برهنگی و برهنه کردن کار شیطان است.
51 بازدید
تاریخ ارائه : 9/3/2014 6:07:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان


پوشش و پوشاندن کار خدا است. «انزلنا علیکم لباسا یواری»، ولی برهنگی و برهنه کردن کار شیطان است.

«یَا بَنِی آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَیْکُمْ لِبَاسًا یُوَارِی سَوْءَاتِکُمْ وَرِیشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَىَ ذَلِکَ خَیْرٌ ذَلِکَ مِنْ آیَاتِ اللّهِ لَعَلَّهُمْ یَذَّکَّرُونَ، اى فرزندان آدم در حقیقت ما براى شما لباسى فرو فرستادیم که عورت هاى شما را پوشیده می ‏دارد و براى شما زینتى است ولى بهترین جامه (لباس) تقوا است این از نشانه‏ هاى (قدرت) خداست، باشد که متذکر شوند.» (سوره اعراف، آیه 26)

کدام لباس نعمت الهی است؟

پوشش و پوشاندن کار خدا است. «انزلنا علیکم لباسا یواری»، ولی برهنگی و برهنه کردن کار شیطان است.

«یَا بَنِی آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَیْکُمْ لِبَاسًا یُوَارِی سَوْءَاتِکُمْ وَرِیشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَىَ ذَلِکَ خَیْرٌ ذَلِکَ مِنْ آیَاتِ اللّهِ لَعَلَّهُمْ یَذَّکَّرُونَ، اى فرزندان آدم در حقیقت ما براى شما لباسى فرو فرستادیم که عورت هاى شما را پوشیده می دارد و براى شما زینتى است ولى بهترین جامه (لباس) تقوا است این از نشانه‏ هاى (قدرت) خداست، باشد که متذکر شوند.» (سوره اعراف، آیه 26)

با کمی دقت و تأمل می توان نکته ها و پیام هایی را استفاده نمود، از جمله:

1) توجه به نعمت های الهی، عامل عشق به خدا و دوری از غفلت است "قد انزلنا علیکم... لعلهم یذکرون"

2) لباس زمانی نعمت الهی است که بدن را بپوشاند. "یواری سواتکم"

3) گرچه در تهیه لباس، علاوه بر عوامل طبیعی انسان ها نیز تلاش می کنند، ولی همه این ها به دست خدا است. "انزلنا علیکم لباسا"

4) پوشش و پوشاندن کار خدا است "انزلنا علیکم لباسا یواری"، ولی برهنگی و برهنه کردن کار شیطان است "فوسوس...لیبدی لهما ماوری عنهما من سواتهما"

5) لباس، نعمت الهی است، "لباسا یواری" و برهنگی و خلع لباس، کیفر گناه. "فلما ذاقا الشجره بدت لهما سواتهما"

6) پوشش و آراستگی با پوشاک و لباس های زیبا، مطلوب و محبوب خداوند است، "قدانزلنا علیکم لباسا... و ریشا" لباس های زیبا تا آنجا که به اسراف کشیده نشود، مانعی ندارد.

7) معنویت در کنار مادیت، تقوا در کنار زینت لازم است. "ریشا و لباس التقوی"، وگرنه لباس می تواند وسیله اسراف، تکبر، ساده، خودنمایی، مدپرستی، شهوترانی، فخرفروشی و امثال آن شود.

8) آن گونه که در لباس مادی، پوشش عیب است، هم نگهدارنده از گناه و هم مایه زیبایی معنوی انسان می باشد "لباس التقوی".(همانگونه که لباس مادی، عیب ها را پوشش می دهد  وسبب زیبایی است ، لباس معنوی یعنی تقوی نیز  نگهدارنده از گناه ومایه زیبایی معنوی انسان می باشد)

9) از خاک پنبه می روید، از علف که خوراک حیوان است پشم تولید می شود و از آب دهان کرم، ابریشم. اینها همه از آیات الهی است که می تواند مایه تذکر و بیداری انسان باشد. "ذلک من آیات الله لعلهم یذکرون".

برگرفته از کتاب دقایقی با قرآن


نقل ازپایگاه قرآنی گوهرمعرفت

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2080/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما