پاسخ آیت الله سبحانی به شبهات وهابیت در مورد توسل و شفاعت
49 بازدید
تاریخ ارائه : 8/29/2014 6:03:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

پاسخ آیت الله سبحانی به شبهات وهابیت در مورد توسل و شفاعت

ا

پاسخ آیت الله سبحانی به شبهات وهابیت در مورد توسل و شفاعت

خبرگزاری شبستان: آیت الله سبحانی در جلسه تفسیر سوره زمر به شبهات وهابیت در مورد شفاعت و توسل به نبی اکرم(ص) و اهل بیت(ع) بر اساس آیات قرآن پاسخ گفت.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله شیخ جعفر سبحانی بعد از ظهر امروز(11تیر) در چهارمین جلسه از سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم "سوره زمر"، اظهارداشت: در آیه 3 سوره زمر مشرکین می گفتند ما بت ها را عبادت می کنیم اما توقع خیر و شر از آن ها نداریم، آن ها می گفتند عبادت اصنام برای تقرب به پیشگاه خداست.

وی تصریح کرد: کفار می گفتند تقرب دو راه دارد یکی پرستیدن خدا و دیگری پرستیدن اولیاء خداست، با توجه به قسمت پایانی آیه سوم سوره زمر«... إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ » آن ها دروغ می گفتند که بت ها فقط شفیع هستند و اصنام را در سرنوشت خود موثر می دانستند.

آیت الله سبحانی بیان داشت: بر اساس آیه سوم سوره زمر و آیه 18 سوره یونس کفار هم بت ها را شفیع می دانستند و هم آن ها اعتقاد داشتند سرنوشت شان دست بت هاست.

عبدالوهاب همه مسلمانان غیر وهابی را کافر می دانست

وی خاطرنشان کرد: محمد بن عبدالوهاب که پایه گذار وهابیت است کتابی دارد به نام کشف الشبهات، در این که به آیه سوم سوره زمر و آیه 18 سوره یونس استددلال شده که شیعه همانند مشرکانی هستند که اهل بیت(ع) و پیامبر اکرم(ص) را شفیع می دانند.

آیت الله سبحانی با اشاره به این که از نظر عبدالوهاب همه مسلمانان دنیا به غیر از آنانی که در وهابیت هستند کافرند، عنوان داشت: کفار و مشرکان بت ها را شفیع می دانستند و آن ها را عبادت می کردند، منطق شیعیان در مورد نبی اکرم(ص) و اهل بیت(ع) هم همان منطق کفار قریش است.

این مفسر قرآن کریم تاکید کرد: این مقایسه شیعیان با کفاری که در آیه 3 سوره زمر مطرح شده مع الفارغ است، اول این که کفار در حقیقت اعتقاد داشتند باران، نصرت، عزت و سرنوشت انسان و عالم در دست بت هاست و به ربوبیت اصنام معتقد بودند، اما هیچ مسلمانی این مسائل را قبول ندارد و همه امور را در اختیار و قدرت خداوند متعال می داند.

وی یادآور شد: مسئله بعدی این است شیعیان نبی اکرم و اهل بیت(ع) را عبادت نمی کنند، اما کفار و مشرکان بت ها را عبادت می کردند، ما به شفاعت اعتقاد داریم، احترام و تکریم شفیع هم غیر از عبادت است.

آیت الله سبحانی ابراز داشت: ممکن است عده ای بگویند توسل هم جزو عبادت است، اگر این طور باشد بر اساس آیات قرآن دیگر موحدی روی زمین نداریم، به این دلیل که طبق آیه 64 سوره نساء« وَلَوْ أنَّهُمْ إذْ ظَلَمُوا أنْفُسَهُمْ جَاءُوکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللهَ تَوَّاباً رَحیماً» اگر مسلمانان به خودشان ظلم کردند نزد پیامبر(ص) بروند و از خداوند طلب بخشایش کنند و رسول خدا هم برایشان طلب بخشایش کند، اگر توسل شرک است خداوند [نعوذبالله] در این آیه همه را به شرک دعوت کرده است.

وی در ادامه افزود: همچنین ممکن است عده ای بگویند رفتن نزد رسول اکرم(ص) برای زمانی است که ایشان زنده بوده و بعد از رحلتشان این عمل دیگر جایز نیست، در پاسخ به آن ها باید گفت هیچ چیز نمی تواند ماهیتش یا عین شرک باشد یا عین توحید، ماهیت شئی در یک زمان شرک و در زمان دیگر توحید نمی شود، در صحیح بخاری هم مطلبی نقل شده مبنی بر این که در روز محشر اولیاء و پیامبران سراغ حضرات ابراهیم، نوح، موسی و عیسی(ع) می روند که آن ها را شفاعت کنند، اما آن ها از این کار خودداری می کنند و بالاخره نبی اکرم شفاعت آنان را قبول می کند، پیامبر(ص) رحلت کرده و در روز محشر در عالمی است که مانند این عالم نیست، چطور اینجا شفاعت مشکلی ندارد؟

ریشه ای تمام آتش افروزی های سطح منطقه وهابیت است

استاد برجسته حوزه علمیه تاکید کرد: امروز این آتش افروزی های که در جهان صورت می گیرد مسبب اصلی و ریشه اش وهابیت است، همان شخصی که 300 سال پیش همه مسلمانان را کافر می دانست، ریشه ای آتش افروزی های امروز در وهابیت است.

وهابیت جوانان غافل را با دروغ فریب می دهد / مکاتب وهابیت در جهان تدریس شود تا همه بفهمند آن ها چقدر از اسلام و قرآن دور هستند

آیت الله سبحانی بیان داشت: وهابیت جوانان غافل را فریب داده و با وعده های دروغ آن ها را به کشتار مسلمانان دعوت می کند، تا زمانی که علمای جهان اسلام نیایند چاره ای برای این اقدامات ضد اسلامی و ضد انسانی نیاندیشند آتش این فتنه خاموش نمی شود.

وی گفت: همه خون هایی ناحقی که طی این مدت وهابیت و تکفیری به اسلام ریخته است به گردن عبدالوهاب و حامیان این مذهب دروغین است، امروز اگر جهان بخواهد این آتش افروخته شده را خاموش نماید باید مکتب وهابیت را به صورت علمی و فرهنگی در مجامع دانشگاهی و علمی تدریس شود تا همه مردم بفهمند وهابیت چقدر از اسلام و قرآن دور است.

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2398/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما