الله الرحمن الرحیم

میوه قرآن

چو آفتاب مى از مشرق پیاله برآید                 ز باغ عارض ساقى هزار لاله برآید

عَنْ أَبِی الْحَسَنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ قَالَ‏ إِنَّ لِلَّهِ یَوْمَ الْجُمُعَةِ أَلْفَ نَفْخَةٍ مِنْ رَحْمَتِهِ یُعْطِی کُلَّ عَبْدٍ مِنْهَا مَا یَشَاءُ فَمَنْ قَرَأَ إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ بَعْدَ الْعَصْرِ یَوْمَ الْجُمُعَةِ مِائَةَ مَرَّةٍ وَهَبَ اللَّهُ لَهُ تِلْکَ الْأَلْفَ وَ مِثْلَهَا. (أمالی الصدوق، ص 606)

(از امام کاظم علیه السلام روایت است که فرمود: خدا در روز جمعه هزار مرتبه از رحمت دارد که به هر بنده‏ اى هر چه خواهد می دهد و هر که بعد از عصر روز جمعه صد بار سور? إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ را بخواند خدا آن هزار مرتبه و مانند آن را به او می بخشد.)

یکی از اذکاری که سیدنالاستاد حضرت علامه طهرانی رحمة الله علیه به عنوان دستور سلوکی به شاگردان و تلامذه خود توصیه می فرمودند مدوامت بر خواندن صد مرتبه سوره قدر در شب های جمعه و عصر جمعه بود که در روایات بر قرائت سوره قدر آثار فراوانی بیان شده است و این دستور از دستور العمل های سلوکی است که مرحوم میرزا جواد آقای ملکی تبریزی به نقل از استاد خود، مرحوم ملا حسینقلی همدانی  به مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد حسین غروی اصفهانی اعلی الله مقامهم الشریف داده بودند و در جواب نام? ایشان می نویسند: شب و عصر جمعه در هر یک، صد مرتبه سوره مبارکه قدر را بخوان.

در احوال مرحوم آیت الله شیخ محمد حسین غروی اصفهانی معروف به کمپانی نقل می کنند که در هر حال مشغول ذکری هستند و خیلی تند تند یک چیزی را می خواندند مرحوم آقای بهجت رحمة الله علیه که از ملازمان ایشان بودند می فرمودند: ما متوجه نمی شدیم که این چه ذکری است که ایشان این قدر در نشستن و بر خاستن به گفتن آن مقید است.

بعد یکی از دوستان که خیلی با آقا مأنوس بود ( مرحوم آقا شیخ علی محمد بروجردی رضوان الله علیه ) از ایشان سؤال کرده بود: آقا، این چه ذکری است که شما این قدر تقیِّد دارید که حتی بین سلام و احوال پرسی تان آن را ترک نمی کنی؟ ایشان لبخندی زده بود و بعد از تأملی فرموده بود: خوب است انسان روزی هزار مرتبه إنا أنزلنا بخواند. امیرالمؤمنین علی علیه السلام در کلامی زیبا فضایل این سوره را اینگونه تشریح کرده اند: هر چیز میوه ای دارد و میوه قرآن سوره قدر است، هر چیز گنجی دارد و گنج قرآن سوره قدر است، هر چیز یاری گری دارد و یاری گر ضعیفان سوره قدر است، و هر چیز راه آسانی دارد و راه آسان برای درماندگان سوره قدر است و هر چیز عصمتی دارد و عصمت مؤمنان سوره قدر است و هر چیز هدایتی دارد و هدایت صالحان سوره قدر است، هر چیز سروری دارد و سرور قرآن سوره قدر است. هر چیز زینتی دارد و زینت قران سوره قدر است، هر چیز خیمه ای دارد و خیمه متعبّدان سوره قدر است و هر چیز بشارتی دارد و بشارت مردم سوره قدر است و برای هر چیز حجتی است و حجت بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم سوره قدر است پس به آن ایمان آورید. (بحارالانوار، ج89، ص331)

امام رضا علیه السلام می فرمایند: هر مؤمنی که هنگام وضو گرفتن سوره قدر را بخواند از گناهانش خارج می شود مانند آن روزی که از مادر زاده شده است. (فقه الرضا علیه السلام، ص70)

امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس سوره قدر را در یکی از نمازهای واجب قرائت نماید منادی ندا می دهد : ای بنده خدا گناهان گذشته تو را آمرزیده است پس اعمالت را از سر بگیر. (ثواب الاعمال، ص124)

اللهم صل علی محمد و آل محمد

نقل از پایگاه اطلاع رسانی  حجت الاسلام شیخ محمد شاهرخ همدانی(گوهر معرفت)

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1982/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما