اولین بانویی که خدا و جبرئیل به او سلام دادند
84 بازدید
تاریخ ارائه : 8/29/2014 5:29:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

اولین بانویی که خدا و جبرئیل به او سلام دادند

  اولین بانویی که خدا و جبرئیل به او سلام دادند 

  پیامبر مکرم اسلام(س) فرمودند "شبی که در معراج بودم، به هنگام بازگشت، جبرئیل نزد من آمد، به او گفتم: ای جبرئیل! آیا حاجتی داری؟ پاسخ داد: حاجت من این است که از طرف خدا و من به خدیجه(س) سلام برسانی". 

حجت الاسلام والمسلمین عباسی خراسانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با تسلیت فرا رسیدن سالروز رحلت ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س)، گفت: دهمین روز از ماه مبارک رمضان سال دهم بعثت، هنگامی که مسلمانان در شعب ابی‌طالب در محاصره بودند، پیامبر گرامی اسلام(ص) یار دیرینه و همسر محبوب خویش، حضرت خدیجه کبری(س) را از دست دادند.

وی افزود: حضرت خدیجه(س) بانوی فداکار و همسر مهربانی بودند که برای حمایت از اسلام و نبی مکرم(ص) از جان و مال خود گذشتند. حزن درگذشت این بانوی بزرگوار چنان پیامبر(ص) را محزون ساخت که حضرت سال درگذشت خدیجه(س) را عام الحزن (سال غم و اندوه) نامیدند.

فضائل ام المومنین

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه(س) زنی صاحب نام و اصیل بود که در زمان جاهلیت، با اخلاق، بزرگ‌منشی و ثروت فراوان در میان قریش جایگاهی والا پیدا کرد، به گونه‌ای که او را ملکة عرب و سیده بطحاء لقب دادند؛ زنی اندیشمند و فهیم که لیاقت همسری برترین مخلوق عالم، وجود مقدس پیامبر(ص) و مادری سرور زنان عالم، حضرت فاطمه(س) را دارا بود. همسری فداکار و عفیف بود که در راه محبت به همسر خویش از همه کس و همه چیز خود گذشت و تمام ثروتش را وقف پیامبر(ص) و اسلام کرد، به طوری که حتی به اندازة کفنی هم برای خود مالی باقی نگذاشت.

یکی از بهترین زنان بهشت

وی افزود: حضرت خدیجه(س) مادر سرور زنان عالم، فاطمة زهرا(س) است و تنها زنی است که هنگام تولد فرزندش، 4 زن بهشتی از بهترین زنان عالم به بالینش آمدند و در خدمت او قرار گرفتند؛ او أم المؤمنین و جزء چهار زنی است که بهشت مشتاق او است. حضرت رسول اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله فرمودند:«اَفْضَلُ نِساءِ اَهْلِ الْجَنَّهِ خَدیجهُ بِنْتُ خُوَیْلَدٍ وَ فاطِمهُ بِنْتُ مُحَمَّدٍ وَ مَرْیَمُ ابْنَهُ عِمْرانَ وَ آسِیَهُ بِنْتُ مُزاحِمٍ اِمْرَأهُ فِرْعَوْنَ؛(  استیعاب، ج4، ص1821) بهترین زنان بهشت اینانند: خدیجه دختر خویلد، فاطمه دختر محمد و مریم دختر عمران و آسیه دختر مزاحم، همسر فرعون.

اولین زن مسلمان

حجت الاسلام والمسلمین عباسی خراسانی خاطرنشان کرد: هنگامی که پیامبر(ص) در ماه مبارک رمضان، در غار حراء معتکف بودند و سورة علق بر ایشان نازل شد، خدیجه کبری(س)، پس از حضرت علی(ع) اولین کسی بود که به پیامبر(ص) ایمان آورد و اولین زن مسلمان شد.

سلام خدا بر خدیجه(س)

وی تصریح کرد: حضرت خدیجه(س) کسی که خدا توسط پیامبر(ص) و جبرئیل برای ایشان سلام فرستاده ‌است؛ پیامبر مکرم اسلام(س) فرمودند "شبی که در معراج بودم، به هنگام بازگشت، جبرئیل نزد من آمد؛ به او گفتم: ای جبرئیل! آیا حاجتی داری؟ پاسخ داد: حاجت من این است که از طرف خدا و من به خدیجه(س) سلام برسانی؛ چون رسول خدا(ص) پیغام جبرئیل را به خدیجه(س) رساند، پاسخ داد: إن الله هو السلام و منه السلام و إلیه السلام و علی جبرائیل السلام؛ بدرستی که خدا سلام است و سلام از او است و سلام به سوی او است و بر جبرئیل سلام باد".

منزلت حضرت خدیجه(س) نزد پیامبراعظم(ص)

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) به قدری خدیجه(س) را دوست داشت که تا آخر عمر ایشان را فراموش نکرد و همواره از او تقدیر و تمجید می‌کرد؛ عایشه گفته است: «رسول خدا(ص) از خانه بیرون نمی رفت مگر این که به نوعی از خدیجه یاد می کرد و از وی به نیکی ستایش می نمود؛ روزی او را به یاد آورد؛ رشک و حسد وجودم را فرا گرفت. گفتم آیا او بیش از یک پیرزن بود؟ خداوند زن بهتری به تو عطا فرموده است پیغمبر خشمگین شد، آن گاه فرمود: سوگند به خدا، پروردگار بهتر از او را به من نداد؛ او به من ایمان آورد در هنگامی که مردمان به من کفر می ورزیدند و از او به من فرزندانی عطا کرد در حالی که مرا از فرزندانِ دیگر زنان محروم نمود»؛ عایشه گفت: «با خود گفتم دیگر هرگز خدیجه را به بدی یاد نخواهم کرد».

وصیت ام المومنین به پیامبر(ص)

حجت السلام والمسلمین عباسی خراسانی با اشاره به وصیت ام المومنین به نبی مکرم اسلام(ص)،گفت: وقتی بیماری خدیجه(س)شدت یافت، سه وصیت به پیامبر(ص)کرد، عرض کردند: "یا رسول الله! چند وصیت دارم: من در حق تو کوتاهی کردم، مرا عفو کن؛ پیامبر(ص) فرمود: هرگز از تو تقصیری ندیدم و نهایت تلاش خود را به کار بردی؛ در خانه ام بسیار خسته شدی و اموالت را در راه خدا مصرف کردی؛ عرض کرد یا رسول الله! وصیت دوم من این است که مواظب این دختر باشید و به فاطمه زهرا(س)اشاره کرد؛ چون او بعد از من یتیم و غریب خواهد شد؛ پس مبادا کسی از زنان قریش به او آزار برساند؛ مبادا کسی به صورتش سیلی بزند؛ مبادا کسی بر او فریاد بکشد؛ مبادا کسی با او برخورد زننده ای داشته باشد؛ اما وصیت سوم را شرم می کنم بگویم؛ آن را به فاطمه می گویم تا برایت بازگو کند؛ سپس فاطمه را فراخواند و به او فرمود:"نور چشمم! به پدرت رسول الله بگو: مادرم می گوید: من از قبر در هراسم از تو می خواهم مرا در لباسی که هنگام نزول وحی به تن داشتی، کفن کنی؛" پس فاطمه زهرا(س) ازاتاق بیرون آمد و مطلب را به پیامبر(ص) منتقل کرد".

هدیه پیامبر(ص) به ام المومنین

این محقق حوزوی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) آن پیراهن را برای خدیجه(س)فرستاد و او بسیار خوشحال شد؛ هنگام وفات حضرت خدیجه(س) نبی مکرم اسلام(ص) غسل و کفن وی را به عهده گرفت؛ ناگهان جبرئیل در حالی که کفن از بهشت همراه داشت، نازل شد و عرض کرد"یا رسول الله، خداوند به تو سلام می رساند و می فرماید: "ایشان اموالش را در راه ما صرف کرد و ما سزاوار تریم که کفنش را به عهده بگریم."(شجره طوبی، ج2،ص235پند تاریخ، ج2،ص22. )"

غلبه بر تحریم‌ها

حجت الاسلام والمسلمین عباسی خراسانی خاطرنشان کرد: مسلمانان سه سال توسط کفار و مشرکان مکه تحریم شدند و شرایط سختی را گذراندند؛ در این مدت مسلمانان با تدبیر پیامبر(ص)، سرمایة خدیجه(س) و شجاعت حمزه و علی(ع) اداره می‌شدند.

وی افزود: تنها چیزی که اسلام را پیروز کرد که لازم است د ذکر شود تا همه بدانند و بفهمند، اعتماد به نیروهای داخلی و استعدادهای درونی بود. همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند "راه برون رفت ما از تحریم‌ها اتکاء به نیروهای داخلی و استعدادهای درونی خودمان است".

برخی خصلت‌های خدیجه(س)

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: از خصلت های حضرت ام المومنین می توان به یاد خدا بودن، حیا و عفت، بخشندگی و سخاوت، شریک و مشاور پیامبر(ص)، صبر بر مشکلات و صبوری، قدرت بالای مدیریت در مسائل مختلف، فداکاری نسبت به پیامبر(ص) و درایت و خردمندی خاص اشاره کرد.

حرز خدیجه(س)

این محقق حوزوی یادآور شد: حضرت خدیجه(س) سه حرز داشتند: نخست، "بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ یَا اللَّهُ یَا حَافَظُ یَا حَفِیظُ یَا رَقِیبُ"، دوم "بسم الله الرحمن الرحیم یا حیُّ یا قَیّوم برحمتک أَستَغیثُ فأغِثنی و لاتَکِلنی إلی نَفسی طَرفةَ عینٍ أبداً و اصلِحنی شَأنی کلَّه" و سوم "إن الله هو السلام و منه السلام و إلیه السلام و علی جبرائیل السلام".

حجت الاسلام والمسلمین عباسی خراسانی در پایان خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه(س) در رفع حوائج مؤمنین و مؤمنات بسیار دستشان باز است؛ اگر در حاجات خود به ایشان متوسل شویم، دست خالی رد نمی‌ مانیم؛ بخصوص در چنین روزی باید به ایشان متوسل شد و حاجات خود را از بی بی خدیجه کبری(س) بخواهید.

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2451/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما