خطر کاهش جمعیت ایران!! +رکورد زنی ایران در کاهش جمعیت!!!!!!
12 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
نتيجه تصويري براي فرزند زيبا


باشگاه خبرنگاران جوان گزارش مي‌دهد؛


هيچ کشوري مثل جمهوري اسلامي ايران در 30 سال گذشته کاهش جمعيت نداشته است ...

جمعيت همواره از مهم‌ترين ارکان جوامع انساني و اساس شکل گيري تمدن‌ها است که امروزه کمبودش در کشور ما به يک بحران تبديل شده است.

اوضاع بحراني جمعيت کشور/ بحران تله جمعيت براي ايران


به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان، جمعيت همواره از مهم‌ترين ارکان جوامع انساني و اساس شکل گيري تمدن‌ها بوده است. اقتدار اقوام و ثبات کشور‌ها علاوه بر بزرگي سرزمين و امکانات تحت اختيارشان، با تعداد نفوس آن‌ها نيز ارزيابي مي‌شود و جمعيت در کشور‌هايي که از منابع زيرزميني و رو زميني و موقعيت استراتژيک برخوردارند، از جمله ارکان اصلي و راهبردي محسوب مي‌شود.

ايران در قرن‌هاي گذشته جزء کشور‌هاي پرجمعيت محسوب مي‌شد؛ به طوري که در 500 سال پيش از ميلاد مسيح طبق گزارش‌هاي مورخان، جمعيت ايران حدود 40 تا 50 ميليون نفر بوده است و حداقل 10 درصد از جمعيت جهان با توجه به وسعت اين کشور در آن زمان، در ايران استقرار داشته اند.

اين آمار در مورد ايران قرن‌هاي گذشته صدق مي‌کند، کشوري که امروزه فاصله چنداني تا نزديک شدن به بحران تله جمعيت را ندارد، تله‌اي که در صورت کاهش جمعيت رخ داده و کشور از آن توان رهايي نخواهد داشت. نرخ فرزندآوري در ايران نيز پايين‌ترين مقدار در ميان کشور‌هاي مسلمان است و سالانه رشد جمعيت و نرخ باروري در مقايسه با سال‌هاي گذشته، کاهش چشمگيري دارد.

بيشتر بخوانيد: مردم ايران بيشتر در چه سني ازدواج مي‌کنند؟ / 30 تا 40 ساله‌ها بيشتر طلاق مي‌گيرند

 30 اردبيهشت روز ملي جمعيت نامگذاري شده است تا مسئولان به اين موضوع و افزايش نرخ جمعيت نگاه جدي تري داشته باشند، اما با اين حال با گذشت چند سال از تدوين برنامه‌ها موثر بر افزايش جمعيت، خبري نيست.

"محدود کردن نسل، براي کشور ما يک خطر بزرگي است. ما در منطقه‌ خطر بسيار پيشرفت داشتيم، بايد برگرديم؛ مي‌توانستيم جلوي اين کار را بگيريم، نگرفتيم آنچه که متخصصين و کارشناسان، با نگاه‌هاي علمي، با دقت علمي بررسي کرده اند، ما را به اين نتيجه مي‌رساند که با اين روند کنوني، کشور در آينده دچار مشکل فراوان خواهد شد؛ کشور دچار پيري عمومي خواهد شد." اين تنها بخش کوچکي از نگراني‌هاي رهبر معظم انقلاب در ديدار با مسئولان نظامي در تيرماه سال 92 است، چندين سال است که اين مسئله از سوي رهبر انقلاب به جامعه و مسئولان تاکيد مي‌شود.

آمار‌هاي منتشره نشان مي‌دهد که در ده سال اخير ميزان ازدواج و فرزند آوري کاهش داشته است، به نوعي که در سال 98 در مقايسه با سال 97 حدود 158 هزار نفر نوزاد کمتري متولد شدند. با بررسي اين آمار‌ها در سال‌هاي متوالي مي‌توان به اين نتيجه رسيد که در آينده‌اي نه چندان دور جامعه سالمندان پيشرفت چشمگيري خواهد داشت.

اين درحالي است که محمد اسماعيل اکبري مشاور سازمان جهاني بهداشت؛ در اولين نشست تخصصي که (14 بهمن ماه) برگزار شد، اظهار کرد: اصلاح ساختار جمعيتي بايد هدف قرار گيرد و اين نسبت‌ها اصلاح نمي‌شود مگر با فرزند آوري.

او در ادامه بيان کرد: لزوما تشويق ازدواج به نتيجه نمي‌رسد، زيرا 3 تا 6 سال طول مي‌کشد تا يک زوج صاحب فرزند شوند.

اکبري با بيان اينکه حتما بايد اعلام کرد که در هر خانواده 4 فرزند هدف است، گفت: جمعيت سالمند بايد زير 6 درصد باشد و جامعه سالمندي در کشور ما رشد کرده است که اين يعني يک خلاف دارد اتفاق مي‌افتد.

اکبري در ادامه افزود: در 30 سال آينده ايران جز 4 کشور پير جهان خواهد بود که تنها يک حرکت بسيجي و معنادار مي‌تواند اين وضعيت را تغيير دهد.

او با اشاره به اينکه هيچ کشوري مثل جمهوري اسلامي ايران در 30 سال گذشته کاهش جمعيت نداشته است، گفت: در تمامي سند‌هاي جمهوري اسلامي ايران نوشته شده‌ است که در سال 95 باروري کل جمعيت 2.1 دهم که اين حرف از نظر علمي غلط است.

اکبري با بيان اينکه در سال 98 در مقايسه با سال 97، 158 هزار نفر کمتر به دنيا آمده‌اند، تصريح کرد: 60 تا 70‌ درصد از دختران ما ازدواج مي‌کنند و 30 تا 40‌ درصد از دختران هرگز ازدواج نمي‌کنند.

مشاور سازمان جهاني بهداشت با اشاره به اينکه در هر خانوار داشتن 4 فرزند هدف است، گفت: 4 ساختار حاکميتي، حکومتي، توليتي و جمعيت براي اصلاح ساختار‌هاي جمعيت مدنظر است.

اکبري بيان کرد: عده‌اي از افراد مشکلات اقتصادي را بهانه عدم فرزند آوري مي‌کنند، در صورتي که بيشترين ازدواج‌ها و فرزند آوري‌ها در خانواده‌هاي فقير در حال انجام است.

اما سالنامه آمار‌ جمعيتي در سال 96 جمعيت ايران طي صد سال اخير 8 برابر بيشتر دانسته است، بررسي ميزان عمومي ولادت نشان دهنده تغيير وضعيت چشمگير آن در يک سده گذشته است، اين شاخص در سال 1306 نزديک به 40 در هزار نفر جمعيت بوده است.

اين شاخص که در سال 1306 نزديک به 40 در هزار نفر جمعيت بوده و جز دوره کوتاهي در سال 1320 کما بيش نزديک به 40 در هزار نفر جمعيت بوده است و در سال 1365 بيشترين مقدار خود يعني 43 در هزار نفر را در يک قرن اخير تجربه کرده است.

اما اين روند از سال 1375 به شکل کاملا متفاوت در آمده و از مدار نزديک به 40 به مدار نزديک به 20 تغيير مکان داده است، به گونه‌اي که در سال 1385 و در کمترين مقدار خود به عدد 17 در هزار نفر جمعيت رسيده است. در سال 1396 اين عدد نزديک به 19 در هزار نفر جمعيت محاسبه شده است.

همه مي‌دانيم هنگامي که کشوري آمار سالمندانش بيشتر از جوانانش باشد با چه مشکلاتي رو به رو خواهد بود. مشکلاتي که به گفته مقام معظم رهبري در آذر ماه 92 در ديدار اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي ديگر قابل علاج نخواهد بود، ايشان در اين ديدار خاطر نشان کردند: «يک جايي خواهيم رسيد که ديگر قابل علاج نيست، يعني مسئله جمعيت از آن مسائلي نيست که بگوييم حالا ده سال ديگر فکر مي‌کنيم؛ نه، اگر چندسال بگذرد، وقتي نسل‌ها پير شدند، ديگر قابل علاج نيست.»

در مجلس شوراي اسلامي بار‌ها براي مقابله با اين بحران طرح‌هايي مدون از جمله افزايش باروري و پيشگيري از کاهش جمعيت شده است، اما اين طرح‌ها فايده‌اي نداشته و جوابگوي اين بحران پيش رو نبوده است.

ترويج تک فرزندي در بين جوانان ايراني، مطرح کردن شعارهايي چون «فرزند کمتر، زندگي بهتر»، بهانه کردن شرايط اقتصادي و ... از جمله دلايل کاهش نرخ جمعيت است.

بسياري از روانشناسان از آسيب‌هاي تک فرزندي صحبت مي‌کنند، آسيب‌هاي روانشناختي که ممکن است براي فرزند به همراه داشته باشد و مشکلات اقتصادي که اين روز‌ها براي همه افراد جامعه وجود دارد نيز بهانه‌اي براي عدم فرزند آوري زوج‌هاي جوان شده است، در حالي که با بررسي آمار‌ها مي‌توان به اين نتيجه رسيد که ميزان ازدواج و فرزند آوري در ميان قشر ضعيف نيز بيشتر است.

امروزه خانواده‌هاي ايراني در مقايسه با خانواده‌هاي اروپايي و غربي داراي فرزندان با تعداد کمتر هستند و جامعه سالمندان ايراني هر روز در حال افزايش است، بنابراين با توجه به اينکه بحران جمعيت يکي از مشکلات اساسي جوامع محسوب مي‌شود و نيازمند برنامه‌ريزي از سوي مسئولان است، آن‌ها بايد براي مقابله با اين معضل نگاه دقيق تري داشته باشند.

گزارش از زينب امينيان

https://www.yjc.ir/fa/news/7233445/%D8%AA%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86 .


*************************************************

*** موضوعات و عناوين اخلاقي و تربيتي و اجتماعي و اعتقادي و حديثي+پايگاه انديشوران حوزه+آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي


*** عناوين و موضوعات اخلاقي،تربيتي ، اجتماعي، سياسي...+وبلاگ نسيم معرفت+آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي