اگر وضع طلبه ها خوب شود ...
35 بازدید
تاریخ ارائه : 9/4/2014 6:42:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

اگر وضع طلبه‌‌ ها خوب شود ...اگر وضع طلبه‌‌ ها خوب شود ...بگذارید طلبه وضعش جوری باشد که هر کسی زن طلبه نشود تا همسرهای خوبی پیدا کنید. بگذارید هر کسی نیاید سراغ طلبگی تا محیط‏ تان باصفا و نورانی باقی بماند.

مقاله قبل را اینجا بخوانید.

قواعد رزق و تدبیر معیشت در زندگی طلبگی(6)

اخلاص عوامانه و اخلاص عالمانه

البته درمورد پول گرفتن در تبلیغ ما یک اخلاص عوامانه داریم و یک اخلاص عالمانه. اخلاص عوامانه این است که ابالفضل العباس (س) کنار نهر علقمه نداند پس‌‌فردا باب‌‌ الحوائج می‏شود و مخلصانه برای امام حسین (ع) شمشیر بزند. اخلاص عالمانه هم این است که می ‏داند باب‌‌ الحوائج می‏شود، ولی خدا شاهد است که مخلصانه شمشیر می‏ زند. شما باید اخلاص عالمانه داشته باشید. کسی هم که عضو هیئت علمی می‏شود، نمی‌گوییم بد است، ولی مخلصانه برود عضو هیئت علمی بشود؛ بگوید این‌جا یک کرسی باید گرفته بشود که دست نااهل نیفتد. یعنی شما واقعا به ماهی یکی، دو میلیون تومنش نگاه نکنی، و این شدنی است و اصلا ما باید دنبال چنین اخلاصی برویم.

من اعتقادم این است که این وضع مالی بد را خدا برای طلبه خواسته و حتما برکاتی دارد. این وضع مالی بد در جامعه برای چیست؟ من جزئیات را می‏گویم. آیا عقیده «من حیث لایحتسب» باعث نمی‏شود که تفکر دال و مدلول، و علت و معلول ضعیف شود در انسان؟ خب ان ‌شاءالله که ضعیف بشود؛ چون ما در مورد علت العلل فکر نمی‏کنیم. ما وقتی درباره علت و معلول و در مورد این اسباب فکر می‏کنیم، این توجه به اسباب ما را ضعیف می‏کند.

در زندگی تجربه خواهید کرد، به هر عاملی امید پیدا کنید، خدا امیدتان را قطع می‏کند و می‏گوید فقط به من امید داشته باش؛ هرچه پیش آمد، خوش آمد.

پذیرش مشکلات شیرین طلبگی

خدا ان ‌شاءالله وسعت روزی به شما بدهد؛ ولی خدا شاهد است اگر طلبه‌‌ ها وضعشان خوب باشد، شما همکلاسی‌‌ های بدی پیدا خواهید کرد. بگذارید طلبه وضعش جوری باشد که هر کسی زن طلبه نشود تا همسرهای خوبی پیدا کنید. بگذارید هر کسی نیاید سراغ طلبگی تا محیط‏ تان باصفا و نورانی باقی بماند. همین مدرسه معصومیه وقتی ساخته شده بود، یک زمانی در قم خیلی‌‌ ها می‏گفتند با همچین مدرسه‌ ای، دیگر نوری برای طلبه‌‌ ها باقی خواهد ماند؟ مدرسه‌‌ به این شیکی؟ همه چیز دم دست آماده؟ آن زمانی که ما در مدرسه بودیم، باید شال و کلاه می ‏کردیم می ‏رفتیم تا حمام عمومی.‌ آن حمام عمومی هم خودش حکایتی بود. باور بفرمایید که فضای طلبگی خراب می ‏شود. من از شما تمنا می‏کنم که مشکلات طلبگی را شیرین بپذیرید. این‌ها طراحی شده از طرف باری تعالی است که شما نور بگیرید. این‌ها دوره‌‌ های آموزشی است.

تاثیر مدرک در بسته شدن ذهن انسان!

بنده بعضی از طلبه‌ها را می‏شناسم که عمد دارند در جایی استخدام نشوند؛ عمد دارند عضو هیئت علمی نشوند. می‏گویند: برای چه عضو هیئت علمی بشویم؟! ما هر چقدر بخواهید، درس می‏دهیم و کار می‏کنیم، اما عضو هیئت علمی نمی‌‌ شویم. بعضی از طلبه‌ ها عمد دارند مدرک درسی نگیرند. می‏ گویند: مدرک درسی برای چه بگیریم؟! مدرک بگیریم برای این‌که یک سازمانی یا دانشگاهی به ما حقوق بدهد یا اعتبار گیرمان بیاید؟! اعتبار را که خدا می‏دهد، رزق هم که دست خداست. اگر درس خواندن مهم است که می ‌خوانیم؛ دیگر برای چه برویم مدرک بگیریم؟!

بنده تصورم این است حتی اگر کسی مدرک بگیرد و مدام عنوان مدرک ‌های غیرحوزوی ‌اش را این طرف آن طرف ذکر کند، این هم درصدی از توفیق و نور را کم می‏کند. شاید بگویید ما کسی را می‌ شناسیم که عنوان غیرحوزوی دارد و توفیق هم دارد. بنده بر اساس این استدلال خواهم گفت اگر این عنوان را نداشت، توفیقش بیشتر بود. با قصد و نیت تدبیر رزق یا اعتبار، سراغ مدرک رفتن، در بسته شدن ذهن انسان و خلاقیت انسان موثر است؛ در بسته شدن راه خدمت انسان و راه اثر انسان، موثر است. بالاخره ما طلبه شدیم برای این‌که انذار بدهیم؛ برای این‌که برای جامعه ثمره داشته باشیم؛ امرار معاش از طریق طلبگی، این ثمره را کم می ‌کند.

نیت کنیم شهریه را پس بدهیم

اگر طلبه بتواند شهریه را مصرف نکند، خیلی عالی است. پیشنهاد بنده این است که نیت کنید همه شهریه‌‌ هایی را که می‏ گیرید، ان‌ شاءالله از پول شخصی خودتان برگردانید. نیت کنید و به امام زمان (عج) بگویید من این‌ها را قرض می‏گیرم. من می ‏شناسم کسانی را که یادداشت می‏ کنند که من این‌قدر دارم می‏گیرم که این را یک روز برگردانم. این کار روحیه خوبی به آدم می‏دهد.

منبع: دوهفته نامه عهد

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان

تهیه و تنظیم: علی رضاخواه – گروه حوزه علمیه تبیان

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2032/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما