فضلیت مولا علی( ع) از دیدگاه اِبْنِ صَبّاغ مالِکی و مرحوم طبرسی
51 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان


نتیجه تصویری برای ولادت علی ع***  فضلیت مولا علی( ع) از دیدگاه اِبْنِ صَبّاغ مالِکی و مرحوم طبرسی


** اِبْن‌ِ صَبّاغ‌ مالِکی (مُتَوَفّای 855 ه.ق) در کتاب «اَلفُصُولُ المُهِمَّةِ فِی مَعرِفةِ الأَئِمَّةِ» در باره فضیلت و منزلت مولا امیرالمؤمنین علی  (عَلَیهِ السَّلامُ)  می‌نویسد :


وُلِدَ عَلِیُُّ  (عَلَیهِ السَّلامُ) بِمکَّةَ الْمُشَرّفَةِ بِداخِلِ بَیْتِ الْحَرامِ فی یَوْمِ الْجُمُعَةِ الثَّالِثَ عَشَرَ مِنْ شَهْرِاللّهِ 
الْأَصَمِّ  رَجَبِ الفَردِ سَنَةَ ثَلاثینَ مِنْ عامِ الْفیلِ قَبل َ الهِجرَةِ بِثَلاثِِ وَ عِشرینَ سَنَةََ  وَ قیل بِخَمسِِ وَ عِشرینَ ، وَ قَبلَ المَبعَثِ بِاِثنَی عَشَرَةَ سَنَةِِ ، وَ قِیلَ بِعَشرِ سِنینَ  وَ لَمْ یُولَدْ فِی الْبَیْتِ الْحَرامِ قَبْلَهُ اَحَدٌ سِواهُ وَ هِیَ فَضیلَةٌ خَصَّهُ اللّهُ تَعالَی بِها اِجْلالاً لَهُ وَ اِعْلاءً لَمَرْتَبَتِهِ وَ اِظْهاراََ لِتَکرِمَتِهِ .


حضرت على (عَلَیهِ السَّلامُ) در مکّه مُشرَّفه در داخل بیت الحرام (درون کعبه) در روز جمعه سیزدهم ماه خدا یعنى ماه رجب  که به آن اَصَمّ و رَجَبُ الفَرد می گویند  (ماه رجب با اوصاف و نام‌های دیگری نیز خوانده شده است از جمله اینکه به این ماه «رَجَبُ الفَرد» می گویند زیرا که از سه ماه حرام دیگر که به دنبال هم و پی در پی  واقع شده‌اند یعنی ذِی القَعدَه، ذِی الحِجَّه و مُحرَّم  مُنفَرِد و جدا می باشد و نیز به این ماه اَصَمّ می گویند .  پیامبر اکرم (ص) در باره اینکه چرا به ماه رجب اَصَمّ گفته می شود فرمودند : ... وَ یُقالُ الاصَمُّ لِاَنَّهُ نُهِیَ فیهِ عَن قِتالِ المُشرکینَ وَ هُوَ مِنَ الشُّهورِ الحُرُم.  و ماه رجب را  اَصَمّ می‌گویند زیرا که در این ماه از جنگ با مُشرکان نهی شده است و این ماه از ماه های حرام است لذا جنگ در آن ممنوع است. )  ، در سى ام عامُ الفیل (سال فیلِ اَبرَهَه) و بیست و سه سال و یا طبق قولی 25 سال  پیش از هجرت و دوازده سال و یا طبق قولی ده سال  قبل از بعثت پیامبر اکرم (صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ)  به دنیا آمد و قبل از او هیچکس در بیت الحرام و کعبه متولد نشد ، و این فضیلتى است که خداوند به جهت اِجلال و بزرگداشت و بالا بردن مقام و مرتبه و اظهار کرامت او برای جهانیان  مخصوص آن بزرگوار کرده است


* مَنبَع : 
کتاب «اَلفُصُولُ المُهِمَّةِ فِی مَعرِفةِ الأَئِمَّةِ» از اِبْن‌ِ صَبّاغ‌ مالِکی (مُتَوَفّای 855 ه.ق)، ج1  ص171 .** مرحوم طبرسی نیز در باره فضیلت علی (عَلَیهِ السَّلامُ) می نویسد  :


وُلِدَ بِمَکَّةَ فِی الْبَیْتِ الْحَرَامِ یَوْمَ الْجُمُعَةِ الثَّالِثَ عَشَرَ مِنْ شَهْرِ اللَّهِ الْأَصَمِّ رَجَبٍ بَعْدَ عَامِ الْفِیلِ بِثَلَاثِینَ سَنَةً وَ لَمْ یُولَدْ قَطُّ فِی بَیْتِ اللَّهِ تَعَالَى مَوْلُودٌ سِوَاهُ لَا قَبْلَهُ وَ لَا بَعْدَهُ وَ هَذِهِ فَضِیلَةٌ خَصَّهُ اللَّهُ تَعَالَى بِهَا إِجْلَالًا لِمَحَلِّهِ وَ مَنْزِلَتِهِ وَ إِعْلَاءً لِقَدْرِهِ.


مولا علی (عَلَیهِ السَّلامُ) در روز جمعه، در سیزدهم ماه رجب که به آن اَصَمّ نیز می گویند [ پیامبر اکرم (ص) در باره اینکه چرا به ماه رجب اَصَمّ گفته می شود فرمودند : ... وَ یُقالُ الاصَمُّ لِاَنَّهُ نُهِیَ فیهِ عَن قِتالِ المُشرکینَ وَ هُوَ مِنَ الشُّهورِ الحُرُم.  و ماه رجب را  اَصَمّ می‌گویند زیرا که در این ماه از جنگ با مُشرکان نهی شده است و این ماه از ماه های حرام است لذا جنگ در آن ممنوع است.] ، سى سال پس از عامُ الفیل (سال فیلِ اَبرَهَهدر خانه خدا در شهر مکه به دنیا آمد . و هرگز هیچ مولودی قبل از او و بعد از او در خانه خدا (درون کعبه) متولّد نشد. این فضیلتی است که خداوند به جهت بزرگداشت جایگاه او  و تَرفیع و بالا بردن مقام و قدر و منزلتش، به او اختصاص داده است.


* مَنبَع :  إِعلامُ الوَرَى بِأَعلام ِ الهُدَى،ج 1 ص 306، از مرحوم طبرسی (مُتَوفّاى548 «هق» )،


** آیت الله سید اصغر سعادت میرقدیم لاهیجی


*************************************************

*** موضوعات و عناوین اخلاقی و تربیتی و اجتماعی و اعتقادی و حدیثی+پایگاه اندیشوران حوزه+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی


*** عناوین و موضوعات اخلاقی،تربیتی ، اجتماعی، سیاسی...+وبلاگ نسیم معرفت+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی