آزاد ،سخنرانی کنید!
28 بازدید
تاریخ ارائه : 9/3/2014 8:43:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

آزاد ،سخنرانی کنید! آزاد ،سخنرانی کنید!انسان به طور فطری و غریزی خواهان و دوستدار تنوع است از این رو در هر کاری دست به نو آوری و ابداع می زند . در زمینه تبلیغ و اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی در میان جامعه و مردم نیز باید به دنبال روش های نو و جذاب باشیم .

آفریدگار دانا جهان را بر اساس تنوع آفریده است . بر روی کره خاکی همان گونه که کوه وجود دارد دشت و صحرا نیز به چشم می خورد . اگر تمام زمین مملو از درختان بود دیگر زیبایی جنگل به چشم نمی آمد برای همین است که کویر هم زیباست .

یک غذا هر چند لذیذ و گوارا باشد اگر قرار شد هر روز و هر شب صرف شود برای انسان قابل تحمل نخواهد بود و از خوردن آن زجر و عذاب می کشیم .

در زمان فعلی ما تقریبا یک نوع بیشتر روش تبلیغ وجود ندارد و همان روش سخنرانی سنتی است که از دیرباز تا به حال مرسوم است .

در روش سخنرانی سنتی سخنران و مبلغ با تکیه زدن بر منبر برای مردمی که در پیش او هستند شروع به سخنرانی می کند و مطالب خود را بیان می دارد .

درست است که این روش سنتی تبلیغ از نسلی به نسلی رسیده است و یادگار علما و مراجع بزرگ بی شماری است و با همین روش بوده است که علمای خداباور و خداجوی شیعه توانسته اند اسلام عزیز را از گزند دشمنان حفظ نمایند و روز به روز بر عزت و اقتدار آن بیفزایند اما در کار تبلیغ اگر ما طلاب به دنبال موفقیت هر چه بیش تر می باشیم باید به امر فطری تنوع طلبی و نو آوری دوستی انسان ها توجه ویژه نماییم .

در یک صد سال اخیر ما شاهد جهش حیرت انگیز علم و تکنولوژی بوده ایم و بسیاری از رسم های مرسوم و متداول زندگی ما دستخوش تغییر شده اند .

همان گونه که بسیاری از رسم ها و مقولات زندگی جامعه ما تغییر یافته و به روز شده اند باید در کنار بهره بردن از روش سنتی تبلیغ از روش های جدید و به روز نیز بهره برد .

دشمنان مکار و قسم خورده اسلام هر روز برای ضربه زدن هر چه بیشتر به اسلام عزیز و به انحراف کشاندن مردم و جوانان ما یک روش تازه و نو پدید می آورند .

طلاب هم به عنوان پاسداران اسلام اگر خواهان مقابله به مثل با روش های نو و جدید ضد فرهنگی جهان غرب هستند باید به فکر ابداع و استفاده از روش های جدید تبلیغی باشند .

نکته ای که باید پیش از وارد شدن به بحث اصلی و پیش از هر چیزی به آن اشاره کرد این است که استفاده از روش های نو و جدید تبلیغی در کنار روش سنتی تبلیغ به این معنا نیست که ما بخواهیم خدای ناکرده از اصولی که اسلام برای ما ترسیم کرده است عقب بنشینیم .

منظور این است که با رعایت و حفظ اصول و موازین شرعی به دنبال به روز رسانی تبلیغ باشیم .

به طور مثال اگر بخواهیم با تولید فیلمی که در آن روابط شرعی زن و مرد رعایت نمی شود ؛ حجاب زنان حجابی اسلامی نیست ؛ موسیقی متن فیلم ، موسیقی مطرب و حرام است ؛ اسلام را به مردم معرفی نماییم این کار بی تردید نامش نو آوری در تبلیغ نیست و در اصل این گونه کار ها ضد تبلیغی هستند و ضررشان برای اسلام و جامعه به مراتب بیش از سود و منفعتشان می باشد .

یا این که بخواهیم به وسیله موسیقی که در اسلام نظر مناسبی نسبت به آن وجود ندارد جوانان را به سمت اسلام جذب نماییم .

یا این که با شکستن قداست مساجد و انجام کارهایی که قداست مساجد را پایمال می کند بخواهیم جوانان را جذب مسجد و خدا نماییم .

به قول معروف ، هدف وسیله را توجیه نمی کند .

باید با حفظ اصول به فکر ابداع روش های نوی تبلیغی بود .

یکی از این روش ها که بسیار کار آمد است و امکانات و تخصص خاصی هم نمی خواهد روش سخنرانی جدید است که ما نام آن را" سخنرانی آزاد "گذاشته ایم .

 مزایای سخنرانی آزاد :

1 – قدرت مانور بالا :

امروزه ثابت شده است که بیش از هفتاد درصد توجه مخاطب و شنونده به حرکات سخنران است .

در سنخنرانی سنتی سخنران کمترین قدرت مانور را دارد و باید تنها با بیان خود و بالا و پایین بردن تن صدا ،مردم را به خویش جلب نماید .

در روش سخنرانی آزاد سخنران نه از منبر بهره می برد و نه از تریبون . او با در دست گرفتن میکروفون بر روی سن و در میان مخاطبین آزادانه حرکت می کند و این سو و آن سو می رود و مطالب خویش را برای مردم بیان می دارد .

در این روش نو ، سخنران با حالات دست خود و راه رفتن و حالت های متفاوت خود توجه مخاطبین را به خود جلب می نماید .

سخنران به مخاطب اجازه نمی دهد که جلسه سخنرانی برای او به حالاتی یک نواخت و کسل کننده بدل شود و پیش از آن که حالتش برای مخاطب به حالتی عادی تبدیل شود با تغییر حالت خود جذابیت جلسه را حفظ می نماید .

2 – ایجاد ارتباط  چهره به چهره :

بهترین و موثرترین و کار آمد ترین روش تبلیغی ارتباط رو در رو و چهره به چهره است .

در روش سخنرانی سنتی سخنران چون بر بالای منبر قرار گرفته است نمی تواند ارتباط چهره به چهره بر قرار نماید .

در روش سخنرانی آزاد سخنران در میان مردم و مخاطبین حرکت می کند و می تواند با یکایک آنان ارتباط برقرار سازد .

البته ارتباط چهره به چهره برای جلسه هایی است که تعداد مخاطبین زیاد نباشد وگرنه برای جمعیت زیاد برقراری این ارتباط ممکن نیست .

3 – ایجاد ارتباط عاطفی و دوستانه :

در روش سخنرانی آزاد سخنران چون می تواند در میان مخاطبین آزادانه حرکت کند امکان برقراری ارتباط عاطفی با مخاطبین بسیار بیشتر از روش تبلیغی سنتی است .

او در میان مخاطبین حرکت می کند و بر شانه های آنان دست می گذارد ، حتی اگر مخاطبین نوجوانان و کودک باشند بر سر آنان دست می کشد .

زمانی کلام ما بیشترین اثر را در مخاطب می گذارد که بتوانیم محبت خود را در دل وی جا دهیم .

در روش سخنرانی آزاد من می توانم محبت خود را در دل مخاطب قرار دهم و مخاطب آسان تر سخنان و کلام مرا باور می کند .

در روش سنتی ناخواسته بین سخنران و مردم یک حد و مرزی قرار گرفته است چرا که سخنران بر بالای منبر است و مردم در پایین منبر .

اما در سخنرانی آزاد هیچ فاصله و حد و مرزی بین ما و مخاطب وجود ندارد و مخاطب با ما احساس نزدیکی و رفاقت بیشتری می کند و این احساس رفاقت اثر کلام ما را دو چندان می سازد .

این احساس رفاقت سبب خواهد شد که مخاطب سوالاتی که برایش نسبت به بحث ما ایجاد می شود را خیلی راحت و آسان بیان کند و جوابش را از ما بگیرد .

اگر مخاطب سوالات و شبهه هایی که نسبت به بحث و سخنرانی ما در ذهنش ایجاد شده است را بیان نکند اثر گذاری کلام ما بسیار کم خواهد شد .

بسیاری که سوالات خود را مطرح نمی کند بیشتر به دلیل خجالت یا ترس و واهمه از عواقب سوالشان است اما زمانی که رفاقت ایجاد شد دیگر نه خجالتی در میان است و نه ترس و واهمه ای از عاقت سوال مطرح شده.

تهیه وتولید:مهدی صدری-گروه حوزه علمیه تبیان

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2053/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما