شغل آیت الله بروجردی
51 بازدید
تاریخ ارائه : 8/30/2014 11:31:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

شغل آیت الله بروجردی

درست است که خداوند فضلش وسیع است و وعده یاری و نصرت به مومنین داده است اما این نصرت و یاری در صورتی است که مومن با پشت وکار به کار و تلاش بپردازد.

آفریدگار حکیم در قرآن کریم می فرماید:

و ان لیس للانسان الا ما سعی.و این که برای آدمی جز سعی و کوشش او نخواهد بود.(نجم/آیه 39)

نابرده رنج گنج میسر نمی شود          مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

طلاب باید بداند که هر چند که هدف آنان هدفی مقدس و الهی است اما تا جانانه به کار و تلاش نپردازند هرگز نمی توانند به آرزوهای خود دست یابند.

یکی از ویژگی های علمای نام آور شیعه ، تلاش شبانه روزی آنان می باشد . آن مردان خدایی تحت هیچ شرایطی دست از آموزش و آموختن دانش نمی کشیدند.

 هیچ چیز در زندگی علما و مراجع معظم هم چون علم اهمیت ندارد .شایسته است طلاب این رسم نیک را از علمای نامی بیاموزند و به کار بندند.

تحصیل دوام خواهد و جد و طلب            پیوسته به روز درس و تکرار به شب

طاعات و ریاضات و عبادات و ادب         بى این همه ، تحصیل محال است و عجب

یکى از شاگردان علامه شعرانى( حضرت آیت الله حسن زاده آملی) درباره عشق ایشان به درس و بحث می گوید :

روزى از روزهاى زمستان که برف سنگین مى بارید براى حضور در مجلس ‍ درس دو دل بودم ، هم به لحاظ مراعات حال استاد و هم حال خودم .

  سرانجام روى شوق تحصیل به راه افتادم تا به در خانه استاد رسیدم . مدتى کنار در خانه مکث کردم . سپس کوبه در را زدم . چون به حضور استاد رسیدم عذرخواهى کردم که در چنین سرماى سوزان مزاحم شدم .

 استاد فرمود: از مدرسه تا بدین جا که آمدى آیا گدایانى که روزهاى گذشته در کنار خیابانها و کوچه ها مى نشستند و گدایى مى کردند، امروز تعطیل کرده بودند؟ عرض ‍ کردم : بازار کسب و کار آنان در چنین روزهایى گرم است . فرمود: وقتى گداها دست از کارشان نکشیدند ما چرا تعطیل کنیم ؟

 هنگامى که در خدمت آیه الله شعرانى بودم در طول سال تعطیلى نداشتیم . بنده یادم نمى رود سالى بر ما گذشت که دو روز را تعطیل کردیم یکى روز عاشورا بود و دیگر روز شهادت حضرت امام مجتبى علیه السلام ، و بقیه روزها را درس خواندیم .

چه بسا پیش آمده بود که بین الطلوعین خدمت ایشان مى رفتم و همچنان درس ادامه داشت تا اینکه مى دیدم اذان ظهر را مى گویند.

آیت الله آخوند  ملا علی معصومی از عالمانی بود که هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی کلاس درس خود را تعطیل نکرد.

  این خاطره را یکی از شاگردان ایشان نقل می کند:

 در روزى برفى عده اى از شاگردان آیت الله آخوند ملا على معصومى همدانى قدس سره در درس استاد حاضر نشده بودند. استاد سوال کردند: چرا عده اى در درس حاضر نشده اند. برخى از طلاب گفتند: چون برف زیادى باریده است آنان نتوانسته اند بیایند. استاد فرمود: آیا کسبه و مغازه دارها هم سر کسب و کارشان نیامده اند؟

متاسفانه برخی طلاب آن چنان که باید به درس و بحث خود اهمیت نمی دهند .حضرت آیت الله العظمی بروجردى قدس سره روزى در جلسه درس به مناسبتى این گونه فرمودند:

من از اول تحصیل یک شغل داشتم و آن تحصیل بود تا به اینجا رسیده ام ، اما شما چندین شغل دارید که یکى از آنها تحصیل است و همه کارها را هم بر تحصیل مقدم مى دارید، با این حال به کجا خواهید رسید!

آیت الله العظمی اراکى درباره اهمیت دانش و علم آموزی برای طلاب می فرماید:

آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائرى مى فرمود: 

  طلبه باید "اعمى مسلک " و "بى قید و ساده " باشد، اگر بخواهد به شرط شى ء و اخصى باشد و بگوید حتما باید غذایم ، لباسم ، منزلم آن چنان باشد، کارش ‍ لنگ است . باید اعمى باشد، هر پیشامدى که شد نباید درسش را رها کند.

  در ادامه آیت الله العظمی اراکی می فرماید:خود حاج شیخ (آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائرى )هم اعمى مسلک بود. تنها پیشامدها و ناملایمات دینى به او صدمه مى زد.

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2338/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما