اخلاص؛ شرط اول کارهای فرهنگی
58 بازدید
تاریخ ارائه : 8/26/2014 9:52:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

به نام خدا

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: ا اخلاص؛ شرط اول کارهای فرهنگی/ فعالیت های فرهنگی نباید بوی کهنگی بدهد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از مشهد، حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، شب گذشته(18 تیر) در گردهمایی مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد مشهد اظهار کرد: فعالیت های جهادی فرهنگی دشوارتر است،


وی با بیان اینکه پیامبر(ص) نبرد تن به تن را نبرد آسان و نبرد سخت را نبرد با خود و اصلاح فرهنگی دانسته اند، افزود: جهاد اکبر فردی؛ مهار کردن دیکتاتور درون است اما جهاد اکبر اجتماعی به مفهوم اصلاح فرهنگ و اخلاق عمومی و تطهیر اخلاق نظری و عملی در حد توان در جامعه است.


رحیم پور ازغدی وصل شدن فعالیت های فرهنگی به حکومت را از فواید رسمی شدن اقدامات فرهنگی برشمرد و بیان کرد: لغزش هایی از قبیل ریا، چاپلوسی، مطرح شدن نام و رسم خود، و غیره از جمله آفات فعالیت های فرهنگی است.


وی با اشاره به اینکه خداوند امانت خلیفه اللهی را به همه آفریده های خود عرضه کرد اما فقط انسان بود که این امانت را پذیرفت، تصریح کرد: این مسئولیت سخت و سنگین خداوند همان جهاد اکبر است که آدمی با شهامت خود آن را پذیرفت.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره ای به نگاه دین به موضوع نشاط و شادی در مسایل فرهنگی داشت و ابراز کرد: کاری که جوسازی های غربی به دنبال آن هستند آنست که می خواهند دین اسلام را دینی آغشته با غم جلوه بدهند.


وی با بیان این مطلب که برخی از غم ها مانند حسد، کینه، یاس و غم های مادی منشأ غیر دینی دارند و داشتن این غم ها گناه محسوب می شود، گفت: غمی که انسان مجاهد و مومن در مسیر حق دارد غمی بسیار مقدس است چرا که این نوع غم موجب رشد و تعالی انسان می شود.


رحیم پور ازغدی با اشاره به اینکه در برابر غم های مادی، شادی احمقانه، شادی که از روی حماقت، تکبر، تمسخر و غفلت است، وجود دارد که دین در برابر این نوع شادی نیز موضع گیری می کند، اذعان داشت: شادی ناشی از حق، انفاق، خنداندن نیز مورد تاکید دین است که پیامبر(ص) و اهل بیت نیز از این نوع شادی استقبال می کردند.


وی ادامه داد: روایت شده است که امام زمان(عج) در جامعه موعود برای همه جهان و حتی مردگان شادی و سرور خواهد آورد.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: دین اسلام برای جامعه بشری دعوت به لبخند حقیقی می کند و فعالیت های فرهنگی ما نباید بوی کهنگی داشته باشد.


وی با تاکید بر اینکه کار فرهنگی باید دارای برنامه ریزی دقیق و دارای نتیجه باشد، افزود: اگر کار فرهنگی نامنظم، بدون در نظر گرفتن محتوا، شکل و فرم کار فرهنگی باشد این کار عملی غیر فرهنگی می شود.


رحیم پور ازغدی داشتن اخلاص را در کار فرهنگی را بسیار بااهمیت خواند و افزود: اگر اخلاص و صداقت در کار باشد افراد در میانه راه آرمان ها و اهداف فعالیت های فرهنگی را رها نمی کنند.


وی علم محوری را از دیگر اصول فعالیت های فرهنگی برشمرد و بیان داشت: فعالیت های فرهنگی باید آگاهانه و عالمانه باشد چرا که از دل بسیاری از محافل دینی که با علم همراه نیست انحرافات و بدعت گذاری هایی خارج می شود.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مراقبت اخلاقی را یکی دیگر از اصول فعالیت های فرهنگی دانست و تصریح کرد: باید به مشخص کردن اهم و مهم در فعالیت های فرهنگی توجه ویژه ای شود و امکانات و تجهیزات نیز بررسی شود.
 

وی با اشاره به اینکه در فعالیت های فرهنگی باید از اصالت مفاهیم شیعی مراقبت کرد، اظهار داشت: اصل اسلام و تشیع، توحید، عدل، نبوت، امامت و غیره است و دیگر مسائل در ذیل این موارد به وجود می آید.


رحیم پور ازغدی با بیان اینکه سه اصل شفاعت، توسل و زیارت علاوه بر مذهب تشیع در اهل سنت نیز وجود دارد، گفت: وهابی ها شفاعت شیعیان به اهل بیت را شفاعت مشرکانه و شفاعت سکولار می دانند.


وی گفت: در برابر ما دو دسته دشمن وجود دارد دسته اول افرادی که عوام فریب بوده و دیگران را شستشوی مغزی می دهند و دسته دوم افرادی مانند گروه تروریستی داعش که رهبران سرویس های جاسوسی آمریکا و اسرائیل آنها را رهبری و هدایت می کنند.
 

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/2480/

وبگاه نسیم معرفت درخدمت شما