برخی از راهکارها در مبارزه و مواجهه با ویروس کُرونای جدید
33 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
نتیجه تصویری برای کرونا**  برخي از راهکارها در مُبارزه و مُواجَهه با ويروس کُروناي جديد


به نام خداي شفابخش و مهربان


1- تشريح ماهيت ويروس به طور دقيق براي مردم بدون ايجاد ترس و اضطراب در جامعه . بايد بدانيم که استرس و اضطراب  سبب ضعف سيستم دفاعي بدن و ... مي شود و زمينه را براي ابتلاي به ويروس آماده تر مي کند .

2- اينکه بدانيم که ميزان خطر جدي آن چند درصد است  تا بر اساس آن ، اطلاع رساني و اقدامات انجام شود . کارشناسان مي گويند که خطر کُشندگي اين ويروس 2 تا 3 درصد است در حالي که ويروس هاي مُشابهش خطرشان  بيش از اين اندازه مي باشد .  مثلا آنفولانزا خطرناک تر از نِيُو کُرونا (new coronavirus) معرفي شده است  با اين حال مردم نسبت به آنفولانزا که يکي دوماه پيش  شيوع داشت حسّاسيت بالايي نسبت به آنچه که اکنون از «کرونا ويروس» دارند ، نداشتند و مسؤلين نيز به خاطر ويروس آنفولانزا و يا ايدز و غيره  کشور را به تعطيلي نکشاندند . آنچه که  اکنون حاکم است ويروس تشويش  و اضطراب  است نه ويروس واقعي ؟!!! البته خصوصيت نِيُو کُرونا  يا کُروناي جديد سريع الأِنتشار بودن آن بين 3 تا 5 درصد است نه بيشتر !!! و نیز این ویروس برای افرادی که از 60 سال به بالاتر هستند و همچنین برای کسانی که مشکلات تنفّسی و گوارشی و یا دچار فشارخون بالا و دارای دیابت و مانند آن ها هستند خطر ساز است و این افراد باید مراقبت های بیشتری داشته باشند .

3-  تقويت بُنيه و سيستم دفاعي بدن در برابر اين ويروس که بايد توسّط متخصِّصين در رسانه هاي شنيداري و ديداري (راديو و تلويزيون) به خوبي بيان گردد .

4- حفظ اصول بهداشتي مُتناسب  با ويروس کُرونا (نه افراط و نه تفريط)  . اکنون برخي از آموزش هاي نادرست رسانه اي و پيامکي  باعث شده  که اسراف زيادي در مصرف آب بوجود آيد به طوري که به عنوان نمونه برخي از مناطق گيلان مواجه با قطعي آب شده است و يا اينکه متاسفانه آنقدر با صابون و مايعات و محلول هاي ضد ويروسي دست و صورت و بدنشان را مي شويند که در آينده نزديک ممکن است که خيلي ها مشکل پوستي پيدا کنند !!!

5-  آلودگي زُدايي و  ويروس زُدايي و يا به تعبيرِ کمي نامناسب «گند زدايي» از محيط هاي کار و اماکن آموزشي و دانشگاهي و مدارس و اماکن  زيارتي و سياحتي  بدون اينکه اين مراکز تعطيل شوند ، همان کاري که عزيزان  سپاهي ما با امکانات پيشرفته اکنون در مناطقي از قم و يا جاي ديگر انجام دادند و مي دهند که بايد اين نوع کارها توسعه يابد نه تعطيلي مراکز به طور گسترده و زياد !!!

6-  تقويت پايگاه هاي سيّار سلامت که بسيار کار درست و مهمي است . اين پايگاه ها در مراکز آموزشي  و دانشگاهي و حوزوي و مکان هاي  عبادي و زيارتي و سياحتي  و حرم ها  و بِقاع مُتبرّکه و مکان ها و محل هاي  نماز جُمُعه بسيار شايسته و لازم است ...  نمازهاي جُمُعه و نيز مساجد نبايد تعطيل شوند .  اگر مردم کمي بهداشت متناسب با کرونا را رعايت کنند که بِحمدالله اهل جُمعه و جماعات ، رعايت  هم مي کنند و نيز با ضميمه  پايگاه هاي سيّار سلامت به جايگاه هاي نماز جمعه و مانند آن ها  ، مردم عزيز و متدينين و مؤمنين به راحتي  و بدون نگراني و با نشاط  مي توانند در نماز جمعه و جماعات و مانند آن ها  شرکت کنند . اساساََ نشاط معنوي بين مردم بيمه کننده خيلي از حوادث و خطرات است که نبايد به اين مسئله بي توجهي شود . نشاط و شادابي و روحيه متعالي و تقويت بُنيه بدني و روحي  سبب مي شود که تأثيرگذاري ويروس هاي باطني و ظاهري از جمله ويروس کرونا بسيار کاهش يابد و يا ريشه کَن گردد . اِن شاءَاللهُ .

7-  برخوردِ قاطع و عاجل  با شايعه سازان در شبکه هاي مَجازي که سلامت اجتماعي مردم را هدف قرار داده اند که چه بسا پشت پرده اين خيانتگران و اخلال گرانِ امنيّت اجتماعي ، دست هاي پليد اسرائيل و آمريکا و انگليس خبيث و مانند آنها باشد که همينطور هم هست .

8- بدانيم که بزرگ نمايي ويروس کُرونا و نقل اخبار زياد پيرامون آن که در رسانه هاي خبري کشور کاملا مشهود است ، کاري اشتباه و غلط است و بايد اخبار در اين رابطه به اندازه باشد . لازم نيست  که همه آنچه را که در باره ويروس کرونا  در کشور اتفاق مي افتد و واقعيت هم دارد  بازگو کرد و نشر داد . آيا در زمان جنگ و دفاع مقدس هشت ساله هر آنچه  که در جنگ مي گذشت  لازم بود که براي مردم و ملت از طريق رسانه ها اطلاع رساني شود؟!!! اينکه برخي از مسؤلين در قضيّه وقايعِ کُرونا مي گويند که بايد همه چيز را صادقانه به مردم بگوييم ، اين از قبيل آن راست هاي فتنه آفرين و مفسده زا است . چه دليلي دارد که هر راستي بيان شود اگرچه براي مردم مشکل آفرين و اضطراب زا باشد ؟!!. اگر اين آقايان محترم راست مي گويند چرا در چيزهاي ديگر(مثل حقوق هاي نجومي و مافياهاي اقتصادي و اختلاس هاي وحشتناک و ...) که مردم خواهان شفّاف ساري هستند حقيقت را نمي گويند و چه بسا پنهان کاري مي کنند!!!  سعدي عَلَيهِ الرّحمه مي گويد : اگر چه راست بايد گفت ولي هر راست نشايد گفت .  اکنون که چند مدتي است  که اين ويروس مَنحوس و ميهمانِ شومِ ناخوانده وارد کشور شده و يک عدّه اي از هموطنان عزيز را مبتلا کرده و جان برخي را گرفته بايد بدون هيجان زدگي  و بدون لحاظِ پيوندهاي  جناحي و سياسي  با تدابير درست به کنترل و مهار و يا ريشه کَني آن اقدام شود . 

9- به آيه 103 از سوره يونس و مانند آن بيشتر باور داشته باشيم .

10- توجه به مسئله توکل به خدا و توسّل به حضرات معصومين (عَلَيهِمُ السَّلامُ) و امام زادگان بزرگوار و تمسک به قرآن کريم و دعا و تضرّع به پيشگاه حضرت پروردگار در رفع آفات و عاهات و بلاياي آسماني و زميني از جمله بلاي کُرونا بسيار اثرگذار است .


خِتامُهُ مِسْكٌ : در پايان  «حکايتِ چهل قرآن» که در حدود 90 و اندي سال پيش که مَرَض وَبا  در روستا يا بخش چَهاردِه از توابع آستانه اشرفيّه  در استان گيلان که جان عدّه زيادي را گرفته بود جالب و خواندني و درس گرفتني است .  يکي از اهالي مورد وُثُوقِ چَهاردِه  به نام مرحوم  حاج آقاي مَلَکي چَهاردِهي اين واقعه جالب و شنيدني و پند آموز را براي يکي از رفقاي بنده ، جناب حجت الأِسلام آقاي مرتضي رئوفي چَهاردِهي گيلاني که اکنون ساکن قم است چنين نقل مي کند : در حدود 90 سال پيش مَرَض وَبا در چَهاردِه  شيوع پيدا کرد و جان عدّه زيادي از اهالي را گرفته بود و درمان هم در آن زمان  ممکن نبود . من يعني - مرحوم مَلَکي- در آن موقع حدود ده سال داشتم به همراه پدرم  به بُقعه آقا سيّد عبدالرّضا (سلام خدا بر او باد) در چَهاردِه مُشرَّف شدم . ديدم که چهل سيّد را  جمع نموده و بر گردن آنها  شالِ سبزي آويخته و بر سر آنها قرآن گذاشته اند و نيّت کرده بودند  که اين چهل  سيّد به همان  شکل از آن بُقعه خارج شوند و تمام چَهاردِه را دَور بگردند و سپس  به بُقعه بازگردند . آن روز به برکت توسّل  به قرآن و عترت (عَلَيهِمُ السَّلامُ) روستا و قريه چَهاردِه از مَرَض وَبا نجات يافت و بزرگان محلّ تصميم گرفتند که براي حفظ حُرمت قرآن  و اهل بيت (عَلَيهِمُ السَّلامُ)  نگذارند که صداي موسيقي مُبتذل در اين روستا بلند شود و اين حکايت بين مردم شهرت دارد .


** آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي


**************************************************** موضوعات و عناوين اخلاقي و تربيتي و اجتماعي و اعتقادي و حديثي+پايگاه انديشوران حوزه+آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي


*** عناوين و موضوعات اخلاقي،تربيتي ، اجتماعي، سياسي...+وبلاگ نسيم معرفت+آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي

**سردار شهيد حاج قاسم سليماني در آيينه تصاوير+سردار دل ها+http://hakim-askari.rozblog.com/post/593 . +کليک کنيد .

** متن وصيتنامه سردار دل ها شهيد حاج قاسم سليماني+سايت حکيم زين العابدين عسکري گيلاني لشت نشايي +http://hakim-askari.rozblog.com/post/597 .+ کليک کنيد .

** مرحوم (شهيد) حاج عبدالله ضابط مشهدي جزء برترين مُبلِّغان در سراسر کشور بود+به ياد مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمين حاج عبدالله ضابط مشهدي پايه گذار سيره شهداء +سايت حکيم زين العابدين عسکري گيلاني لشت نشايي+کليک کنيد

*** تفسير سوره کهف توسط آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي+ بر اساسِ «متنِ عربي کتابِ اَلميزان جلد 13.علامه طباطبايي»+سايت سعادت ميرقديم ها+کليک کنيد  +

http://saadatmirghadimha.rzb.ir/post/8 .** تعطیلی های گسترده در کشور به جهت کرونا  یک اشتباه فاحش است+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی  !+نسیم معرفت+کلیک کنید


****************************


*********************************

*** موضوعات و عناوین فقهی و اقتصادی و اعتقادی و سیاسی و تحلیلی شبکه اجتهاد+مشهد مقدس+تنظیم توسط استاد سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی.


***موضوعات و عناوین شبکه اجتهاد... + لطفا روی عناوین زیر کلیک کنید :+تنظیم توسط استاد سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی


**  ادامه موضوعات و عناوین شبکه اجتهاد (شماره 4):


***تأملاتی سی‌گانه پیرامون کیفر ارتداد و مُرتد در فقه اسلامی!!!+ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ ﻣﺨﺘﺎﺭ ﺷﻨﻘﯿﻄﯽ، ﻣُﻮﺭﯾﺘﺎﻧﯿﺎﯾﯽ ﺗﺒﺎﺭ ﻭ ﻣُﻘﯿﻢ ﺩَﻭﺣﻪ‌ ﻗﻄﺮ ﺍﺳﺖ. ﻭﯼ ﮐﻪ ﺩﺍﻧﺸﻨﺎﻣﻪ‌ ﺭﺷﺘﻪ‌هاﯼ ﻓﻘﻪ، ﺍﺻﻮﻝ، ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﻭ ﻣﺘﺮﺟﻤﯽ ﺯﺑﺎﻥ‌ﻫﺎﯼ ﻋﺮﺑﯽ، ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﻭ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﯼ ﺭﺍ ﺩﺭ ﮐﺎﺭﻧﺎﻣﻪ‌ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﻭ ﻋﻠﻤﯽ ﺧﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ، ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﺍَﺩﯾﺎﻥ ﺭﺍ اﺯ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﮕﺰﺍﺱ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻭ ﻫﻢ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺍﺳﺘﺎﺩ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﺩﯾﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﮑﺪﻩ ﭘﮋﻭﻫﺶ‌ﻫﺎﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩَﻭﺣﻪ ﻭ ﺭﯾﯿﺲ ﺩﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺣﻘﻮﻕ ﻭ ﺍﺧﻼﻕ ﻗﻄﺮ ﺍﺳﺖ. ﺷﻨﻘﯿﻄﯽ ﺍﺯ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﺎﻥ ﺟﻬﺎﻥ ﻋﺮﺑﯽ ﻭ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩ‌ ﻣﺴﺎﯾﻠﯽ ﭼﻮﻥ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺗﺤﻠﯿﻠﯽ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺍﺳﻼﻡ ﻭ ﻏﺮﺏ ﺍﺳﺖ. ﻋﻤﺪﻩ‌ ﺁﺛﺎﺭ ﻭﯼ ﻧﯿﺰ ﭘﯿﺮﺍﻣﻮﻥ ﺑﺎﺯﺧﻮﺍﻧﯽ ﺍﻧﺘﻘﺎﺩﯼ ﺗﺎﺭﯾﺦ، ﻓﻘﻪ ﻭ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺍﺳﺖ.... + شانزدهم اسفند 1395 .

***احکام مورد نیاز پرستاران در قالب کتاب منتشر شد+کتاب «پرستاری» از مجموعه‌ی فقه و زندگی، مشتمل بر احکام و آداب اخلاقی مربوط به جامعه پرستاران است که به همت حجت‌الاسلام محمدحسین فلاح زاده به رشته‌ی تحریر در آمده است...+1395 .

***نظریه عدم ولایت «جدّ» در امر نکاح+ با توجه به اصل عدم ولایت دیگری بر انسان، مرجع در مواردی که دلیلی بر اثبات چنین ولایتی قائم نشده است، نفی آن است؛ مثلا اگر در أمر ازدواج، دلیلی بر ولایت برادر بر خواهر وجود نداشته باشد، اصل نفی ولایت، لزوم إذن برادر را در ازدواج نفی می‌کند. پنج گروه به اتفاق به وسیله ادله خاصه از این اصل خارجند؛ پدر، جد پدری، وصی پدر یا جد پدری، مَولی نسبت به مملوک و حاکم شرع.علامه حِلّی در مُختَلَف(مُختلف الشِّیعَةِ فِی اَحکامِ الشَّریعَةِ) براساس نسبت این عبارت «اَلوَلِیُّ الَّذِی هُوَ اَولَی بِنِکاحِهِنَّ هُوَ الأَبُ دُونَ غَیرِهِ مِنَ الأَولِیاءِ»، به اِبن اَبِی عَقیل ، او را مُنکِر ولایت «جَدّ» در أمر نکاح دانسته‌ است؛ زیرا ایشان «أب» را فقط به عنوان ولیّ ذکر نموده است . در این نوشتار در دو مبحث انتساب این نظریه به اِبن اَبی عَقیل و مستند این نظریه (برفرض صحت انتساب) مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد...... (علی محمدزاده – مرکز فقهی امام محمدباقر(علیه‌السلام)) ...+1395 .

***آزمون ورودی متمرکز ۱۳ مدرسه و مرکز فقهی حوزه علمیه+ مدارس و مراکز فقهی امام محمدباقر(ع)، ائمه اطهار(ع)، مدرسه عالی خاتم الاوصیا(ع)، امام حسن عسکری(ع)، امام کاظم(ع)، عسکریین(ع)، ولی امر(ع)، شهیدین بهشتی و قدوسی(ع)، دارالهدی، امام علی(ع)، امام رضا(ع)، انوارطاها و مدرسه عالی فقه صاحب الزمان اصفهان به منظور پرورش فقیهان شایسته در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ آزمون ورودی خود را به صورت مشترک برگزار می‌‌کنند. ...+1395 .

***مرحوم علامه واعظ زاده خراسانی مایه آبروی «شیعه» بود+حجت‌الاسلام  دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی رئیس اسبق دانشگاه مذاهب اسلامی و عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب، به مناسبت مراسم نکوداشت مقام علمی مرحوم آیت‌الله علامه شیخ محمد واعظ زاده خراسانی که  در دانشگاه مذاهب اسلامی ...، در یادداشتی شفاهی به تشریح جایگاه علمی مرحوم واعظ زاده خراسانی پرداخت که در ادامه می‌خوانید :  همان‌طور که رهبر معظم انقلاب (امام خامنه ای) فرمودند مرحوم واعظ زاده به معنای واقعی عالمی فرزانه و روشن‌بین بود و پیام ایشان (امام خامنه ای)گویای این مطلب است. روشن‌بینی ایشان هم در حوزه علم بود و هم در حوزه عمل. اولین آشنایی بنده با مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی به اوائل انقلاب برمی‌گردد. آن زمان سمیناری بین‌المللی با موضوع اقتصاد اسلامی در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد که ایشان از مشهد برای کسب تجربیات به قم آمد و بعد از آن سمینارهای متعددی در اقتصاد اسلامی در مشهد تشکیل داد و بنده را دعوت نمود.یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های علمی آیت‌الله واعظ‌ زاده قبل از انقلاب اسلامی، برگزاری کنگره «هزاره‌ شیخ طوسی» در سال 1348 بود که به مدت پنج روز در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد و مقالات آن در قالب کتاب به چاپ رسید که خیلی حائز اهمیت است.زمانی آیت‌الله بروجردی (ره) برای استاد شیخ محمود شَلتوت (شیخ وقت اَلاَزهَرمصر)، «تفسیر مَجمَعُ البیان» – که از مهم‌ترین تفاسیر قرآن کریم شیعی است- را فرستاد و شیخ اَلاَزهَر بعد از مطالعه، آن را بهترین تفسیر جهان اسلام معرفی کرد و دستور چاپ آن‌ را داد و چند نفر از علمای بزرگ الازهر هم پاورقی نوشتند؛ مرحوم آیت‌الله واعظ زاده این تفسیر را در ایران تجدید چاپ کرد و این خدمت بسیار بزرگی بود چون مردم از این تفسیر اطلاعی نداشتند.از دیگر تلاش‌های علمی مرحوم واعظ زاده که گواه سخت‌کوشی ایشان است، آثار فاخر و ماندگار «اَلمُعجَمُ فِی فِقهِ لُغَةِ القُرآنِ وَ سِرِّ بَلاغَتِهِ»، «نُصُوصُ الإِقتِصاد ِ الإِسلامِی» و «اَلمِنهَجُ المَوضُوعِی لِکِتابِ نَهجِ البَلاغَةِ» است.....یکی از فعالیت‌های ماندگار مرحوم آیت‌الله واعظ زاده راه‌اندازی دانشگاه مذاهب اسلامی است و اکنون دانشگاه یک تقریب عملی است و آثار و برکات فراوانی داشته که در آینده ای نه چندان دور، شکوفا خواهد شد....در سمینار‌های بین‌المللی داخلی و خارجی، پخته سخن می‌گفت و می‌دانست در کجا و چگونه باید صحبت کند. در مصر برای علمای اهل‌سنت درباره عصمت اهل‌بیت(ع) صحبت کرده بود تا جایی که مسئله عصمت را برای آنها ثابت کرد و آنها هم پذیرفتند....در بسیاری از نقاط جهان، وقتی قُوَّت علمی مرحوم واعظ زاده را می‌دیدند تحت تأثیر قرار می‌گرفتند. ایشان در همه سفرهایش شیعه را با عظمت یاد می‌کرد و دفاع جانانه‌ای از شیعه داشت. هستند کسانی که بد دفاع کردنشان، شیعه را لگد مال کرده است. می‌توان گفت : مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی مایه آبروی شیعه بود.....+1395 .


***فرآیند تحقق فقه عمران و شهرسازی+حجت‌الاسلام  مهدی صَرامی، مسئول مرکز مطالعات راهبردی فقه حکومتی...+1395 .

***بررسی نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت+پژوهشکده تحقیقات اسلامی با همکاری انتشارات زمزم هدایت، کتاب «نظام سیاسی اسلام و رهبری دین در عصر غیبت» نوشته قدرت الله بهرامی را منتشر کرده است...+1395 .

***فقه ما کجا و فقه آن‌ها کجا !! + آیت‌الله سید علی میلانی، نوه مرحوم آیت‌الله سید محمدهادی‌ میلانی و استاد مشهور خارج فقه و اصول حوزه علمیّه قم است. مقرّر درس‌های فقه مرحوم آیت‌الله گلپایگانی و فقه و اصول‌فقه آیت‌الله وحید خراسانی را البتّه بیش از فقه و اصول، به تألیفات فراوانش در امامت و کلام می‌شناسند. تخصّص توأمان در اصول و فقه و آشنایی با مبانی شیعه و سنّی، بهانه‌ای شد تا با او در رابطه با کارکردهای روش مُقارَن در اصول و فقه با توجّه به مبنای آیت‌الله‌ بروجردی مبنی بر در حاشیه بودن فقه شیعه نسبت به فقه اهل‌سنّت در زمان صدور روایات گفت‌وگو کنیم. عبارات او در نقد روش مقارن، گفت‌وگوی صریح و جذّابی را رقم زد....+1395 .

***معتقدم علم اصول ما تَورَّم ندارد/ عرصه‌های جدید اصول فقه باید پایه ریزی شود+آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه....+1395 .

***هیچ علمی در دنیا به اندازه فقه اهل بیت(ع) وسیع و دقیق نیست+آیت الله شیخ حسین نوری همدانی ...+1395 .

***فقه نظامات اجتماعی مستلزم و صورت بندی اصول+لازمه نیل به نظامات جامع و غیر قابل تشکیک، آن است که در درجه اول، رابطه هر یک از این اصول با یکدیگر مشخص شود و ویژگیهای متمایزکننده آنها نشان داده شود. در این صورت، می‌توان به حلّ بسیاری از موارد تزاحم این اصول با یکدیگر دست یافت..-ششمین کرسی ترویجی پژوهشگاه  فقه نظام با موضوع «فقه نظامات اجتماعی مستلزم و صورت بندی اصول (با تأکید بر نظام سیاسی)» در مکان این پژوهشگاه برگزار گردید. دراین جلسه حجت‌الاسلام دکتر قاسم شبان نیا به ارائه نظریه خود در موضوع مذکور پرداخته و حُجَج‌ُالاسلام دکتر سید سجاد و سید یاسر صادقی نیز به نقد این نظریه پرداختند.....+1395 .

***سیدجمال‌الدین اسد آبادی هم پایه‌گذار اسلام سیاسی است و هم نواندیش دینی+سید جمال الدین را می‌توان هم پایه گذار «احیای اسلامی سیاسی» و هم «یک نواندیش» خواند که به موازات قبول مبانی فکری مذهبی، به فکر نوگرایی بود که آن را در چارچوب باز بودن باب اجتهاد خواستار بود....حجت‌الاسلام  سیدهادی خسروشاهی از جمله پژوهشگران پرکاری است که زندگی خود را وقف نشر آثار و افکار اندیشمندانی هم چون سید جمال الدین اسدآبادی کرده. تدوین، تحقیق و نشر مجموعه آثار سیدجمال الدین حسینی (افغانی) در ۱۰ جلد و در بیش از سه هزار صفحه، در ایران و مصر، یکی از خدمات ارزنده ایشان است.... (مرحوم حجت الاسلام سید هادی خسرو شاهی در هشتم اسفند 1398 به علت ابتلاء به بیماری مُسری کُرونا«covid19» به لقاء الله پیوست) ...+1395 .

***گامهای مهم آیت‌الله واعظ زاده در راه پیشرفت اسلام در بیان آیت‌الله شیخ حسین نوری همدانی+آیت‌الله  نوری همدانی در دیدار با رئیس و اعضای هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی  به مراسم نکوداشت مقام علمی مرحوم آیت‌الله شیخ محمد واعظ‌ زاده خراسانی پیامی ایراد کرد که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید: آیت‌الله محمد واعظ زاده خراسانی در سال ۱۳۲۸ بعد از اینکه در نجف و مشهد مراحلی از علم را طی کرده بودند، به قم آمدند. اولین برخورد من با ایشان، در کلاس درس آیت‌الله بروجردی بود که ایشان نوشته‌ای را به آقا دادند. روش آیت‌الله‌ بروجردی در سر کلاس این بود که اگر طلبه‌ای نوشته‌ای به ایشان می‌داد، برای احترام و اکرام آن شخص، از ایشان می‌گرفتند و بر بالای منبر تدریس آن را می‌خواندند و توضیح می‌دادند. گاهی هم از نویسنده تقدیر و تکریم به عمل می‌آوردند. آیت‌الله بروجردی این نوشته را خواندند، توضیح دادند، تقدیر و ترغیب کردند....+ هیجدهم اسفند 1395 .

***گزارشی از مراسم نکوداشت مقام علمی علامه  آیت‌الله شیخ محمد واعظ زاده خراسانی...مراسم نکوداشت مقام علمی آیت‌الله حاج شیخ محمد واعظ زاده خراسانی، محقق و متفکر اسلامی معاصر، مؤسس فقید دانشگاه مذاهب اسلامی و نخستین دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دوشنبه ۱۶ اسفندماه، در محل سالن همایش شهید ماموستا شیخ الاسلام دانشگاه مذاهب اسلامی تهران برگزار شد.. در این مراسم که با حضور جمعی از علما، اندیشمندان، پژوهشگران، دانشجویان و خانواده آن مرحوم برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی، معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مولوی اسحاق مدنی از علمای اهل سنت به ایراد سخنرانی پرداختند.....+1395 .

***گزارش اجتهاد از اجلاسیه «توسعه مَباحِث فقه، نیازها و ضرورت‌ها»+به همت مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اجلاسیه «توسعه مباحث فقه، نیازها و ضرورت‌ها» با حضور اساتید سطوح عالی و خارج حوزه‌های علمیه  در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد....+حجت‌الاسلام  رحمانی دبیر اجلاسیه  عضو هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین +در ادامه این اجلاسیه حجت‌الاسلام  احمد فرخ فال مدیر حوزه علمیه استان قم و رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین، به تشریح مباحث مرتبط، اهمیت و جایگاه توسعه مباحث فقهی در حوزه علمیه پرداخت....+1395 .

***مَوسُوعَةُ أَحکامِ الأَطفالِ وَ أَدِلَّتِها/ قدرت الله انصاری+با مراجعه به فهرست کتابخانه‌ها و نیز با مطالعه کتاب‌شناسی‌های مهم شیعه مانند «الذریعه» و تحقیقات دیگری که به عمل آمد، مشخص شد کتابی جامع و کامل که دربرگیرنده مسائل مختلف مربوط به کودکان باشد به روش فقه استدلالی و به شیوه سنتی حوزوی در فقه شیعه و اهل‌سنت وجود ندارد و فقها مسائل مربوط به کودکان را به‌تناسب بحث‌های فقهی در ذیل مباحث مختلف، پراکنده بیان کرده‌اند. البته در فقه اهل‌سنت، یکی دو کتاب به‌طور مستقل در این موضوع نوشته شده است، مانند «جامِعُ اَحکامِ الصِّغارِ». همچنین اخیراً در فقه شیعه بعضی از محققین، مسائل مربوط به کودکان را جمع‌آوری نموده‌اند مانند احکام ما و کودکان، ولی در آن‌ها، تنها به فهرست برخی از مسائل اطفال اکتفا گردیده است. از سویی دیگر، تخصّصی شدن ابواب مختلف فقه و ارائه مباحث به‌طور منظم، پژوهش بیشتر در مسائل موردنیاز و بااهمیت که به هر دلیل مورد تحقیق قرار نگرفته، خواست صاحب‌نظران فقه بوده و هست. در راستای تحقق اهداف فوق‌الذکر، نگارنده این سطور با اشراف استاد حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی و با همکاری برادران محقق آقایان ۱. محمدجواد انصاری، ۲. ابراهیم بهشتی، ۳. عباسعلی پیوندی، ۴. عبدالحسین جمالی، ۵. علی سعیدی، ۶. سید علی‌اکبر طباطبایی، در مرکز فقهی ائمّه اطهار قم، موضوع احکام اطفال را با نام «مَوسُوعَةُ أَحکامِ الأَطفالِ وَ أَدِلَّتِها» تحقیق نموده که بالغ بر هشت جلد خواهد شد. بحمدالله تاکنون جلد اوّل و دوم آن منتشر شده و جلد سوم و چهارم در شرف نشر و چهار جلد بعدی نیز در آینده‌ای نه‌چندان دور منتشر خواهد شد.....+1395 .

***موضوع شناسی عنصر زمان در «فقه مُعامَلات»....(دکتر محمدتقی مُحبی)+ 19 اسفند 1395 .

***«شُکُوه مرجعیت»؛ مراجع و علمای قم در مراسم بزرگداشت آیت‎الله بروجردی+پیش کنگره بین‌المللی نکوداشت آیت‌الله العظمی بروجردی با عنوان «شُکوه مرجعیت»  ۱۹ اسفندماه 95  با حضور مراجع عظام تقلید و شخصیت‌های برجسته حوزه و بیوت مراجع عظام در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد....+1395 .

***زوایای پنهان زندگی و مِنهَج فکری – سیاسی آیت‌الله بروجردی+پیش کنگره نکوداشت آیت‌الله بروجردی که با حضور حضرات آیات و علما در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، آیت‌الله شیخ جعفرسبحانی تبریزی به بررسی ابعاد مختلف شخصیتی و علمی و اخلاقی آن مرجع عظام تقلید پرداخت و در ادامه آیت‌الله  سید محمد جواد علوی بروجردی در سخنانی به ذکر جایگاه و اهمیت تفکرات آن مرحوم پیرامون فقه تشیع و همچنین مساله تقریب پرداخت...+حجت‎الاسلام  سید صادق محمدی در آغاز پیش کنگره نکوداشت آیت‎الله‎ بروجردی(ره) گفت: در آستانه پنجاه و ششمین سال رحلت این مرجع بزرگ جهان اسلام قرار داریم که در عرصه فقه و فقاهت صاحب مکتب خاص بودند.....+...آیت‎الله‎ شیخ جعفرسبحانی فرمودند :  از نظر ادبی، ایشان(آیت الله بروجردی) استاد مُسلّم ادب بودند؛ در تمام درسی که خدمت ایشان حضور داشتیم، حتی یک بار نیز کلمه‎ای را بر خلاف قواعد تکلم نمی‌کردند؛ اگر کسی نیز نامه و مکتوبی به ایشان می‌نوشت، مصر بودند که کسی در این مکاتبات مشکل ادبی نداشته باشد....+1395 .

***انتشار دومین شماره دو فصلنامه «مطالعات فقه معاصر» + دانلود+دومین شماره دو فصلنامه تخصصی «مطالعات فقه معاصر» با هدف نشان دادن ظرفیت گسترده دانش فقه و علوم مرتبط در عرصه‌های گوناگون از سوی موسسه مِفتاح کرامت به‌تازگی روانه بازار نشر شد....(با مدیر مسئولی حجت‌الاسلام  سیدجواد وَرَعی محقق و مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم )....+1395 .

***حقوق متقابل «مردم» و «حکومت» تبیین و ارائه شود+آیت‌الله عبدالله جوادی آمُلی با بیان اینکه باید حقوق بین مردم و حکومت و وظایف متقابل این دو به روشنی و تبیین و ارائه شود، گفت: که طبق نامه حضرت امیر(علیه السلام) به مالک، مردم را در مقابل نظام، ستونی بدانید که باید این ستون را استوار نگه داشت، هیچ ستونی با موعظه و نصیحت ایستاده نمی‌ماند، باید با تلاش و کوشش این ستون را ایستاده نگه داشت، وقتی این ستون ایستاده باشد هر وزنی را می‌تواند تحمل کند. ....+1395 .

*** آیا وظیفه حکومت  بهشت بردن مردم است یا نه؟+(مسؤلیت اخلاقی حکومت دینی از روح الله شاطری).+این کتاب را می‌توان یک اثر نابِ پژوهشی دانست که از طرفی گسترۀ تحقیقی وسیعی دارد که مجموع هرآنچه که می‌تواند به پرسش اصلیِ این تحقیق مربوط شود را بررسی کرده و از سوی دیگر مبتنی بر مبانی اسلامی و وحیانی است. هنوز هم این سوال وجود دارد که بالاخره آیا دولت وظیفه دارد که مردم را به‌سمت بهشت هدایت کند یا خیر؟! این پرسشی است که از همان سال‌های ابتدایی شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی تا امروز از ابعاد گوناگون و به انحاء مختلف مطرح شده است و معمولاً هم پاسخ چندان محکم و روشنی به آن داده نشده است ...(کتاب «مسئولیت اخلاقی حکومت دینی» نوشتۀ «روح‌الله شاطری» توسط انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی در ۳۵۹ صفحه).+1395 .

***نگاهی به پروژه «روایات سیاسی غُرَرُالحِکَم»+.... گرچه برخی مَباحِث مطرح شده ذیل روایات «غُرَرُالحِکَم»، در اصطلاح امروز، مباحث سیاسی محسوب نشود اما از آنجا که به اداره امور جامعه مرتبط بوده و تدبیر مطلوب امور جامعه را مدّ نظر قرار می‌دهد، لذا می‌توان این روایات را ذیل روایات سیاسی جای داد.....+.   20 اسفند 1395 .

***تقدم حَقُّ الناس بر حَقُّ الله قاعده فقهی و انسانی است+حجت‌الاسلام دکتر رحیم نوبهاراستاد دانشگاه شهید بهشتی به تشریح قاعده فقهی تقدم حَقُّ النّاس بر حَقُّ الله پرداخت و گفت: این قاعده باید در جای جای زندگی فردی و اجتماعی ما ظهور و بروز داشته باشد و در استنباط و استخراج احکام شرعی به آن پایبند باشیم. حجت‌الاسلام دکتر رحیم نوبهار در دومین نشست از سلسله نشستهای علمی با موضوع «جلوه‌های حقوق مردم در حوزه عمومی» که در حسینیه مرحوم آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی برگزار شد، به تبیین ابعاد اجتماعی حق الناس پرداخت.... +1395 .

***نباید درباره سیدجمال الدین اسدآبادی مبالغه کرد+سیدجمال الدین اسدآبادی از چهره‌های نام آشنای جهان اسلام است که فعالیت‌های مصلحانه او در عرصه‌های سیاسی اجتماعی هم در عصر خودش و هم پس از او موثر بوده است؛ او شاگردانی تربیت کرد که توانستند دریچه‌هایی به سوی روشنگری امت اسلام بگشایند. مهر به بهانه سالگرد درگذشت این اندیشمند سیاسی گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام  دکتر مهدی ابوطالبی، دبیر گروه تاریخ اندیشه معاصر مؤسسه آموزشی وپژوهشی امام خمینی(ره) و مؤلف آثاری همچون «تربیت دینی از نگاه امیرالمومنین(ع)»، «ارتجاع روشنفکری پس از انقلاب اسلامی»، «نقش فرهنگ سیاسی شیعه در نهضت‌های معاصر ایران» و «ناکارآمدی علم سیاست غربی در تحلیل نهضت امام خمینی(ره)» انجام داده و نظر او را درباره تاثیرات سیدجمال اسد آبادی بر بیداری اسلامی جویا شده است؛ مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید..... +1395 .

***فقه اجتماعی و نقص‌های روش تفقه/ حجت الاسلام قائم مقامی رییس سابق مرکز اسلامی‌ هامبورگ و استاد حوزه و دانشگاه  : در تَفقُّهِ فقهِ اجتماعی در جایگاه مطلوبی نیستیم+«فقه اجتماعی» از موضوعاتی است که با این عنوان، سابقه تاریخی زیادی ندارد و قطعا بدون درک صحیح جامعه و شرایط زمان و مکان امکان‌پذیر نیست لذا فقیه باید درک صحیح از جامعه داشته باشد و مسایل اجتماعی را به خوبی بشناسد تا بتواند فتوایی مطابق شرایط جامعه صادر کند.....+1395 .

***پیشینه روش مُقارَن، به امام صادق(ع) بازمی‌گردد+حجت الاسلام محمدحسین مختاری مازندرانی، زاده ۱۳۴۴ شمسی، در دوازده‌سالگی، دروس حوزه علمیّه را از زادگاه خود، قائم‌شهر آغاز کرد و در ۱۵ سالگی نیز وارد حوزه علمیه قم شد. او پس از اتمام دوره سطح، در دوره خارج، از محضر اساتیدی همچون آیات فاضل لنکرانی، تبریزی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی و جوادی آملی استفاده کرد. او پس از اتمام دوره خارج و مدت‌ها تدریس در حوزه و دانشگاه، در سال ۱۳۸۲، جهت ادامه تحصیل راهی انگلستان شد و سرانجام در سال ۱۳۸۶، مدرک دکترای خود در رشته فلسفه غرب (شاخه هِرمِنُوتیک) از دانشگاه دُورهام دریافت کرد....مُختاری می گوید : در وهله نخست باید گفت اگرچه اصطلاح «فقه‌مُقارَن» به دهه‌های اخیر برمی‌گردد ولی موضوع این علم که در گذشته، به «عِلمُ الخِلاف» یا «عِلمُ الخِلافِیات» یا «عِلمُ المُناظَرات» شهرت داشت، عمری هزارساله دارد.امام صادق (ع) موارد اختلاف بیان فقهای مدینه، شام و کوفه را می‌دانست. ابوحنیفه (امام مذهب فقهی حنفی) می‌گفت: «فقیه‌تر از جعفربن‌محمد (ع) ندیدم، زیرا دانشمندترین مردم، عالم‌ترین آن‌ها به موارد اختلاف است».....+1395 .

***اختیارت حاکم اسلامی در وضع احکام مُتغییر با نگاه به احکام زنان+حجت‌الاسلام  حسنعلی علی اکبریان، عضو هیأت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در همایش ملی جنیست و خانواده از نگاه علامه طباطبایی با اشاره به «اختیارت حاکم اسلامی در وضع احکام مُتغییر... با بیان اینکه علامه طباطبایی دایره اختیارات حاکم اسلامی را در وضع قوانین مُتغییر در حیطه احکام مُباح دانسته و بیان کرده که حاکم اسلامی می‌تواند حکم مباح را ممنوع یا مقید کند، گفت: ما معتقد هستیم که مبنای اختیارات حاکم اسلامی در وضع قوانین مُتغییر حتی در حیطه احکام مُباح ، قاعده تَزاحُم است....+1395 .

***تنوع اجتهاد در دولت اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)+اسلام با مسئله تنوع دیدگاه‌های سیاسی در دولت اسلامی چگونه برخورد می‌کند؟ آیا صاحبان آرای گوناگون، آزادی طرح نظریات خود را در دولت اسلامی دارند؟ آیا ولیّ امر آزادی انتخاب و پیروی از اندیشه‌های مختلف در مورد مسائل عمومی را به توده مردم می‌دهد؟ ضوابط اجرایی که در برابر این واقعیت امت را از لغزش محفوظ می‌دارد چیست؟… از سخنرانی‌ها و اظهارنظرهای مرحوم علامه  آیت‌الله سید محمدحسین فضل الله کتابی تحت عنوان «فقیه و امّت» تالیف شده که تأمّلاتی در اندیشه انقلابی و سیاسی و روش اجتهادی امام خمینی (ره) را مطرح می‌کند. علامه فضل الله سؤال‌های جدّی و مهمی را که امروز هم در سطح جامعه وجود دارد مطرح کرده و درصدد پاسخ گویی به آن برمی‌آید. در ادامه گزیده‌ای از اندیشه‌های این فقیه درباره حکومت اسلامی و رویکرد امام خمینی در انقلاب اسلامی ایران می‌آید:  از لحاظ روش‌ها و راهکارهای علمی حکومت داری ما دو نظریه داریم؛ نظریه‌ای که قائل به جدایی دین از سیاست و حکومت است و نظریه‌ای که مبتنی بر رابطه عمیق دین و سیاست است. در این باره ضروری است که از دریچه مفاهیم و مبادی حکومت اسلامی، تصویر روشنی از نظریه ی ولایت فقیه که دولت اسلامی مشروعیت خود را از آن می‌گیرد ارائه شود.....+1395 .

***تبیین اِستاندارد سازی بانکداری «بدون ربا»+حجت‌الاسلام دکتر سید عباس موسویان عَجَب شیری آذربایجانی، عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: بانک‌های اسلامی باید به سمت قراردادهای مورد توافق مذاهب اسلامی بروند که نیازهای متنوع مردم را با کمترین هزینه برطرف کند....+1395 .

***حدود ۸۰ درصد اختلاف فتاوا به خاطر تفاوت در موضوع شناسی است+در مورد حدّ قَصرِ نماز حدود ۱۰ فتوا وجود دارد که از ۴۰ کیلومتر تا ۴۸ کیلومتر متفاوت است زیرا واحد اندازه گیری که در روایات با عنوان «مِیل» بیان شده است و هر کدام از فقها مقدار متفاوتی برای آن قائل هستند.  حجت‌الاسلام محمدحسین فلاح زاده اَبَرکوهی یزدی، رییس سابق مرکز موضوع شناسی احکام فقهی، در مرکز فقهی قائم(عج) با اشاره به اهمیت موضوع شناسی و تأثیر آن در اجتهاد اظهار داشت: بسیاری از فقهای بزرگ شیعه به موضوع شناسی احکام پرداخته‌اند، این که برخی می‌گویند تعیین مصداق در شأن فقیه نیست به معنای عدم توجه فقیه به موضوع نیست زیرا اگر موضوع برای فقیه واضح نباشد نمی‌تواند استنباط درستی داشته باشد و حکم مطابق با موضوع را صادر کند....+ 22  اسفند 1395 .

***بررسی ابعاد فقهی- حقوقی افشاگری رسانه‌ای+هر جا که مصلحت اقوی اقتضا کرد که افشاگری کنیم و این مصلحت اقوا با مصلحت حفظ حرمت مومن تزاحم کرد به حکم عقل جانب اَقوَی المَصلَحَتَین را می‌گیریم این مساله از شهید و صاحب جامِعُ المَقاصِد اقتباس شده است...--شصتمین نشست تخصصی معاونت پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار (علیهم السلام) با موضوع «بررسی ابعاد فقهی حقوقی افشاگری» رسانه‌ای در مؤسسه فقهی ائمه اطهار (علیهم السلام) با حضور حجت‌الاسلام عباس رفعتی نائینی استاد درس خارج فقه رسانه و دکتر حسین رَضی معاون پژوهش برنامه ریزی و نظارت صدا و سیما برگزار گردید. حجت‌الاسلام  دکتر طُوبایی پژوهشگر ارشد رسانه ملی به عنوان دبیر علمی در ابتدای این نشست تخصصی گفت: نظام اسلامی ایران بر پایه ارزشهای دین مبین اسلام و مکتب تشیع بنا شده است. از طرفی ما با حرمت مومن مواجه هستیم. حرمت مومن مانند کعبه است و باید حریم مومن حفظ شود و از طرفی بحث حاکمیت و اداره جامعه اسلامی را برعهده داریم که وظایفی دارد. به ویژه رسانه ملی وظایفی دارد که به نحوی تعارض گونه است اما دراصل تعارضی وجود ندارد.... +1395 .

***نقدی بر مقاله‌ی «مبانی تئوریکِ داعش در فقهِ سنتی»+چندی پیش یکی از دوستان متعهد در تماسی تلفنی با بنده خبر از مقاله‌ای در فضای مجازی داد که مدعای آن هماهنگی فقه شیعه با عمل داعش است. تعجب کردم و خود به مقاله‌ی مربوطه مراجعه کردم. مقاله‌ای بود با عنوان «مبانی تئوریکِ داعش در فقهِ سنتی» از «سیّد محمّد موسوی عقیقی». نویسنده مدعای اساسی‌اش را در این جمله خلاصه کرده است: «این نوشته به دنبال آن است که بگوید مبانی عملی و یا نظریِ داعش برگرفته از۱۲۰۰سال فقهِ سنّتی مصطلح است و چیزِ نوپیدایی نمی‌باشد. قصد منکوب کردنِ دین مبینِ اسلام نیست زیرا فقهِ سنّتی فقط بخشی از نظریاتِ منسوب به اسلام است نه عینِ اسلام لیکن امروزه کسانی فقهِ سنّتی را به دوش می‌کشند که گذشته نظری فقهای مذهب خویش را به بادِ فراموشی می‌دهند. به همین دلیل این مقاله را درباره مبانی علمی و نظری داعش و انطباق آن با فقهِ سنّتی شیعی نوشتم». اما وقتی مقاله را خواندم، آن را دچار خطاهای فاحشی یافتم. به این جهت، به نظرم رسید نگارش نقدی بر آن لازم باشد. البته نقد دیگری با عنوان «مبانی تئوریک داعش در فقه شیعه» نوشته شده است. اما برخی مشکلات اساسی این مقاله در آن نقد نشده بود و ناقد تلاش دارد نکات جدیدی در نقد خود بیان کند.این مقاله از جهات متعددی قابل نقد است و در اینجا سه جهت برای نقد آن انتخاب شده:1- صحت نقل قول‌ها و نسبت‌های داده شده، ۲) مفروضات نویسنده، ۳) توجیه رفتار داعش......(به قلم ابوالحسن حسنی)....+1395 .

***حذف حکم اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در مصوبه کمیسیون حقوقی مجلس+ حجت‌الاسلام حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به جلسه دیروز کمیسیون گفت: اعضای کمیسیون قضایی در این جلسه و در جریان طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب کردند تا حکم اعدام از مجازات برای حمل مواد مخدر حذف شود......محمدجواد فتحی، نماینده تهران و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در رابطه با جزئیات همین مصوبه به روزنامه ایران گفت: «بر اساس تصمیم کمیسیون، مجازات اعدام با زندان از ۳۰ تا ۳۵ سال جایگزین می‌شود که البته در مواردی هم جریمه نقدی معادل یک یا ۲ میلیارد ریال به آن افزوده خواهد شد»...وی البته از وجود برخی استثناها در حذف مجازات اعدام خبر داد و این موارد را شامل «قاچاقچیانی که مفسدفی‌الارض شناخته می‌شوند»، «قاچاق مسلحانه مواد مخدر» و «ارتکاب قاچاق مواد مخدر با سابقه قبلی» عنوان کرد....+1395 .

***توسعه مَباحِث فقهی؛ لازمه پاسخگویی به مسایل و نیازهای نوین جامعه+تنی چند از اساتید سطوح عالی و خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با تاکید بر پاسخگویی فقه شیعی به نیازهای جامعه و نظام اسلامی خواستار اهتمام بیشتر در زمینه توسعه مباحث و ابواب فقهی شدند....اهمیت مساله فقه و توسعه مباحث راجع به آن چنان است که ... به همت مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و با حضور اساتید سطوح عالی و خارج فقه حوزه، اجلاسیه «توسعه مَباحِث فقه، نیازها و ضرورت‌ها» در سالن همایش‌های مدرسه عالی دارالشفا قم با سخنرانی آیت‌الله علیرضااعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و نیز حجت‌الاسلام فرّخ فال، رئیس مجموع عمومی جامعه مدرسین برگزار شد...+حجت‌السلام محمد قائینی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه ...+حجت‌الاسلام  محمد علی خزایلی، استاد خارج فقه و اصول حوزه...+حجت‌الاسلام علی جوادی نژاد، استاد سطوح عالی حوزه...+حجت‌الاسلام حسن برزگر، استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم... +1395 .

***رونمایی از چهار اثر جدید فقهی و حقوقی با رویکرد «مسئله محوری»+کتاب‌های «بررسی فقهی و حقوقی اصل حسن نیت در قراردادها» نوشته علی جعفری، «بررسی فقهی و حقوقی میراث فرهنگی» به قلم سید محسن فتاحی، «اعاده حیثیت و جبران خسارت معنوی ناشی از دعاوی کیفری» به کوشش جواد فخارطوسی و کتاب «درآمدی برمسأله روابط زن و مرد در جامعه اسلامی» به تحقیق علیرضا فجری رونمایی شد...سخنران ویژه این مراسم حجت‌الاسلام  ابوالقاسم علیدوست، استاد درس خارج و رئیس انجمن فقه و حقوق حوزه بود. همچنین در این همایش حُجَج‌اسلام  نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و سیف‌الله صَرامی رئیس پژوهشکده فقه و حقوق و حجت الاسلام محمد صالحی‌مازندرانی پژوهشگر پژوهشکده فقه و حقوق به ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشکده فقه و حقوق و روند تحقیق و نگارش کتاب‌ها پرداختند....+1395 .

***تبیین «حق تحصیل» و «اشتغال زنان» از منظر فقه و حقوق+در لسان قانون ، اشتغال برای بانوان حق است و مرد نیز عَلَی الاِطلاق نمی‌تواند او را از این حق محروم کند. در بُعد فقهی نیز ما نظریه آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی را ترجیح می‌دهیم که خروج زن از منزل شوهر عَلَی الاِطلاق حرام نیست بلکه محدود به مسائل منافات پیدا کردن با اِستِمتاع مرد است که این مسائل فقهی مرز محدودی دارد و گسترده نیست. بنابراین نمی‌توان زن را از حق اشتغال محروم کرد.  دومین نشست تخصصی انجمن علمی دانشجویی مطالعات زنان دانشگاه ادیان و مذاهب با موضوع «بررسی حق تحصیل و اشتغال زنان از منظر حقوق و اخلاق» در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت‌الاسلام  دکتر جواد حبیبی تبار عضو هیات علمی جامِعةُ المصطفی و دکتر علیرضا پنداشته پور رئیس شعبه ۲۳۴ مَحاکِم خانواده تهران برگزار گردید.... +23 اسفند 1395 .

***«حق تعیین سرنوشت» مهم‌ترین حق عرصه عمومی+(حق الناس در عرصه عمومی- درس گفتارهای حجت الاسلام دکتر نوبهار)+استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی مهم‌ترین حق‌های مربوط به حوزه عمومی را «حق بر تعیین سرنوشت» دانست و بیان داشت: دولت- ملت از مفاهیمی است که جوامع گذشته نداشتند یا شکل خیلی ابتدایی آن را داشتند اما امروزه از مفاهیمی است که بر استنباط ما از احکام شرعی تأثیر می‌گذارد...-حجت‌الاسلام دکتر نوبهار در سومین نشست از سلسله نشست‌های علمی با موضوع «جلوه‌های حقوق مردم در حوزه عمومی» که در حسینیه مرحوم آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی برگزار شد، سخنان خود را با طرح این سؤال آغاز کرد که آیا حق‌ها ثابت هستند یا حق‌های جدید پیدا می شوند ؟...او در ادامه بیان داشت: انسان در جریان زندگی خود اموری را اعتبار می‌کند که قبلاً اصلاً اعتبار نمی‌کرده است یا چندان که امروز واضح و آشکار است اعتبار نمی‌کرده است، مانند حق کسب و پیشه که در جوامع دارای اقتصاد بسیط وجود نداشته است ولی در زمانه ما به دلیل پیچیده شدن و فنی شدن اقتصاد و تجارت پیدا شده است و برخی مبانی فقهی هم آن را می‌پذیرد. مستاجر امروزه گاه در برابر مالک ادعا می‌کند که مثلاً مغازه شما در سایه کار من، ارزش و آوازه و اعتبار پیدا کرده است و من نسبت به این اعتبار و ارزش باید سهم داشته باشم..نوبهار با بیان این مطلب که در مشروعیت و عدم مشروعیت این حق هنوز بین فقها بحث‌هایی وجود دارد، افزود: همان‌گونه که علامه طباطبایی صاحب اَلمیزان در مقاله گران‌سنگ ادراکات اعتباری یادآور شده‌اند بسیاری از اوقات اعتبارات عُقَلایی بسته به اقتضائات اجتماعی به وجود می‌آید....+1395 .

***جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام نباید تضعیف شود+آیت الله شیخ ابراهیم امینی+ 24 اسفند 1395 .

***روش مُقارَن، بدعت وهابّی‌ها را روشن می‌سازد+حجت‌الاسلام شیخ علی کورانی از مُحققین و مؤلفین جهان عرب، سالیانی است در زمینه فقه و اصول و مَباحِث جهان عرب، فعالیت علمی مفصّلّی دارد. با وی در زمینه تأثیرات روش فقهی مُقارَن برای جلوگیری از نفوذ و جذابیت سَلَفِیَّه به گفت‌و‌گو نشستیم. تجربه سالیان حضور در میان اهل سنّت و همچنین مناظرات فراوان او با اهل سنّت، گفت‌وگوی خوبی را رقم زد.+ (سؤال) : به کارگیری روش مُقارَن در استدلالات فقهی آیا می‌تواند فقه سَلَفِیَّه را منزوی کند؟  (پاسخ) : شیخ علی کورانی: ابتدا خیلی متشکریم که به این بحث اهمیت دادید. فقه مُقارَن بحث مهمی است...+1395 .

***عالمان شیعه و صیانت از سرمایه‌های ملی+تاکنون به دلایل مختلف به فعالیت عالمان شیعه در عرصه‌های اجتماعی و به‌ویژه اقتصادی، کمتر توجه شده است و اطلاعات کمتری در این زمینه وجود دارد اما در دوره هجوم نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی غرب در تاریخ معاصر ایران، مدارک درخور توجهی وجود دارد که از نقش موثر علمای شیعه در مقابله با این تهاجم حکایت می‌کند...کتاب «عالمان شیعه و صیانت از سرمایه‌های ملی» نوشته مهدی ابوطالبی، به نقش مهم علمای شیعه در حفاظت از سرمایه‌های کشور پرداخته است....+1395 .

***درسهایی از تاریخ «فقیهان شیعه» منتشر شد+جلد اول و دوم کتاب «درسهایی از تاریخ فقیهان شیعه» با نویسندگی حجت‌الاسلام  محمدحسن ربانی بیرجندی، استاد حوزه علمیه مشهد و عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از سوی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل چاپ و منتشر شد.جلد اول این کتاب به تبیین و تشریح درس‌هایی از زندگی شیخ صَدوق، شیخ مُفید، سید مرتضی، سید رضی، علامه حِلّی، شهید اول، شهید ثانی، مَولی احمد اردبیلی(مُلّا احمد اردبیلی)، شیخ اعظم انصاری، ملامهدی نراقی، شیخ بهایی، شیخ عبدالله مامقانی، علامه محمدحسین طباطبایی صاحب تفسیر اَلمیزان، آیت‌الله مرعشی نجفی، آیت‌الله سید محمد‌هادی میلانی، آیت‌الله میرزا محمد حسن شیرازی، سید رضی الدین علی بن طاووس، احمد بن فَهد حِلّی، علامه امینی، خواجه نصیر الدین طوسی، علامه بحرالعلوم، آیت‌الله شیخ محمد باقر آیتی، امین الاسلام طَبَرسی، شیخ حسن علی نُخُودَکی، میرزا حسین نوری، شیخ عبّاس قمی و آقا بزرگ تهرانی پرداخته است.....همچنین جلد دوم درس‌هایی زندگی احمد فراهیدی، شیخ جعفر شوشتری، امام خمینی، علامه محمد تقی و علامه محمد باقر مجلسی، یعقوب بن سِکّیت، سید اسماعیل حِمیَری، سید محمدتقی خوانساری، اِبن قُولوَیه قمی، محسن فیض کاشانی، محمد حسن نجفی، ابوالقاسم قمی، فخرالاسلام، حاج آقا حسین بروجردی، شیخ طوسی، سید محمد باقر اَستر آبادی، محمد تقی بُهلول، کاشف الغِطاء، عبدالصَّمد عامِلی، شیخ یوسف بَحرانی، حاج آقا حسین قمی، سید ابوالحسن اصفهانی، سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای(امام خامنه ای)، شیخ محمد حسین اصفهانی، سید محمود شاهرودی، شیخ علی کَنِی (مُلّا علی کَنِی)و سید محمدباقر شَفتی رشتی گیلانی تشریح شده است.....+1395 .

***علمای شیعه همواره برای همبستگی مسلمانان تلاش کرده‌اند+آیت‌الله‌ سید موسی شُبَیری زنجانی در دیدار با قائم مقام تولیت حرم اِمامَین عَسکَرِیَّین (علیهماالسلام)، به بیان سیره علمای شیعه برای ایجاد اُلفت میان شیعه و سنی و جلوگیری از اختلاف و تفرقه بین مسلمانان پرداخت و فرمود: علمای بزرگ و تأثیرگذار شیعه در طول تاریخ، همواره تلاش کرده‌اند تا احترام اهل تسنن را حفظ کنند....+ 25 اسفند 1395 .

***«جنسیت» و «خانواده» در نگاه علامه طباطبایی(ره)+نظریه جنسیتی علامه سید محمد حسین طباطبایی صاحب تفسیر گرانسنگ اَلمیزان(ره) که ذیل برخی آیات سوره مبارکه بقره، نساء و نور صورت بندی شده است، مبنای اصلی اکثر مَباحِث و مطالعات اسلامی حوزه زنان و خانواده پس از ایشان می‌باشد. علامه سید محمد حسین طباطبایی(ره) بدون شک بزرگ ترین اندیشمند شیعه در دوران معاصر است که تفسیر اَلمیزان به عنوان جامع ترین اثر علمی ایشان، غنی ترین و مهم ترین منبع فهم قرآن را در اختیار دین پژوهان و محققان علوم اسلامی قرار داده است. از طرفی نیز مطالعات اسلامی در حوزه مباحث جنسیت و خانواده به یقین وامدار آثار و دیدگاه‌های علامه طباطبایی(ره) در این حوزه است.....+26 اسفند 1395 .

***در پرتو پسااسلام‌گرایی، نوعی نایینی‌گرایی جدید در حال رخ‌دادن است+حجت‌الاسلام  سیدعلی میرموسوی دانشیار علوم سیاسی دانشگاه مفید و رئیس دانشکده علوم سیاسی این دانشگاه است. یادداشت حاضر که مکتوب سخنرانی ایشان است در دهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران با موضوع «وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر»، پس از ویرایش نهایی دکترمیرموسوی، برای انتشار در اختیار «مُباحَثات» قرار گرفت. پسااسلام‌گرایی گذار از برداشت ایدئولوژیک نسبت به دین و در حقیقت واکنشی است به دشواری‌هایی که در تجربه اسلام سیاسی در جوامع اسلامی پدیدار شد. اگر اسلام سیاسی ادعای اصلیش این بود که نظریه‌ای بر پایه آموزه‌ها و تعالیم دینی برای اداره جامعه و حکومت از  اسلام استخراج کند، پسااسلام‌گرایی با جدا کردن دین از ایدئولوژی و با نگاهی غیر ایدئولوژیک به دین در پی تفسیری از اسلام است که پاسخگوی نیازهای انسان مسلمان در جهان کنونی باشد و در این راستا با رویکردی مدنی به دولت به شناسایی دموکراسی و حقوق بشر می‌پردازد. با عنایت به این ادعای پسااسلام‌گرایی، پرسش این‌است که فقه سیاسی به‌عنوان یکی از شاخه‌های اندیشه و دانش سیاسی اسلامی، در با مواجهه با این ادعا دچار چه تحولی شده و چه شاخص‌هایی را تجربه می‌کند؟ ....+27 اسفند 1395 .

***بررسی فقهی ادله عدم مشروعیت جراحی‌های زیبایی+دانش جراحی پلاستیک یکی از دستاوردهای جدید علم پزشکی بوده که به دو گروه روشی «زیبایی و ترمیمی» تقسیم شده است. سؤال محوری این مقاله دربارۀ ادلۀ فقهی عدم مشروعیت جراحی زیبایی است.... هفتمین شماره دوفصلنامه تخصصی «مطالعات فقه امامیه» (پاییز و زمستان ۱۳۹۵)، با شش مقاله علمی توسط جامِعةُ المُصطَفَی العالَمِیَّه چاپ و منتشر شد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به موضوعات و چکیده مقالات... +1395 .

***جزئیات دو پروژه «مکتب فقهی محقق اردبیلی» و «قواعد اِستِظهار»+«مکتب فقهی محقق اردبیلی» و «قواعد استظهار و کارآیی آن در حل مسائل مستحدثه» دو پروژه علمی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که قرار است در سال جدید ۹۶ اتمام و به چاپ برسد. ...حجت‌الاسلام حسنعلی علی اکبریان مدیر گروه فلسفه فقه و حقوق در مورد پروژه «مکتب فقهی مُحقِّق اردبیلی»(مُقدّس اردبیلی از علما و فقهای قرن دهم هجری قمری) توضیحاتی ارایه نمود و گفت: این تحقیق در سال ۱۳۸۶ با حجت‌الاسلام  محمد علی سلطانی آغاز شد و در سال ۱۳۹۱ شورای پژوهشی درحدود ۲۲۰ صفحه در پایان کار از ایشان تحویل گرفت......+ 29 اسفند 1395 .

***تقریب فقهی، رهیافت ناتمام / بهمن دهستانی+مذاهب اسلامی در حالی دومین دهه از قرن بیست و یکم را با سرعت پشت سر می‌گذارند که وضعیت پیروان آنان از لحاظ همزیستی بحران های کم نظیری را شاهد است. در حالی که بالغ بر دو قرن اندیشه، اتحاد مسلمانان از عمده‌ترین جریان‌ها و نظریات در محافل اسلامی بوده است. در همین حال با نگاهی از فراز این دو قرن به نظر می‌رسد احساس نیاز به وحدت و تقریب و همگرایی و همزیستی بیشتر میان پیروان مذاهب و بخصوص شیعه و سنی غالبا تابعی از رویدادهای اجتماعی و سیاسی و جنبش‌های برآمده در هر عصر بوده است...+ 30 اسفند 1395 .

***نگاهی به مقالات آخرین شماره فصلنامه «پژوهش‌های فقه و حقوق اسلامی»+چهل و ششمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «پژوهش‌های فقه و حقوق اسلامی» به صاحب امتیازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل و مدیر مسئولی حجت‌الاسلام  حسن قلی‌پور با هفت مقاله علمی به چاپ رسید. شماره جدید فصلنامه علمی پژوهشی «پژوهش‌های فقه و حقوق اسلامی» به سردبیری دکتر علی اکبر ایزدی فرد در ۵۰۰ نسخه از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل عرضه شد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به موضوعات و چکیده مقالات ....+ 30 اسفند 1395 .


.....  ....  ....  ....  ادامه دارد ....  ...   ...   ...


***************************

***حوزه دولتی نمی‌تواند رسالت دینی خود را اجرایی کند+ آیت‌الله علی اکبر سیفی مازندرانی....+1396 .

***«مُختصّات شهر اسلامی»، از مسجد و مناره تا تفریح و طلاق+استاد حسن رحیم پور اَزغَدی....+1396 .

***بی‌سلیقگی است که بعضیها در مقابل آداب و رسوم ایستادگی می‌کنند+آیت‌الله سید محمد جواد علوی بروجردی بر همراهی با مردم در عید نوروز به عنوان عید ملی تاکید کرد و گفت: با سنتهای مردم درگیر نشویم این بی سلیقگی است که بعضیها در مقابل آداب و رسوم ایستادگی می‌کنند، که اصلا نوروز از نظر اسلام و ما رسمیت ندارد....تولیت مسجد اعظم قم در آخرین جلسه درس خارج فقه خود در سال ۹۵ با اشاره به فرارسیدن سال جدید شمسی اظهار داشت: ایام عید نوروز است و ایام تعطیلات مربوط آن، آقایان مسافرت تشریف می‌برند پیش خانواده، پدر، مادر و اقوام و …. از قبل هم مرسوم بوده که افراد سعی می‌کنند سال نو را در کنار بزرگترها و خانواده شان باشند. این سنت خوب و حسنه‌ای است، این را نفی نکنید. برای مردم نگوییم این کار جم و جمشید و زردتشت و اینها هست.....+1396 .

***اصل عید نوروز نزد شارع مقدّس امضاء شده است+آیت‌الله شیخ حسین مَظاهری در سخنرانی آخرین جلسه درس خود در سال ۹۵ اظهار داشت: عید نوروز یک عید ملّی است و همین مقدار که نهی از آن نشده، امضاست و ما می‌توانیم عید بگیریم به نام عید ملی و اشکالی هم ندارد.....+1396 .

***شریعت با ظلم، مردم آزاری، اسراف مخالف است، نه با شادی حلال+آیت الله سید موسی شُبَیری زنجانی : اگر کسی گفته شریعت با شادی مخالفت است، اشتباه کرده است. شریعت با شاد بودن به شکل حلالش مشکلی ندارد و بلکه با دورِ هم بودن، میهمانی رفتن و هدیه به یکدیگر دادن و سفر کردن تشویق هم می‌کند. شریعت با ظلم، مردم آزاری، اسراف و این شکل مسائل مخالف است.....+1396 .

...  ...  ...  ادامه دارد ...  ...  ... 

***********************

***دانشکده‌ای ماندگار در حافظه تاریخی نجف اشرف.../ دکتر هادی انصاری+1399 .

***سیر تدوین و تَطوُّر صحابه نگاری+ نوشته حجت‌الاسلام  محمدرضا هدایت پناه (عضو هیئت علمی گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم)...+1399 .

***پذیرش پژوهشگر و کارشناس علمی در پنج رشته فقه تخصصی نظام ساز+مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع) تهران در رشته‌های فقه السیاسه، فقه القضاء، فقه التکنولوجیا الحیویه (زیست فناوری)، فقه التربیه و فقه الملکیه الفکریه، پژوهشگر و کارشناس علمی می‌پذیرد. ...+1399 .

***درباره مراسم دعا و نماز در اماکن مقدس تابع نظر ستاد ملی مبارزه با کُرونا هستم/ امکان حضور در مراکز دینی را به وسیله کسانی بررسی کنید که به اهمیت دعا واقفند+مقام معظّم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای در تاریخ 21 اردیبهشت 1399  در ارتباط تصویری  با ستاد ملّی  مبارزه با کُرونا  که رئیس جمهور دکتر حسن روحانی  و وزیر کشور عبدالرضا رحمانی فضلی و وزیر بهداشت دکتر سعید نمکی  و استانداران 31 استاد و سرلشکر محمد باقری حضور داشتند بعد از استماع گزارشات فرمودند : ....  .....  یک سؤال بی‌پاسخی وجود دارد در مورد مراسم دعا و نماز و عبادت؛ من البتّه هیچ پیشنهادی را در مورد مساجد و مراکز دعا و مانند اینها به ستاد ملّی ارائه نمیکنم؛ یعنی من تابع نظر کارشناسی و تشخیص کارشناسی ستاد ملّی هستم منتها توصیه‌ام این است که بررسی این مورد را به کسانی بدهید که اهمّیّت حضور دعا و توسّل و مسائل معنوی را به معنای واقعی کلمه درک کرده باشند، اینها بررسی کنند مسئله را و تصمیم‌گیری کنند؛ هر چه تصمیم‌گیری کردند، بر عهده‌ی من و همه‌ی مردم است که بر طبق آن تصمیم‌گیری‌ها ان‌شاءالله عمل بشود. ...+1399 .

***ضعف‌های ‌مدیریتی در بحران کُرونا ربطی به فقه ندارد/ ابعاد انسانی مهمتر از عادات مَناسکی است/ در شرایط فعلی چالش فقه، چالش فرهنگ فقه است+حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی استاد درس خارج فقه حوزه علمیه مشهد گفت: آنچه در بحران کُرونا بروز کرده است چالش مدیریتی و تدبیری است که در یک پاندمی ضعف مدیریتی در پزشکی و امور مساجد وجود دارد. باید پروتکل‌هائی برای باز بودن مساجد طراحی شود و این ربطی به فقه ندارد، اینها ضعف‌های تدبیر است که نیاز به توسعه آموزش‌های فردی است.  نشست تخصصی مجازی «کُرونا و زیست فقهی» با حضور حجت‌الاسلام  رضا اسلامی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، حجت‌الاسلام  مجتبی الهی خراسانی، استاد درس خارج فقه حوزه علمیه مشهد، حجت‌الاسلام مهدی ابراهیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و حجت‌الاسلام  مُصطفی دُرّی، مدرس سطع عالی حوزه علمیه قم به همت گروه فقه کاربردی پژوهشکده اسلام تمدنی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.....+حجت الاسلام رضا اسلامی : .... از عجایب روزگار است که برای نخستین مرتبه در تاریخ تشیع حرم امام رضا (ع) بسته شده است، مجوز این امر چیست؟ توجیه فقها چیست؟ حکم اولیه، ثانویه یا حکم حکومتی یا از باب تزاحم است؟ مردم درباره این موضوعات سئوال دارند. نقش نظام اسلامی، دولت دینی و حاکم شرع برای مقابله با بحران اجتماعی که بر اثر بیماری به وجود آمده است چیست؟....+1399 .

***هم‌اندیشی وجوه انجام مناسک حج در حالت اضطراری+در پی شیوع ویروس کرونا، به ‌منظور بررسی احتمالات مختلف در خصوص انجام مناسک حج در حالت اضطراری، نشستی با حضور نمایندگان دفاتر مراجع عظام تقلید و نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در قم برگزار شد.در این نشست که نمایندگانی از دفاتر آیات عظام جوادی‌آملی، حائری، حکیم، سبحانی، سیستانی، شبیری‌زنجانی، صافی‌گلپایگانی، مکارم‌شیرازی، نوری‌همدانی و وحید خراسانی حضور داشتند، درباره وجوه مختلف فقهی برای انجام مناسک حج تمتع در شرایط فعلی تبادل‌نظر شد.....+حجت‌الاسلام‌ سیّدعبدُالفَتاح نوّاب، سرپرست حجاج ایرانی.....+1399 .

***اگر حاکمیت از حجاب کوتاه بیاید، فردا باید زیر بار بی‌اخلاقی‌های بیشتری برود+حجت‌الاسلام محمدرضا زیبایی نژاد رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده گفت: اینکه حجاب نماد زن انقلابی است باعث می‌شود که هر کس انگیزه مقابله با انقلاب دارد، سراغ حجاب می‌رود و فردا اگر حاکمیت از بحث حجاب کوتاه آمد، به منزله شکست انقلاب قلمداد می‌شود و من این سخن را به رهبر معظم انقلاب(امام خامنه ای) عرض کردم. ایشان به بنده حاشیه زدند که گویا تصور کردید که ما حجاب را به امری نمادین تبدیل کردیم، در حالی که جریانات چپ، حجاب را به امری نمادین تبدیل کرده‌اند که شکست حجاب را به مثابه شکست انقلاب قلمداد کنند؛ من بعد از مطالعه درباره این موضوع به این نتیجه رسیدم که حق با رهبر معظّم انقلاب است....+حجت‌الاسلام  محمدرضا زیبایی نژاد در نشست «نقش کُنشگران فمینیسم بر وضعیت حجاب در ایران» که در مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار شد، با بیان اینکه نخستین چالش انقلاب اسلامی بعد از پیروزی، حجاب بود، عنوان کرد: امام خمینی (ره) در صبح ۱۵ اسفند در فیضیه این را یادآور شدند که زنان باید با حجاب اسلامی به محیط کار بروند......در ۱۷ اسفند تعدادی از دانشجویان علیه حجاب اجباری تحصن کردند و در روز بعد هم ادامه پیدا می‌کند که تعداد این افراد طبق گزارش‌ها قریب به ۸ هزار نفر بود....برخی از شخصیت‌ها مانند آیت‌الله طالقانی در ۱۹ اسفند‌ماه به فلسفه حجاب پرداخت و در نهایت بیان کرد که قرار نیست حجاب توسط حکومت اجباری شود، در روز بعد امام این بحث آیت‌الله طالقانی را تایید کردند، اما توجه‌ها را به فلسفه حجاب جلب کردند، اما اینگونه منعکس می‌شود که امام گفتند حجاب اجباری نیست !!.....+1399 .

***علم فقه برای اجرا وضع شده، نه پستوی خانه/ تمام ابواب حقوق در شریعت اسلامی مورد توجه قرار گرفته است/ اشکالات مُحسن کَدیور پشتوانه علمی ندارد+حجت‌الاسلام دکتر سید ابراهیم حسینی ضمن پاسخ به چالش‌های نسبت فقه و حقوق مطرح کرد: برخی به غلط می‌گویند «علم فقه همراه با علم اخلاق برای تنظیم عملی زندگی مومنانه پیش بینی شده است …». روشن است که در حکومت اسلامی قانون برای تنظیم روابط اجتماعی است، نه پستوی خانه و زندگی مومنانه. یعنی علاوه بر زیست مومنانه در بُعد فردی، جامعه باید اسلامی باشد و قوانین اسلام، برای جامعه سازی اسلامی شود. آیا کسی می‌تواند وجود قوانین اجتماعی را انکار کند؟ بنابراین زندگی مومنانه فقط در بُعد فردی منحصر نمی‌شود بلکه مهم‌تر از آن، بُعد اجتماعی است..... +1399 .

***رویکرد امام موسی صدر به خمس فقهی نیست/ خمس؛ گامی در جهت ارتقای اجتماعی+امام موسی صدر معتقد است که وقتی همه جامعه در خدمت انسان است، انسان نیز باید در خدمت جامعه باشد که این را با بحث ایمان تقویت می‌کند. در نتیجه باید حق جامعه با ادای خمس پرداخت شود. بنابراین پرداخت خمس وظیفه‌ای است که برای ارتقای اجتماعی باید آن را مورد توجه قرار دهیم.  پانزدهمین جلسه تفسیر قرآن امام موسی صدر با ارائه شریف لک‌زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، شب ‌گذشته، ۲۰ اردیبهشت‌ماه، به صورت مجازی برگزار شد و یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه بررسی نگاه تفسیری امام موسی درباره مسئله خمس و نقش آن در ایجاد اعتدال در جامعه بود که در ادامه متن آن را می‌خوانید؛ ....  امام موسی صدر امام بحث فقهی نمی‌کند و این نیز قابل توجه است که تقریباً هیچ بحث فقهی ندارد. فقط در حد کلی اشاره می‌کند و همان نگاه اجتماعی را پیش می‌گیرد. ایشان به آیه ۴۱ سوره انفال اشاره می‌کنند که می‌فرماید «وَاعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُمْ مِنْ شَیْءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَى عَبْدِنَا یَوْمَ الْفُرْقَانِ یَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ». آیه در مورد غنیمت‌هایی است که در بدر نصیب مسلمانان شده است. خمس بر دو چیز تعلق می‌گیرد؛ یکی بر سودی که نصیب انسان می‌شود و بهره‌ای که از فعالیت اقتصادی نصیبش می‌شود و یکی هم غنیمتی که در جنگی کسب می‌شود....... +1399 .

***ساختارشناسی شرکت‌های سهامی از منظر فقه+حجت‌الاسلام  حمید درایتی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه مشهد ...+1399 .

***اندر باب ولایت، عقلانیت و کُرونا/+حاشیه ای بر فرمایشات مقام معظّم رهبری (امام خامنه ای ) در خطاب به ستاد ملّی کُرونا +..... علی محمدی+1399 .

***فراخوان مقاله فصلنامه کتاب نقد «آینده‌نگاری تمدنی جهان پَساکُرُونا»..+دکتر حسین رمضانی رییس مرکز مطالعات پیشرفت و تمدن وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی...... +1399 .

***پیش نیازهای موضوع شناسی احکام/ بهنام طالبی طادی+1399 .

***گزارشی از مواجهه مراجع تقلید، حوزه‌های علمیه و روحانیت با مسأله کُرونا+1399 .

***ظرفیت‌های فقه موجود در زمینه «نظریه حقوق عمومی اسلامی»+به همّت مرکز پژوهشی مبنا، اولین نشست تخصصی نظریه دولت اسلامی برگزار شد. در این جلسه که با ارائه نظریه، توسط حجّت الاسلام دکتر محمدجواد اَرَسطا، دانشیار گروه حقوق دانشگاه تهران و استاد درس خارج حوزه علمیه قم صورت گرفت، سایر اساتید حاضر در جلسه به نقد مَباحِث مطرح شده و ارائه نظرهای خود پرداختند.  در ابتدای این نشست دکتر محمد تقی دشتی مدیر مرکز پژوهشی مبنا، به ضرورت نظریه پردازی در زمینه دولت از دیدگاه اسلام پرداخت و بیان داشت: نظریه دولت، امری است که بر خلاف غرب هنوز در بین اندیشمندان مسلمان به طور جامع و همه جانبه به آن پرداخته نشده است. هر چند در گذشته زحماتی در این زمینه انجام شده ولی ناتمام رها شده است؛ لذا تشکیل سلسله نشست‌های نظریه دولت که همواره جزء دغدغه‌های مرکز پژوهشی مبنا بوده است در سال جاری با حضور اساتید محترم حوزه حقوق عمومی در اسلام برگزار‌ می‌گردد و نهایتا در سال آینده به یاری خداوند همایش ملی یا بین المللی نظریه دولت در اسلام برگزار خواهد شد. در ادامه، حجت‌الاسلام  دکتر محمد جواد ارسطا به بررسی ظرفیت‌های فقه موجود در زمینه «نظریه حقوق عمومی اسلامی» پرداخت و سخنان خود را در این جلسه به بیان مقدمه تحلیلی این نظریه اختصاص داد که مشتمل بر دو بخش نکات مقدماتی و استخراج ظرفیت‌های فقه موجود است.وی در بخش نخست به بیان پاسخگو بودن اسلام به نیازهای فردی و اجتماعی، ظرفیت‌های فقه موجود برای پاسخگویی به مباحث حقوق عمومی و همچنین مبانی اکتشاف و توسعه پاسخگو بودن اسلام در زمینه حقوق عمومی پرداخت..... («امور حِسبِیَّه» به عنوان اولین ظرفیت....) .......  باید به این امر توجه کرد که بر خلاف تصور رایج، حکم حکومتی، همانگونه که برخی از فقهای معاصر به آن اشاره کرده‌اند، مختص به موارد ضرورت نیست و شامل هر گونه تصمیمی است که برای تدبیر امور جامعه صورت‌ می‌پذیرد. در ادبیات فقهی ما نیز به همین دلیل از آن به با تعابیری مانند احکام تدبیری، احکام تنفیذی و اجرایی و احکام نظامیه یاد شده است.......+1399 .

***نقدی بر «تعیین وقت نماز صبح» از سوی مُؤسسه موضوع شناسی احکام که توسط حجت الاسلام محمد حسین فلاح زاده اداره می شود .../ محمد ذکاوت صفت+1399 .

***پیام آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی تبریزی به مناسبت لَیالی قَدر+آیت‌الله سبحانی ضمن بیان فضیلت و اعمال شب‌های قدر به مساله کُرُوناویروس (covid19) اشاره کرده و بیان می‌کند: هرچند بشر به وسیله گناهانی که کرده و خون‌هایی که می‌ریزد، تا حدّی مستحق چنین مؤاخذه است اما دعا کنیم خداوند مَنّان از گناهان بشر بگذرد و رحمت خود را بر همه بفرستد. ....+1399 .

***فقه کارآمد، باید برای حیات دنیوی هم برنامه داشته باشد....+گفتگو با حجت‌الاسلام دکتر محمود قیوم‌زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ساوه و مدرس حوزه ....+1399 .

***در آستان شبهای قدر+قدر به چه معنا است؟ .... «قدر» در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است و «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین‌‌ می‌باشد.(۱) معنای لغوی تقدیر در سخنی از امام رضا(علیه السلام) نیز به کار رفته و بدان اینگونه اشاره شده است: «تَقْدِیرُ الشَّی‏ءِ مِنْ طُولِهِ وَ عَرْضِه»(۲)؛ (اندازه گیری هر چیز اعم است از طول و عرض آن)......+تهیه و تحقیق: پایگاه اینترنتی آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی+1399 .

***موارد جنایت عمد، شبه عمد و خطای محض در انتقال کُرونا+حجت‌الاسلام علی محمدی جورکویه، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی  به بررسی حقوقی انتقال ویروس‌های واگیر مانند کرونا پرداخت و گفت: در برخی موارد، این انتقال، جنایت عمدی، در برخی موارد شبه عمد و در برخی موارد خطای محض است.....+1399 .

***معتبرترین اعلامیّه حقوق بشر+یکی از اسناد مهمّ افتخار جامعه‌ اسلام مخصوصاً تشیع، عهدنامه امیرمؤمنان علیه‌السّلام به مالک اشتر علیه الرحمه است که پس از قریب به هزار و چهارصد سال، همچنان معتبرترین اعلامیه حقوق بشر است...... +نوشتاری از آیت الله شیخ لطف الله صافی گلپایگانی+1399 .

***دِراساتُُ فِی فِقـهِ الرِّبـا+کتاب «دِراساتُُ فِی فِقهِ الرِّبا فِی عَشَرَةِ فُصُولِِ مِن اَحکامِ المُعامَلاتِ وَ البُنُوکِ» اثر استاد سید اصغرناظم‌زاده قمی به همت بوستان کتاب چاپ و روانه بازار نشر شد.

«دِراساتُُ فِی فِقهِ الرِّبا فِی عَشَرَةِ فُصُولِِ مِن اَحکامِ المُعامَلاتِ وَ البُنُوکِ»به قلم حجت‌الاسلام  سید اصغر ناظم‌زاده قمی استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم به‌تازگی از سوی مُؤسسه بوستان کتاب کتاب منتشر شد.  استاد ناظم‌زاده قمی در این اثر «معنای ربا در لغت و قرآن و ادیان گذشته»، «چگونگی تشریح ربا در اسلام»، «ادلّه حرمت ربا در قرآن»، «سنت و اجماع»، «شبهات وارده در شدت عقوبت ربا و جواب آنها»، «اقسام ربا»، «مُستَثنَیات ربا»، «قرض لا ربوی»، «احکام بانک‌ها و معاملات متداول در آن» و… را تبیین و بررسی کرده است.....+1399 .

***فقاهت علوی زمینه‌ساز عقلانیت امّت اسلامی ...../ حجت الاسلام محمدحسین مختاری+1399 .

***جاریِ شب قدر +شب‌‌‌ها و روزها ـ به لحاظ حقیقت ذات ـ یکسانند و به لحاظ تعلّق به خالق، در فضیلت، برابر. اما گاهی به لحاظ متعلّقی شریف، شبی، قدرِ کلان می‌بیند و بر صدرِ زمان می‌نشیند. از آن پس، رنگ تیره‌‌ی شب، که تمثال سیاهی و تباهی بوده، از رنگ سپیده‌‌ی صبح، برتر می‌شود و سَلَامٌ هِی حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ. یکی از مهمترین، بلکه مهمترین شب سال، «شب قدر» است. اهمیت این شب به حدی است که در لسان خالق، از هزار ماه برتر دانسته شده (خَیرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ) .....+محمد بَنَکی+1399 .

***دانلود کتاب «هادی نامه»؛ ارج‌نامه استاد خسروشاهی+این ارج‌نامه به کوشش حجت‌الاسلام  رسول جعفریان (استاد تاریخ و رئیس کتابخانه دانشگاه تهران) به زیور طبع آراسته شده است ...+1399 .

***بنام عقل ، به کام اخباری گری+انقلاب معرفتی وحید بهبهانی ، به رغم آن که در ظاهر، در نقد یک جریان قدیمی با عنوان اخباری گری بود، و اما فی الواقع، تلاشی برای باز کردن مسیر برای سازگاری بیش از پیش دین با امر دنیا و عرف بود. دقیقا همین نکته بود که بسیاری از اخباری‌ها را نگران می‌کرد، نگران این که علم اصول، در حال از بین بردن اصل شریعت است. در اینجا ، مروری بر رساله «آدابُ المُتَعلِّمین» یا حُجَّت بالغه شورش بر ضدِّ انقلاب معرفتی وحید بهبهانی ازمحمد ابراهیم بن محمد خلیل استرآبادی از علمای دوره ناصری (رساله‌ای از دوره ناصری) داریم که هرچند اساس آن در دفاع از عقل است، اما در باطن، در جهت کاستن مقام عقل، در حد یک خدمتگزار ساده برای شرع قابل فهم برای اخباری ها است ، عقلی که از نگاه اخباری ها محترم است اما هیچ استقلالی از خود ندارد…/ حجت الاسلام رسول جعفریان+1399 .

***آیا سود پرداختی به سهام داران بورس، حلال است؟+حجت الاسلام دکتر سید عبّاس موسویان عَجَب شیری آذربایجانی عضو شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره مسائل شرعی سود سرمایه گذاری در صندوق‌های (ETF) توضیحاتی را ارائه کرد. دکتر سید عباس موسویان عضو شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، درباره مسائل فقهی سود حاصل از خرید و فروش سهام صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) اظهار کرد: از نظر مراجع تقلید خرید و فروش سهام دو شرط دارد. شرط نخست این است که کالاهای تولیدی در آن شرکت از مسیر حرام تولید نشده باشد و شرط بعدی اینکه شرکت سهامی،  دارای سود رَبَوِی نباشد. وی ادامه داد: سرمایه گذاری در بورس دو روش است. در نوع اول آن افراد سرمایه گذار تنها به دنبال نگهداری و سودآوری سهام خود هستند ولی در نوع دوم افراد سهام را خرید و فروش می‌کنند و به دنبال کسب سود کوتاه مدت هستند که این مسئله احکام و ضوابطی دارد که سرمایه گذاران باید آن را رعایت کنند. وی معتقد است که سرمایه گذاری در بورس، به شرطی که ضوابط شرعی آن رعایت شود بهترین نوع سرمایه گذاری در کشور است و از نظر او در شرکت‌های بورسی کشور ما دو شرط ذکر شده ( مسائل شرعی) در معاملات رعایت می‌شود. این مقام مسئول در پایان در خصوص سود معاملات صندوق‌های ETF گفت: سود معاملات صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در بورس حرام نیست. سرمایه گذاری و سودگیری از بازار سرمایه در صورتی که خلاف قانون نباشد، به خودی خود اشکال ندارد و بدون شک مسئولان بورس با موازین شرعی به پرداخت سود مشغول اند. گفتنی است؛ چندی پیش برخی از مراجع تقلید از ابهام سود پرداختی توسط بورس به سهام شرکت‌های حاضر در صندوق ETF سخن گفته بودند. لازم به ذکر است که یکی از شواهد شرعی بودن معاملات و پرداخت سود در بورس، شراکت سهام دار در سود و زیان معاملات است...+1399 .

***سنت‌های تاریخی در قرآن کریم+محور اصلی در این گفتارهای تفسیری سنت‌های تاریخی در قرآن کریم است که شهید صدر به‌ژرفا و فراگیری شگفتی به آن می‌پردازد، اما این کتاب بیش از آنکه کتابی درباره سنت‌های تاریخی باشد، درواقع بیانگر روشی نو و بی‌سابقه برای تفسیرِ موضوعی است که شهید صدر خود آن را روش استنطاق نامیده است؛ روشی که او با پی‌ریزی آن سطح پژوهش‌های علمی در این عرصه را به مرحله‌ای جدید وارد می‌کند. کتاب «سنت‌های تاریخی در قرآن کریم» گفتارهایی تفسیری از استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر است. وی این درس‌ها را پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بنا بر ضرورت‌های پیش‌آمده در عرصه سیاسی‌اجتماعی عراق و جهان اسلام ارائه کرد. شهید صدر دو روز در هفته (سه‌شنبه و چهارشنبه) درس خارج فقه خود را تعطیل کرد و به‌جای آن به موضوع تفسیر قرآن کریم پرداخت. هدف از این سخنرانی‌های عمومی تقویت ارتباط رهبری دینی و مردم و ایجاد زمینه آگاهی‌بخشی و روشنگری از سوی مرجعیت بود. اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه و همچنین عموم مردم از این سخنرانی‌ها استقبال کردند و نوارهای آن به‌شکلی بی‌سابقه تکثیر و در میان مردم منتشر شد.....+1399 .

***گام دوم و نسل جوان در ششمین شماره فصلنامه حوزه+ششمین شماره فصلنامه تحلیلی ـ انتقادی حوزه با صاحب امتیازی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، و مدیرمسئولی دکتر سید عباس صالحی و سردبیری حجت‌الاسلام عبدالرضا ایزدپناه به‌تازگی منتشر شد. فصلنامه تحلیلی‌ـ ‌انتقادی حوزه «مجله حوزه»، (دوره شماره ۶ و از پیاپی۱۸۱) ویژه حوزه‌های دینی، با عنوان «نماد روشن‌فکری حوزوی» با صاحب امتیازی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با محتوای مقالات، گفت‌وگو و پرونده ویژه «گام دوم و نسل جوان» چاپ و منتشر شد. مقالات: این شماره با سخن مُدیرمسئول، سید عبّاس صالحی با عنوان «گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» آغاز و مقالاتی با عناوین «الگوی گذار عصر غیبت در بیانیه گام دوم، به قلم عبدالوهّاب فراتی»، «حوزه در تراز انقلاب، اثر سیدسجّاد ایزدهی»، «توازن «حوزه‌های علمیه» با تمدن نوین اسلامی / نیم نگاهی به بیانیه گام دوم انقلاب، نگاشته محمدجواد مصطفوی» و چالش‌های «مرجعیت روحانیت در گام دوم، به قلم فاضل حسامی» منعکس شده است.همچنین در پرونده «گام دوم و نسل جوان حوزه»، مقاله «بیانیه گام دوم؛ نظریه دولت و روحانیت؛ طلاب جوان و طرحی برای فردا» از سوی محسن جبارنژاد به نگارش درآمده است. «نسبت سنجی بیانیه گام دوم و طلاب جوان در گفتگو با رضا عیسی‌نیا و «میزگرد: بیانیه گام دوم و طلاب جوان» از دیگر مطالب این پرونده می‌باشد«کنش‌گری روحانیت در انتخابات و تکثر نقش آن‌ها، در گفتگو با رضا اسلامی» .....+1399 .

***برگزاری دروس فقه پزشکی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)+سلسله دروس فقه پزشکی با تدریس حجت الاسلام استاد  محمد قائینی هر روز از ساعت ۱۴ الی ۱۵ به صورت آنلاین برگزار می‌شود. حجت‌الاسلام سید جواد حسینی خواه، معاون پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، با اعلام این خبر گفت: بحث فقه پزشکی به همت و تلاش گروه پژوهشی فقه پزشکی و گروه آموزشی تخصصی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار خواهد شد. وی گفت: حجت‌الاسلام  محمد قائینی به عنوان یکی از اساتید مُتخصص در بحث فقه پزشکی برای تدریس این عنوان درسی انتخاب شدند...+1399 .

***برگزاری آنلاین کنگره بین‌المللی قُدس شریف با حضور میهمانانی از ۱۸ کشور جهان+رئیس کنگره بین‌المللی قُدس شریف با بیان اینکه این کنگره با حضور سخنرانانی از ۱۸ کشور به صورت مجازی و با پیام آیت‌الله العُظمی حسین نوری همدانی در بستر اینترنت و به صورت مجازی برگزار می‏‎شود، اظهار کرد: قدس و مسجدالاقصی نماد اسلام و تمدن اسلامی محسوب می‌شود. لذا دفاع از قدس به همه امت اسلامی مربوط است و البته با منافع ملی همه کشورهای اسلامی گره خورده است.  آیت‌الله علیرضا اعرافی، در نشست خبری کنگره بین المللی قدس شریف که در ساختمان معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری (امام خامنه ای) برگزار شد، گفت: کنگره بین المللی قدس شریف روزهای ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه امسال از ساعت ۱۸ تا ۲۰ به وقت ایران و ۱۶.۳۰ تا ۱۸.۳۰ به وقت مکه، به مدت ۲ روز و به صورت مجازی و با نرم افزار adobe connect و پخش زنده از طریق آدرس اینترنت live.alabaster.ir اِینستاگرام، فَیس‌بُوک و یُوتُیُوب است. ....وی با بیان این که شرکت‌کنندگان در این کنگره بین‌المللی، شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی از کشورهای مختلف جهان هستند، ادامه داد: سخنرانانی از کشورهای ایران، پاکستان، عراق، فلسطین، بنگلادش، کانادا، تایلند، سیرالئون، بحرین، اندونزی، سوریه، آمریکا، انگلستان، تالیند، لبنان، آفریقای جنوبی، نیجریه و ماداگاسکار در کنگره سخنرانی خواهند کرد.....+1399 .

***شاخصه‌های منظومه فقهی نظام خانواده+نشست «تدوین فقه نظام اجتماعی مشخصه‌های منظومه فقهی نظام خانواده اسلام با محوریت خانواده»+ در ادامه سلسله نشست‌های گفتمان علمی – مَجازی ماه مبارک رمضان مرکز تحقیقات اسلامی مشهد (وابسته به دفتر آیت‌الله شیخ مصطفی اشرفی شاهرودی)، با سخنرانی حجت‌الاسلام  سید مُنذِر حکیم، رئیس پژوهشکده اَلذُّرِّیَّةُ النَّبَوِیَّة و مدیر گروه فقه خانواده «جامِعَةُ المُصطَفَی العالَمِیَّةِ» به صورت مجازی برگزار شد....+1399 .

***دفتر علامه فضل‌الله: یکشنبه آینده در لبنان عید فطر است+1399 .

***عرضه سهام در قالب ETF مشکل شرعی ندارد/ توصیه به تازه‌واردها به بورس+حجت‌الاسلام حسن نظری درباره عرضه سهام دولتی در بورس در قالب ETF اظهار کرد: این موضوع و به ویژه بلوکه شدن پول مردم به مدت دو ماه از منظر شرعی مشکلی ندارد، بلکه برای ساماندهی شرکت‌های مشمول این صندوق‌هاست. لذا تا زمانی‌که امکان و خرید و فروش آن‌ها فراهم شود، باید این پول‌ها بلوکه باشد. حجت‌الاسلام حسن نظری، عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای فقهی بانک مرکزی، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره مسائل شرعی مرتبط با عرضه اموال دولتی در بورس و همچنین صندوق‌های ETF پرداخت.....+1399 .

***چالش‌های جدید حقوق فرزند پذیری+کتاب «چالش‌های جدید حقوق فرزند پذیری» در سه بخش به قلم مریم صیّادی (مُدرِّس دانشگاه) به‌تازگی از سوی نشر «پرپروک» خمین به چاپ رسیده است...+1399 .

***پاسخ استاد شیخ محمد جواد فاضل لنکرانی به نسبت‌های ناروا به فقه امروز+چطور ما می‌توانیم بگوئیم فقه مُرده؟ مگر مرگ فقاهت امکان دارد؟ مرگ فقه مساوی با مرگ دین است.......+1399 .

***اعلام میزان و مبلغ زکات فطره سال ۹۹ از سوی مراجع تقلید 1399 .

***آیا تحولات اخیر بازار بورس با موازین فقهی انطباق دارد؟+ حجت‌الاسلام غلامعلی معصومی‌نیا عضو شورای فقهی بورس و استاد حوزه و دانشگاه گفت : نمی‌خواهیم بگوییم بورس قمار است، اما حاکمیت فضای موجود در بورس شباهت زیادی به این پدیده دارد. قمارباز با پذیرش ریسک بالا با سودای درآمد بادآورده اقدام می‌کند و این روحیه در فضاهای هیجانی نیز نمود پیدا می‌کند. آیا این وضعیت مطلوب اسلام است؟ آیا این عاقلانه است؟ مقصر اصلی این جریان مردم نیستند بلکه کسانی هستند که مُروِّج این مسایل هستند. ..…+1399 .

***معرفی نرم‌افزار مجموعه آثار شیخ صدوق و شیخ کلینی+1399 .

***چرا این همه به «فقه» حمله می‌شود؟/‌ حجت الاسلام هادی سروش+بی‌مهری‌ها به فقه محدود به این روزها نیست؛ هزار سال پیش غزالی گفت: فقه از علوم معنوی و اُخروی نیست و یک دانش دنیوی است. و امروز آمده‌اند و می‌گویند؛ «فقه نه تنها از علوم اخروی نیست بلکه از علوم دنیوی هم نیست چون اساسا بی‌فائده است»! و گفتند؛ «فقه با تکنولوژی و ساختار زندگی فردی و اجتماعی سازگار نیست و برخی احکامش دارای قبح اجتماعی است و امروز مردم را به بی‌دینی فقهی کشانده»! و سخنانی از این دست که همواره می‌خوانیم و می‌شنویم. ...…+1399 .

***فقهِ بدون اخلاق، اصلاح‌گر جامعه نیست+حجت‌الاسلام  محمدصادق کاملان عضو هیئت علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر با بیان اینکه جامعه امروز ما با وجود افزایش مناسک دینی به شدت دچار بی‌اخلاقی است، گفت: باید برگردیم و مردم را به اخلاق و صفای باطن به جای کمیّت‌گرایی در مناسک دعوت کنیم.....+1399 .

***تعلیقه‌ای بر یادداشت اخیر استاد رسول جعفریان/ سید محمد حسینی+یادداشتی با عنوان «به نام عقل به کام اخباری گری» از جناب آقای دکتر رسول جعفریان در سایت شبکه اجتهاد منتشر شد که به معرفی رساله‌ای با نام (آدابُ المُتعَلِّمین یا «حُجّت بالغه» از محمد ابراهیم بن محمد خلیل استرآبادی) می‌پرداخت. نویسنده محترم در مقدمه‌ای به نسبت طولانی مُتعرِّض تاریخچه‌ی نزاع اصولی اخباری و زمینه‌های فکری و معرفتی آن شده است که خالی از لغزش‌هایی نیست . از همین رو کوتاه نکاتی چند را متذکر می‌گردم: ۱. نزاع اخباری و اصولی را در قالب چالش‌های عصر حاضر تعریف و تبیین نمودن ناشی از یک پیش‌داوری است....+1399 .

***خانواده و اخلاق جنسی؛ آخرین اثر منتشر شده استاد شهید مرتضی مطهری+1399 .

***عرضه رایگان نرم افزار جامع الاحادیثِ همراه+1399 .

***ساختارهای ماهُوِی فقه اخلاق حکومتی+روش فقه اخلاق باید تثلیثی باشد یعنی یا انجام می‌دهیم یا ترکش می‌کنیم و یا مشکوک است که مجرای احتیاط است. منبع نیز همان گستره حُجَج الهیه است که از پیامبر (ص) شروع می‌گردد و تا فرد عاقل ادامه می‌یابد.  در ادامه سلسله جلسات فقه گروه فقه اخلاق حکومتی مُؤسسه فُتوح اندیشه؛ نشست علمی و آنلاین «ساختارهای ماهُوِی فقه اخلاق حکومتی» با ارائه حجت‌الاسلام  مجتبی صانعی کرمانی، استاد سطح عالی حوزه قم برگزار شد.  مجتبی صانعی کرمانی با اشاره به فلسفه وجودی فقه اخلاق، بیان کرد: خاستگاه فقه اخلاق، فقه ربوبی است ...+1399 .

***آینده‌پژوهی فقهی ضرورتی انکارناپذیر است/ عدم توجه به موضوع آینده‌پژوهی، مُنجرّ به فاصله گرفتن مردم از متن دین می‌شود....+حجت الاسلام احمد مُبلِّغی+1399 .

***آیت‎‌الله خامنه‌ای آزادی فلسطین را واجب دینی و شرعی می‌دانند+آیت الله علیرضا اعرافی مُدیر حوزه‌های علمیه و رئیس کنگره بین المللی قُدس شریف در افتتاحیه نشست کنگره بین المللی قُدس شریف که به صورت زنده از فضای مَجازی پخش شد، گفت : از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس جمهوری اسلامی در ایران در سطح رهبری و دولت و ملت، مُنادی دفاع از حقوق ملت فلسطین هستیم و این خواسته ما برخاسته از مبانی و اعتقادات و فقه اسلامی است که بر لزوم یاری مظلوم و ایستادگی در برابر ظالم تصریح دارد و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز بر آن تاکید کرده و ما نیز تاکید می کنیم که مسئله فلسطین دو راه حل بیشتر ندارد که هر دو مبتنی بر واقعیت و منبطق بر تعالیم دین و مبانی بین الملل و کرامت ملت‌های آزاده است.... از لحاظ علمی نیز تا کنون بیش از ۲۰۰۰ رساله دانشگاهی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا و صدها کتاب و مقاله در زمینه‌های مختلف دینی و سیاسی و فرهنگی و بین المللی در زمینه دفاع از حقوق ملت فلسطین نوشته شده است......+1399 .

***تاکید فقه بر ضرورت پیگیری پرونده رُبودن امام موسی صدر در دستگاه دیپلماسی/حجت الاسلام  احمد مُبلِّغی خُرَّم آبادی لُرَستانی+ موضوع امام موسی ‌صدر موضوعی زنده و فعال است و جامعه، دولت و نظام، مسلمانان و به‌خصوص شیعیان از جوانب مختلفی به آن چشم دارند و بسیار حائز اهمیت است .....+1399 .

***نگرانی و دغدغه‌های امام خمینی(ره) نسبت به سرنوشت امام موسی صدر+ امام خمینی : ....  راجع به آقای صدر ما از آن وقت که نجف بودیم و این قضیه واقع شد تا وقتی که پاریس رفتیم و بعد هم به ایران آمدیم، دنبال این قضیه بودیم. آقای صدر در ایران متولد شده است و ایرانی است، با من سوابق زیاد دارد....(صحیفه امام، ج‏۷، ص: ۱۹۹) .... + (سید موسی صدر«امام موسی صدر» در سال ۱۳۴۷ ق (۱۳۰۹ ش) در عصر حکومت رضاخان در قم به دنیا آمد. پدر وی آیت‌الله سیدصدرالدین صدر عالِمی نامدار و از از مَراجِع ثَلاث پس از آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود) .... +1399 .

***حقیقت مُستحبات؛ تَسامُح در اَدِلَّه سُنَن با رویکردی بر نظر امام خمینی «ره» رساله دکتری سرکار خانم زُهرَه خانی+کتاب حاضر در سه بخش فراهم شده است. بخش اول: کلیات؛ در این بخش مفهوم تسامح و قاعده تسامح تبیین می‌شود. بخش دوم: نقد و بررسی ادله قاعده؛ در این بخش به ادله موافقان و مخالفان این قاعده پرداخته شده است. بخش سوم: پیامدها و آثار قاعده؛ در این بخش آثار سوئی که در نگاه جزئی به نابسامانی استنباط در تعیین حد و مرز این قاعده می‌انجامد و در نگاه کلی به آسیب‌هایی که در حوزه اجتهاد و اجتماع به وجود می‌آید تبیین می‌شود ....در بررسی دلالت اَخبار مَن بَلَغَ، احتمالاتی که در تفسیر این روایات وجود دارد، برشمرده می‌شود. سپس، در مقام اثبات، آرای علمای اصول در سه مرحله تبیین نظر، استدلال صاحب نظر و نقد دیدگاه ، تدوین می‌گردد. در این میان، نظر مشهور که همان مفاد قاعده تسامح است، به چالش کشیده می‌شود. نظر «امام خمینی» مبنی بر تشابه مُفاد اَخبار مَن بَلَغ با جُعالَه مورد بحث قرار می‌گیرد. در این بخش به موازات روایات شیعه، اَخبار اهل تسنن: حدیث جابر ابن عبدالله انصاری، احادیث اَنَس‌بن مالِک، حدیث اِبن عُمَر مورد نقد سَنَدی و دلالی قرار می‌گیرد....+1399 .

***میزان فطریه و کفاره سال ۹۹ از سوی رهبر مُعظَّم انقلاب(امام خامنه ای) اعلام شد+مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۹ شمسی مطابق سال ۱۴۴۱ قمری، بر مبنای قیمت گندم، مبلغ ۱۰ هزار تومان است و  همچنین، مبلغ کَفّاره یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۳ هزار تومان و کَفّاره یک روز قضای روزه عمدی، مبلغ ۱۸۰ هزار تومان است...+1399 .

***واکاوی فقهی حج در شرایط خطر و بیماری‌های مُسری+حجت‌الاسلام  محمد قائنی استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم ضمن بیان پیش‌فرض‌هایی از انجام یا عدم انجام مناسک حج تمتّع در شرایط شیوع بیماری به بررسی استطاعت و تمکّن مکلّفان در هریک از موارد پرداخت.  حجت‌الاسلام  محمد قائنی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و نویسنده کتاب «اَلمَبسُوطُ فِی فِقهِ المَسائِلِ المُعاصَرَةِ : اَلمَسائِلِ الطِّبِّیَّةِ»  ۲۹ اردیبهشت‌ماه در نشست علمی مرکز تحقیقات اسلامی مشهد که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به پیش‌فرض‌های موجود در رابطه با استطاعت و یا عدم استطاعت مکلّفان برای انجام مناسک حج در شرایط شیوع بیماری کُرُونا و مسئله ابتلای عده‌ کثیری از مکلفان گفته  است که این سؤال مطرح است که با فرض احتمال ابتلا به این بیماری، وظیفه مُستطیعان در رابطه با حج چه خواهد بود؟ وی ادامه داد: مسائل مختلفی وجود دارد، اولاً باید بدانیم در این شرایط حج بر مکلف واجب است یا خیر و آیا در این شرایط انجام حج مُجزی است و یا اینکه کیفیت ادای مناسک چگونه خواهد بود و بحث وظایف مکلف از مسائل مهم امروز است.…اگر حکومت سعودی مانع برگزاری حج شود، یکی از شروط استطاعت افراد برای حج منتفی می‌شود، اما اگر حکومت سعودی مانع نشود مسائل دیگری مطرح می‌شود، با فرض ابتلاء به بیماری با احتمال صحیح، تکلیف حج از فرد ساقط می‌شود، عدم بیماری مانع از فعل و سلامت فرد از شرط لازم برای استطاعت است و بدون آن تکلیفی نیست.....+1399 .

***هنر در قلمرو موضوعات فقهی/ کم‌توجهی به موضوع‌شناسی فقهی هنر و هنرها+ اولین نشست از سلسله نشست‌های فقه تخصصی با موضوع «نقد روش موضوع ‌شناسی سنتی تَعیُّنات هنری» با ارائه حجت‌الاسلام‌  مهدی داودآبادی و نقد و داوری حجت‌الاسلام  محمد عشایری‌ مُنفرد در قالب «وبینار» در روزهای پایانی اردیبهشت 99 از سوی مُؤسسه فُتوح اندیشه برگزار شد...+1399 .

***مُوسایی در صدر جامعه و مردم/‌ هادی انصاری+ امام موسی صدر در ۲۵ رمضان ۱۳۹۸هجری قمری برابر با ۱۳۵۷ هجری شمسی در لیبی ربوده شد؛ در حقیقت می‌‌توانم بگویم ربودن او توسط قذافی دست نشانده و خون‌خوار استعمار زدگان عرب و دست‌نشاندگان منطقه‌‌ای صهیونیست‌ها صورت پذیرفت، داغی بر دل شیعیان و نه بلکه تمامی مسلمانان و مسیحیان آزاده لبنان و نه‌تنها لبنان، بلکه خاورمیانه و تمام آزاداندیشان و بلند پروازان فکری و اندیشه‌‌ای جهان گذارد. امام موسی صدر وابسته به گروهی خاص همچون حوزه و شیعه و مسلمان نبود. اندیشه‌ها و دیدگاه‌های اسلامی و انسانی او که برگرفته از اندیشه‌های اسلام حقیقی، اسلامی که پیامبر راستین اسلام (ص) و خاندان برحقش، یعنی امامان معصوم (علیهم‌السلام)، ندای آن را سر داده و از بیاناتشان تاکنون، رهروان حقیقی آن بزرگان بهره برده و می‌برند، بود. امام موسی صدر حرکت خود و اندیشه فراگروهی و مذهبی و دینی خود را، از لبنان آزاداندیش و در میان طوایف مختلف مذهبی و دینی، که از ادیان مختلف تشکیل گردیده بود، آغاز نمود....+1399 .

***تاریخ عید فطر در مصر اعلام شد/ دعوت عربستان از شهروندان برای استهلال ماه شوال+1399 .

***خانواده از دو جنس تشکیل می‌شود نه یک جنس!/حجت الاسلام  ابوالقاسم علیدوست اَبَرکوهی یزدی+.....مطابق اصل دهم از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: حاکمیت موظف است همه قوانین و برنامه ریزی‌های خود را در جهت آسان کردن تشکل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی سوق دهد‌...در برخی خبرها آمده بود: ۱۵ می‌‌روز جهانی خانواده است و سازمان ملل همچنان خانواده را واحد اصلی جامعه میداند. خبر خوبی است لکن جناب سازمان ملل و دیگران باید بدانند که خانواده از دو جنس تشکیل میشود نه یک جنس!!.....+1399 .

***نواندیشی دینی، اخلاق و فقه: نقدی بر یک پروژه فکری+نواندیشی دینی گفتمانی است که با رویکردی غیرسکولار، به اعتبار فقه سیاسی و اجتماعی قائل است؛ و سعی می‌‌کند قرائتی عقل محور، مردم سالار (دموکراتیک) و حقوق بشری از دین به دست دهد. طبق این تعریف، مرزبندی این گفتمان با گفتمان‌های دیگر- همانند گفتمان سنتی، سنت گرایی، بنیادگرایی، اسلام سیاسی، و بالاخص گفتمان روشنفکری دینی- مشخص می‌‌شود. گفتمان نواندیشی دینی در ایران با متفکرانی همچون حجت‌الاسلام‌  دکتر داود فیرحی شناخته می‌‌شود، اندیشمند و نویسنده پرکاری که آثار زیادی را به رشته تحریر درآورده است. هدف این نوشتار رویکردی انتقادی به گفتگوی مجازی ایشان (با انجمن اندیشه و قلم) است: انتقاد یک نواندیش دینی به نواندیش دینی دیگر!..... +(دکتر سید صادق حقیقت).....+1399 .

***نقد فقهی و حقوقی لایحه منع خشونت علیه زنان+در ششمین نشست هم‌اندیشی معاونت امور زنان با دانشگاه مُفید، خشونت علیه زنان از منظر فقهی و حقوقی مورد بررسی قرار گرفت و یکی از ایرادات وارده به لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت، مُجازات محور بودن آن بیان شد. جلسه هم‌اندیشی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، ، با موضوع بررسی فقهی و حقوقی خشونت علیه زنان با همکاری مرکز مطالعات حقوق تطبیقی دانشگاه مُفید به صورت مَجازی برگزار شد. در این جلسه که ششمین نشست از نشست‌های هم اندیشی است، ابتدا سرکار خانم معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، اظهارامیدواری کرد این نشست‌ها تداوم داشته باشد و گفت: آماده حمایت از استمرار این نشست‌ها و موضوعات مرتبط تخصصی با این نشست‌ها هستیم و شورای فقهی و حقوقی معاونت آمادگی دارد از محتوای این نشست‌ها به عنوان سند پشتیبان برای لوایح و مَباحِث حقوقی زنان و کودکان استفاده کند....+حجت‌الاسلام حسین جعفری، استادیار دِپارتَمان حقوق دانشگاه مُفید...+حجت‌الاسلام حسین بُستان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عنوان سخنران اصلی نشست به نقد لایحه منع خشونت علیه زنان پرداخت ....+حجت‌الاسلام مهدی مهریزی....+محمدمهدی مِقدادی، عضو شورای علمی مرکز مطالعات حقوق تطبیقی دانشگاه مفید...+حجت‌الاسلام سید محمد علی  ایازی....+1399 .

***به احتمال قوی «یکشنبه» عید فطر است+حجت‌الاسلام علیرضا مُوحِّدنژاد عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری(امام خامنه ای) گفت: به احتمال قوی، یکشنبه چهارم خرداد 99 ، اول ماه شوال و عید فطر است.....+1399 .

***علمای شیعه و حمایت فقهی و سیاسی از فلسطین+اشغال فلسطین در ایران انعکاس گسترده‌‌ای یافت و حوزه‌ها و علمای شهرهای گوناگون ایران در برابر این فاجعه به خروش در آمدند. عالمانی مانند آیت‌الله کاشانی، آیت‌الله بروجردی، امام خمینی، نواب صفوی، آیت‌الله طالقانی، علامه طباطبایی، آیت‌الله گلپایگانی، آیت‌الله نجفی مرعشی، آیت الله علامه شهید مرتضی مطهری و… در اعتراض به این مسئله کوشش‌ها نمودند که برگ‌هایی از آن را می‌خوانید....+1399 .

***استقرار ۲۰۰ گروه اِستِهلال در سراسر کشور/ مهارت و ویژگی‌های علمی گروه‌های رصد...+اول خرداد  1399 .

***سه استفتاء جدید رهبر انقلاب(امام خامنه ای) درباره زکات فطره+1399 .

***شرایط رُؤیَت هلال ماه شوّال/ دلیل چالش رصد ماه در سال جاری+علی ابراهیمی سِراجی عضو کمیته علمی ستاد اِستِهلال استان تهران با اشاره به رؤیت پذیری ‌هلال ماه شوّال گفت: رصد ماه شوّال امسال با چالشی روبرو است.  علی ابراهیمی سِراجی در خصوص رؤیت پذیری هلال ماه شوّال به مِهر گفت: هلال ماه شوّال در شامگاه سوم خرداد ماه 99 قابل رؤیت است ولی به راحتی نمی‌توان آن را دید. کارشناس نجوم گفت: برای رصد ماه همیشه باید اول منتظر لحظه مُقارَنَه ماه و خورشید باشیم که در ساعت ۲۲:۰۹ دقیقه بامداد شب دوم خرداد اتفاق می‌افتد؛ از این زمان به بعد ماه وارد آسمان شامگاهی می‌شود...+1399 .

***پیش‌بینی رؤیت‌پذیری هلال ماه شوال ۱۴۴۱ قمری در ایران و جهان.....+1399 .

***فلسطین و عالمان اسلامی/ حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی....+1399 .

***چند نکته در مورد بِحارُ الأنوار+محمد باقر ملکیان- کاتبان....+1399 .

***شورای فقهی به ابعاد کلان مسأله بورس توجه ندارد+دکتر عادل پیغامی، استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع).... +1399 .

***راهبردهای آزادی قدس/ عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی گسترش یابد/ مبارزه برای آزادی فلسطین «جهاد فی سبیل اللّه» است+هفت توصیه مهم  امام خامنه ابی در خصوص ادامه جهاد بزرگ و مقدس در برابر مستکبرین و ویروس منحوس اسرائیل +سخنرانی امام خامنه ای به مناسبت روز جهانی قُدس.... +1399 .

***مجموعه فقهی علامه «کاشف الغطاء» به‌ زیور طبع آراسته شد+مجموعه فقهی علامه محمد الحسین آل کاشف الغطا (قدس سره) در ۲۷ جلد توسط مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم چاپ و منتشر شد... موسوعه علامه کاشف الغطاء در سه مجموعه کلامی، فقهی و متفرقات در مرکز احیای آثار اسلامی وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در حدود ۶۰ مجلد توسط محققان مرکز احیا در حال انجام است. مجموعه کلامی موسوعه علامه کاشف الغطاء در ۱۴ جلد، دی ماه ۱۳۹۶ منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت....+1399 .

***کشور‌هایی که عید فطر را روز یکشنبه اعلام کردند....+1399 .

***احکام و آداب مربوط به پرداخت فطریه+حجت‌الاسلام  محمدحسین فلاح زاده، کارشناس مطرح مسائل فقهی : بعضی از علما، دادن فطریه به بی‌نماز را صحیح نمی‌دانند. در عین حال گروهی از علما هم عقیده دارند که انتقال دادن فطریه از یک شهر به شهر دیگر صحیح نیست. یعنی هر کسی باید فطریه اش را به فقیران شهر خودش بپردازد....+1399 .


...  ...  ...  ادامه دارد ...  ...  ...


*** موضوعات و عناوین فقهی و اقتصادی و اعتقادی و سیاسی و تحلیلی شبکه اجتهاد+مشهد مقدس+تنظیم توسط استاد سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+رجوع کنید به سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/639 .+کلیک کنید .

**مجالس صالحان+http://saadat.andishvaran.ir/fa/ShowNote.html?ItemId=2239 .+موضوعات و عناوین شبکه اجتهاد ...+ کلیک کنید .**************************


***اگر خدا بخواهد روزی دهد روی تپّه نامیله هم می دهد+ موضوعات و عناوین شبکه اجتهاد (موضوعات و عناوین شبکه اجتهاد «شماره 1») +http://saadat.andishvaran.ir/fa/ShowNote.html?ItemId=16857 .+پایگاه اندیشوران حوزه .+کلیک کنید.
*********************************
***متن دعای هفتم ازصحیفه سَجّادیّه امام زین العابدین(عَلَیهِ السَّلامُ)به همراه ترجمه+(موضوعات و عناوین شبکه اجتهاد «شماه 2»)+http://saadat.andishvaran.ir/fa/ShowNote.html?ItemId=16849 .+پایگاه اندیشوران+ کلیک کنید .
*********************************
***مدارج علمی واساتیدحضرت آیت الله زین العابدین قربانی لاهیجی گیلانی+(موضوعات و عناوین شبکه اجتهاد «شماره 3»)+http://saadat.andishvaran.ir/fa/ShowNote.html?ItemId=16842 ..+پایگاه اندیشوران حوزه + کلیک کنید .