خواب یکی از نعمت های حیاتی انسان ها است
367 بازدید
تاریخ ارائه : 8/26/2014 7:01:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان


خواب یکی از نعمت های حیاتی انسان ها است

(خواب به اندازه در همه حال شیرین است!!!!)


سوره فرقان آیه 47

وَ هُوَ الَّذِى جَعَلَ لَکُمُ الَّیْلَ لِبَاساً وَ النَّوْمَ سبَاتاً وَ جَعَلَ النهَارَ نُشوراً(47)
او کسى است که شب را براى شما لباس قرار داد و روز را مایه حرکت و حیات .


تفسیر نمونه جلد 15 صفحه 114 بعد اشاره به نعمت خواب مى کند: او خواب را براى شما مایه راحت قرار داد (و النوم سباتا).
سبات در لغت از ماده سبت (بر وزن وقت ) به معنى قطع نمودن است ، سپس به معنى تعطیل کردن کار به منظور استراحت آمده ، و اینکه روز شنبه را در لغت عرب یوم السبت مى نامند به خاطر آنست که نامگذارى آن از برنامه یهود گرفته شده چرا که روز شنبه ، روز تعطیلى آنها بود.
در حقیقت این تعبیر اشاره اى به تعطیل تمام فعالیتهاى جسمانى به هنگام خواب است ، زیرا مى دانیم در موقع خواب ، قسمت مهمى از کارهاى بدن به کلى تعطیل مى شوند، و قسمت دیگر همچون کار قلب و دستگاه تنفس ، برنامه عادى خود را بسیار کم کرده و به صورت آرامتر ادامه مى دهند تا رفع خستگى و تجدید قوا شود.
خواب به موقع و به اندازه ، تجدید کننده تمام نیروهاى بدن است و نشاط آفرین و مایه قدرت ، و بهترین وسیله براى آرامش اعصاب است به عکس ، قطع خواب مخصوصا براى یک مدت طولانى ، بسیار زیانبار و حتى مرگ آفرین است و به همین دلیل یکى از مهمترین شکنجه ها براى شکنجه گران قطع برنامه خواب است که مقاومت انسان را به سرعت در هم مى شکند.
در پایان آیه به نعمت روز اشاره کرده ، مى فرماید: و خداوند روز را مایه حرکت و حیات قرار داد (و جعل النهار نشورا).
واژه نشور در اصل از نشر به معنى گستردن ، در مقابل پیچیدن است این تعبیر ممکن است اشاره به گسترش روح به هنگام بیدارى در سراسر بدن باشد که بى شباهت به زنده شدن بعد از مرگ نیست ، و یا اشاره به گسترش انسانها در صحنه اجتماع و حرکت براى کارهاى مختلف زندگى در روى زمین .
در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) مى خوانیم که همه روز صبحگاهان

تفسیر نمونه جلد 15 صفحه 115

این جمله را مى فرمود: الحمد لله الذى احیانا بعد ما اماتنا و الیه النشور: ستایش مخصوص خداوندى است که ما را بعد از مرگ زنده کرد و حیات نوین بخشید، و سرانجام به سوى او محشور خواهیم شد.
و براستى روشنائى روز از نظر روح و جسم انسان ، حرکت آفرین است همانگونه که تاریکى ، خواب آور و آرامبخش است .
در جهان طبیعت نیز به هنگام درخشش اولین اشعه خورشید جنب و جوش عظیمى همه موجودات زنده را فرا مى گیرد، رستاخیزى در میان آنها بر پا مى شود و هر یک به دنبال برنامه خویش به حرکت در مى آیند، و حتى گیاهان نیز در برابر نور به سرعت تنفس و تغذیه و رشد و نمو مى کنند، در حالى که با غروب آفتاب گوئى شیپور خاموشى در سراسر جهان طبیعت زده مى شود، پرندگان به لانه ها باز مى گردند و موجودات زنده به استراحت و خواب مى پردازند، حتى گیاهان در نوعى خواب فرو مى روند...............................................................

 مرکز تخصصی قرآنی

(به سایت گروه قرآنی امام رضا شهرک رضوی بسطام خوش آمدید)

متن کامل تفسیر نمونهhttp://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/1543/وبگاه  نسیم معرفت در خدمت شما است