درمقابل مُنکرات بایدآگاهانه برخوردنمود+ماجرای عکس مهران مدیری و اون خانم
35 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

Image result for ?علامت سوال?‎* درمقابل مُنکرات بایدآگاهانه برخوردنمود+ماجرای عکس مهران مدیری و اون خانم


در صفحه اینستاگرام جناب آقای مهران مدیری که ظاهرا یک میلیون عضو دارد یکی از پُست هاش  مربوط به عکسی است که در زیر آن نوشته شده : در کنار بانو خیر اندیش نازنین . در این عکس  که مهران مدیری و خانم گوهر خیر اندیش کنار هم هسند  (به حسب ظاهر ) مهران مدیری دست روی دوش اون خانم گذاشته است !!!  در باره این عکس کامنت های زیادی گذاشته شد  و عده زیادی با تعجب از این تصویر ، اظهار نظرهای مختلفی کردند و برخی ها هم  که تعداد شان  کم نیستند این کار و این نوغ پُست گذاشتن را تقبیح و سرزنش کردند و بنده نیز در ضمن کامنت ها چنین مرقوم نمودم :  [... چه فتوشاپ باشه و چه چیز دیگه  کار زشت و حرامی است اگر که با هم مَحرَم نباشند !  تازه مَحرَم ها  هم تو فضای عمومی کمی حیا نشان میدن . پناه بر خدا  .]  به دنبال این کامنتی که گذاشتم عده ای آن را «لایک» کردند و عده ای هم اعتراض و اشکال و ...  کردند!!!  یکی از عزیزان وقتی که انتقاد ها و اعتراض ها  را نسبت به بنده دیدند چنین نگاشتند :

 سلام حاج آقا  حرف حضرتعالی از لحاظ شرعی کاملا درست و صحیح است  اما ملاحظه کنید همه بر علیه شما جبهه گرفتند  و حتی توهین هم  کردند به شما ...  به نظرتون مشکل  کجاست؟ به قول شهید همت اگر کسی راه کج می رود شاید مقصر ما باشیم .  حاج آقا  مردم از  امثال شما  توقع بیشتری دارند . وقتی  می بینن آیت الله هایی چون شما  به جای اعتراض  به مسؤلین بلند پایه به دلیل کوتاهی در  انجام وظائف محوله یا بی اعتنایی دوستانی چون شما در دفاع از حق  و حقوق مردم که وظیفه اصلی روحانیت هست  میان به مسائل جزیی همچون یک عکس شروع به دادن حکم میکنن باعث عصبانیت مردم می شود . مردم  از بنده و شما  بیشتر حکم شرعی همین یک عکس را می دانند فقط  . مردم دیگر خسته شدن از انسان های لب و دهن ...  یا حق .


و بنده نیز در جواب آن عزیز چنین نوشتم  : سلام علیکم . متشکرم . لطف فرمودین . اگر خلاف و اشتباهی که قابل تذکر باشد رخ دهد  همه به اندازه درک و آگاهی خود باید تذکر دهند و چه بسا باید جلوی  آن گرفته شود ...  البته بحمدالله  علماء و روحانیت در طول تاریخ در هدایت مردم و دفاع از حقّ و حقوق مردم و دفاع از دین   و نهی از مُنکرات همیشه  پیشگام بودند  و امروز نیز  چنین است .  نهی از مُنکر  مراتبی دارد  که سخت ترین آن مقابله  با دستگاه  طاغوتی  و حاکمان قدرتمند ستمگر است و حضرت امام خمینی که بُت شکن عصر ما هست دستگاه شاهنشاهی دو هزار و پانصد ساله را از ایران  ریشه کن فرمود و این بزرگ ترین نهی از مُنکر در عصر ما بوده است !! ...  بزرگان و مراجع عظام ما  پیوسته در رابطه با خلاف ها  و مُنکَراتِ بزرگ  اخطارها و هشدارها  داده اند و می دهند و بنده ناقابل  هم به اندازه خود تذکر داده ام و در باره این عکس هم که نظر داده ام عکس العمل های خوبی هم در تأیید نظر بنده نشان داده اند و طبیعتا دیدگاه های نامطلوبی هم وجود دارد  ... وجود مُنکَرات بزرگ مانع از آن نیست که نسبت  به منکرات کوچک تر  بی تفاوت باشیم ...  یک سنگ کوچک تیز  در میان جاده ممکن است  خطر بزرگی  برای ماشین های بزرگ باشد  . یک سوسک ناچیز  ممکن است  خطر سقوط  برای هواپیما باشد ...  مُنکَرات و خلاف های کوچک  وقتی در جامعه  رواج پیدا کنند  تبدیل به منکرات بزرگ تر می گردند ...  البته اینکه عده ای  به امثال بنده  به جهت نهی از منکر  حرف ها و کلمات نامربوط  بگویند  چیز مهمی نیست  ...  با یک نگاه اجمالی  به آیات قرآن کریم  و تاریخ زندگی معصومین  (عَلَیهِمُ السَّلامُ)  در می یابیم که انبیاء و پیامبران مخصوصا چهارده معصوم  (عَلَیهِمُ السَّلامُ)  چقدر  مورد بی مهری ها و اذیت و آزارها قرار گرفتند .


سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی 

سوم  شهریور 1398 .


آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی