داستان جالب آیت الله اراکی
26 بازدید
تاریخ ارائه : 8/29/2014 5:48:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

آیت الله اراکی

داستان جالب آیت الله اراکی

مرحوم آیت الله اراکى مى فرمودند: هرگاه در درس و مطالعه مشکل علمى پیدا مى کردم سر قبر مرحوم میرزاى قمى مى رفتم و فاتحه اى مى خواندم مشکل همانجا حل مى شد.

حجت الاسلام و المسلمین آقاى مصلحى فرزند مرحوم آیت الله العظمى آقاى اراکى (قدس سره ) در مصاحبه با خبرگزارى روزنامه رسالت گفتند:

با سواد شدن ایشان (آیت الله اراکى ) داستان جالبى دارد ایشان مى فرمودند: قبل از اینکه پدرم به مکه مشرف شوند من در کوچه ها بازى مى کردم و حتى تا سن 11 سالگى سواد نداشتم سال 1234 ق پدرم به حج مشرف شدند و چون سفرهاى حج 9ماه طول مى کشید شوهر همشیره ام شخصى بود به نام (عماد) که مرد فاضلى بود و خط بسیار زیبایى داشت براى جبران خدماتى که پدرم در باره ایشان کرده بود همت کرد که مرا درس ‍ و مشق یاد بدهد و مرا تربیت نماید لذا من در این مدت 9ماه خواندن و نوشتن را آموختم او مى گفت :

 باید شما گلستان سعدى را بنویسید. سطر اول را آقاى عماد نوشتند و بقیه آن را تا  آخر من نوشتم و بعد کتاب را صحافى کردند

وقتى پدرم از مکه آمدند در حالى که در سن 12 سالگى بودم گلستان را خدمت پدرم گذاشتم . پدرم فرمودند: این چیست ؟ آقاى عماد گفت : شما باز کنید.

 باز کردند دیدند گلستان به خط زیبائى نوشته شده است وقتى صفحه آخر آن را نگاه کردند نوشته شده بود ((محمد على بن احمد)) مى فرمودند: پدرم تعجب کردند پرسیدند شما این را نوشته اید، چگونه نوشته اید؟

الان هم این کتاب گلستان در کتابخانه معظم له موجود است ...

ایشان از همان اول بخاطر نبوغ و کوشش زیادى که در درس داشتند مورد توجه زیاد مرحوم حاج شیخ بودند و حاج شیخ بارها به درجات علمى ایشان اشاره مى فرمودند.

(از آیت الله ستوده نقل شد) که مرحوم حاج شیخ فرموده است :

 هر چه در سینه داشتم همه اش را آقاى شیخ محمد على در سینه اش گرفت

یک روز مرحوم حاج شیخ به منزل والد ایشان آمده فرموده بودند ایشان مرد فاضلى است ایشان را معمم نمى کنید؟ لذا در همان ساعت حاج شیخ عمامه را به دست مبارک خود بر سر ایشان مى گذراند.

بعد پدر ایشان فرمودند: مشکل دیگرى که دارند این است که ازدواج نمى کنند مى گویند: مانع تحصیل است ، مرحوم حاج شیخ فرموده بودند:

چرا ازدواج نمى کنید؟ ایشان مشکلات ازدواج را یکى یکى شمرده بودند و حاج شیخ احمد همه را پاسخ فرموده بود سپس استخاره با قرآن کردند آیه شریفه بسم الله الرحمن الرحیم آمده بود لذا مرحوم حاج شیخ یکى از بستگان خود را براى ایشان تزویج کرده بودند (1)

مرحوم آیت الله اراکى مى فرمودند: هرگاه در درس و مطالعه مشکل علمى پیدا مى کردم سر قبر مرحوم میرزاى قمى مى رفتم و فاتحه اى مى خواندم مشکل همانجا حل مى شد (2)

پی نوشتها :

1- نقل از روزنامه رسالت و جمهورى اسلامى به مناسبت رحلت آیت الله اراکى به تاریخ 9/9/1373.

2- نقل از روزنامه رسالت و جمهورى اسلامى به مناسبت رحلت آیت الله اراکى به تاریخ 9/9/1373.

منبع : کتاب مردان علم در میدان عمل ، جلد 5 نوشته سید نعمت الله حسینی

تهیه و تنظیم : گروه حوزه علمیه تبیان

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2437/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما