ازدواج و فریاد شیطان
70 بازدید
تاریخ ارائه : 8/26/2014 11:30:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

ازدواج و فریاد شیطان گروه اینترنتی رهروان ولایت

در مورد ازدواج جوانان بحث‌های زیادی شده است، مهم‌ترین بحث برای آسان سازی ازدواج جوانان، برطرف کردن موانع ازدواج است.چون این موانع ریشه تمام مشکلات و تأخیر ازدواج شده است، فلذا در وهله، باید موانع را بررسی کرده و با استفاده از دستورات دین و اهل بیت برای برطرف کردنشان اقدام کنیم.

اهمیت و آثار ازدواج، از منظر دین اسلام

هر چند برخی از ادیان و مکاتب، ازدواج را امری نکوهیده شمرده‌‌اند، اما اسلام برخلاف آن‌ها آن را مقدس شمرده و برای آن جایگاهی ویژه قرار داده است.از منظر دین اسلام ازدواج آثار و برکات فراوانی برای انسان‌ها دارد، که مهم‌ترین آن‌ها حفظ پاک‌دامنی است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند:«مَنْ أَحَبَ أَنْ یَلْقَی اللَّهَ طَاهِراً مُطَهَّراً فَلْیَتَعَفَّفْ بِزَوْجَةٍ».، هر کس می‌خواهد خدا را در حال پاکیزگی و طهارت ملاقات کند، به وسیله ازدواج عفت پیشه سازد»[1]

همچنین آن حضرت در بیانی دیگر فرمودند: «هر کس در آغاز جوانی ازدواج کند، شیطانی که مأمور او است، فریاد می‌زند: ای وای، او دو سوم دینش را از دسترس من حفظ کرد و یک سوم دیگر را هم می‌تواند با تقوا حفظ کند»[2]

آنچه که از احادیث بیان شده استفاده می‌شود، اسلام به تعجیل ازدواج تاکید دارد؛ چنانچه اما رضا علیه‌السلام درباره زود ازدواج کردن دختران می‌فرماید: «روزی جبرئیل بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آ له نازل شد و گفت: پروردگار بر تو سلام می‌رساند و می‌فرماید: دختران به منزله میوه درخت هستن

د.میوه هنگامی که رسید، چاره‌ای جز چیدن ندارد، وگرنه آفتاب آن را فاسد و یا دگرگون می‌کند.دختران نیز هنگامی که به بلوغ رسیدند، چاره‌ای جز ازدواج ندارند، و گرنه از فساد ایمن نیستند» [3]
از این حدیث به خوبی استفاده می شود که تأخیر ازدواج از سنین جوانی ،موجب بروز مشکلات روانی و عاطفی و فردی و اجتماعی می‌شود.

عدم تمایل جوانان به ازدواج

واقعیت‌های جامعه نشان می‌دهد که رغبت جوانان به ازدواج کاسته شده و تأخیر در ازدواج، کم کم در حال تبدیل شدن به یک شیوه و امتیاز اجتماعی است.آمارهای رسمی، از 8 ملیون جوان ابرانی آماده ازدواج سخن می‌گویند اما این امار در رقم‌های غیر رسمی به بالاتر نیز رسیده است. وجود 4ملیون متأخر در ازدواج (یعنی ازدواج در سن بالای35 سال برای پسران، و بالای 27 سال برای دختران)، نزدیک به یک میلیون نفر جوان با شانس ازدواج بسیار کم در جامعه و 15ملیون جوان در آستانه ازدواج، زنگ خطری برای خانواده‌‌ها و مسئولان محسوب می شود.

این مسئله نشان می‌دهد که جامعه از حالت هشدار عبور کرده و به مرحله بحران رسیده است و اگر خانواده ها نسبت به این بحران غفلت کنند، آینده مبهم و نه چندان خوشی در انتظار آن‌ها است.[4] البته جوامع غربی این دوره بحرانی را با راهکار‌های آزادی‌ جنسی و بی‌بندباری‌ قانونی پشت سر می‌گذارد، اما جامعه دینی ما چنین راهکاری را قبول نمی‌کند.

اسلام نه فساد و بی‌بندباری جنسی را می‌پذیرد و نه با افزایش سن ازدواج موافق است. امام صادق علیه السلام فرموند:«از سعادت شخص این است که دخترش در خانه او عادت ماهانه نشود»[5] (یعنی از پیش به خانه شوهر رفته باشد.)

ا‌نشالله در پست‌های بعدی به موانع ازدواج جوانان و راهکار‌های آن پرداخته خواهد شد.

-----------------------------

پی‌نوشت‌ها:

[1] دعائم الإسلام، ج‏2، ص: 189کتاب النکاح‏فصل ذکر الرغائب فی النکاح‏
[2] وسائل الشیعه ج20ص18
[3] بحارالانوار ج16ص223
[4] روزنامه ایران شماره4076تاریخ87/8/26
[5] کلینی محمد بن یعقوب الکافی،اسلامیه ج5 ص336.

http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1765/

وبگاه نسیم معرفت در خدمت شما