روزه از احکام انسان ساز اسلامى است
31 بازدید
تاریخ ارائه : 8/29/2014 6:09:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

نزول قرآن، اصل و اهمیت ماه رمضان/روزه از احکام انسان ساز اسلامى است

ا

نزول قرآن، اصل و اهمیت ماه رمضان/روزه از احکام انسان ساز اسلامى است

خبرگزاری شبستان: استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان با اشاره به عظمت ماه مبارک رمضان گفت: نزول قرآن، اصل و اهمیت ماه رمضان و روزه از احکام انسان ساز اسلامى است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، آیت الله محمد ناصری، استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان امروز "10 تیر" در جلسه درس اخلاق با بیان اینکه رخدادها و اتفاقات، سبب عظمت مکانی و زمانی می شود، اظهار داشت: عظمت یک زمین، مثل مسجد کوفه و یک زمان مانند ماه مبارک رمضان به دلیل اتفاقاتی است که در یک مقطع زمانی رخ داده است.


وی با اشاره به اینکه ماه رمضان ن ماهی است که قرآن در آن نازل شده است، افزود: این موضوع سبب عظمت ماه مبارک رمضان در بین سایر ماه ها شده است.


آیت الله ناصری، وجود شب قدر در ماه مبارک رمضان و شهادت حضرت علی(ع) در این ماه را از دیگر عامل های عظمت این ماه دانست و تصریح کرد: شب های قدر اوج معنویت رمضان است، شب هایی است که زندگی مومن در آن سراسر رنگ خدا می گیرد.
 

وی گفت: در ماه مبارک رمضان، شدت محبت خداوند متعال به بندگانش افزایش می یابد.


استاد اخلاق حوزره علمیه اصفهان ادامه داد: خداوند بندگانش را دوست دارد و  به آفرینش انسان افتخار می کند و بر انسان است که به سبب این همه نعمت از خداوند قدردانی و تشکر کند.


وی، روزه داری، اقامه نماز و انجام اعمال عبادی را برای سعادت انسان مهم برشمرد و گفت: خداوند نیازمند روزه، نماز و انجام سایر عبادی انسان نیست و این انسان است که به عبادت ها برای سعادت و پیشرفت خود نیازمند است و باید این اعمال را برای سپاس از خداوند و سعادت خود انجام دهد.


آیت الله ناصری با بیان اینکه روزه برای سلامت انسان مفید است، اظهار داشت: سلامتى نعمتى است که اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست؛ به گونه‏اى که امروزه موضوع سلامتى و ضرورت حفظ آن از چنان جایگاهى برخوردار است که سازمان‏هاى بین المللى، منطقه‏اى و کشورى دست به تلاش‏هاى وسیعى زده‏اند تا با اجراى برنامه‏هاى جامع و ارائه راه‏کارهاى مناسب، سطح سلامتى را در جوامع بشرى ارتقا ببخشند.

وی گفت: دین مقدس اسلام نیز که پاسخگوى همه نیازهاى فردى و اجتماعى جامعه بشرى است به طور ویژه به این موضوع توجه دارد و روایات فراوانى که از بزرگان دین به دست ما رسیده است خود بیانگر این موضوع است.

آیت الله ناصری افزود: روزه از جمله احکام انسان ساز اسلامى است که علاوه بر اینکه جلا دهنده روح آدمى است، جسم انسان را نیز طراوت و جان تازه مى‏بخشد و با توجه به اینکه عامل بسیارى از بیمارى‏ها، پرخورى و زیاده روى در خوردن غذاهاى مختلف است، بهترین راه مبارزه با این بیماری ها، روزه‏دارى است. http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2371/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما